Nobel Tower oficjalnie otwarty

1417
Nobel Tower otwarcie 1

Nobel Tower otwarcie 1

Nobel Tower – pierwszy w Poznaniu prywatny park naukowo-technologiczny położony w centrum miasta – oficjalnie zainaugurował swą działalność.

Park naukowo-technologiczny Nobel Tower wzniesiony przy ul. Dąbrowskiego 77 to przedsięwzięcie rodzinnej spółki Centrum Zaawansowanych Technologii. Jej właścicielami jest rodzina Okulicz-Kozaryn, od kilku pokoleń związana z branżą medyczną.
Centrum Zaawansowanych Technologii to spółka działająca non-profit. Głównym jej celem jest realizacja projektu w ramach działania „Wsparcie przedsięwzięć powiązanych z Regionalną Strategią Innowacji” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Swe cele CZT postanowiła realizować poprzez budowę parku naukowo-technologicznego na terenie Wielkopolski, wsparcie nowopowstających firm, rozwój firm innowacyjnych, wprowadzenie nowych usług, a w związku z tym również zwiększenie zatrudnienia w Wielkopolsce.
Nobel Tower to energooszczędny, inteligentny, „zielony”, przyjazny dla zdrowia biurowiec. Na 14 kondygnacjach zastosowano innowacyjne technologie przyczyniające się do znacznego zredukowania zużycia energii oraz umożliwiające racjonalne gospodarowanie odpadami i zasobami naturalnymi.

Nobel Tower otwarcie 3
Na powierzchni ponad 13.000 m kw. powstały nowoczesne pomieszczenia usługowe, laboratoryjne i sale konferencyjne. W Nobel Tower 4.000 m kw. powierzchni zajmują wyróżniające się najwyższym standardem biura do wynajęcia. Powierzchnie biurowe można dowolnie aranżować, wykorzystując w tym celu modułowe ściany.
Biura do wynajęcia są kompleksowo wyposażone, a w ich sąsiedztwie wyznaczono miejsca na łazienki oraz aneksy kuchenne. Podobnie jak innego rodzaju lokale do wynajęcia znajdujące się w budynku, tak i na powierzchniach biurowych zastosowano rozwiązania pomocne dla osób niepełnosprawnych. Wśród innych udogodnień charakteryzujących lokale do wynajęcia w Nobel Tower, można wspomnieć o systemie indywidualnej klimatyzacji oraz doskonałym oświetleniu wnętrz.
Obiekt dedykowany jest głównie branży medycznej i laboratoryjnej. Konstrukcyjnie przygotowany jest do przyjęcia ciężkiego sprzętu laboratoryjnego.
Parter oraz 2 i 3 piętro przeznaczono dla specjalistycznych firm medycznych. Piętra 4, 5 i 6 zajmuje inkubator przedsiębiorczości dedykowany małym firmom. Najmniejsze 15-metrowe pomieszczenie wynajęto tu za 990 zł miesięcznie. Dwa spośród trzech pięter mają tu już swoich najemców. Zostało jeszcze kilka modułów na 6. piętrze. Pierwsze piętro określono jako integracyjne – z zapleczem konferencyjnym i kantyną.
W Nobel Tower do tej pory ulokowało się około 45 firm, z czego 10 większych. Największą jest Ioki Pearson z sektora IT, która wynajęła trzy kondygnacje (kondygnacja ma 550 m kw.). Do większych należy również OK Group – dystrybutor urządzeń medycznych Samsung, czy spółka Diagnostyka prowadząca badania laboratoryjne. Docelowo w parku pracę znajdzie ok. 500 osób.
Twórcą projektu biurowca Nobel Tower jest Piotr Z. Barełkowski ze Studia ADS i Iron Tower. Głównym założeniem architekta było stworzenie budynku cechującego się niestandardową, ale przy tym jak najbardziej atrakcyjną i elegancką formą. Bryła biurowca ma charakter bioniczny i w ten sposób wyraża ideę przewodnią, jaką niesie ze sobą obiekt. Jest to innowacja i ekologia, którą najlepiej wyraża harmonia zaistniała pomiędzy Nobel Tower a jego zabytkowym otoczeniem.
– W budynku zastosowano bardzo efektywny układ energetyczny – oddychające stropy grzejno-chłodzące (rdzeń aktywny jeden z nielicznych w Polsce). W efekcie zapotrzebowanie energetyczne tego budynku stanowi zaledwie 1/4 zapotrzebowania tradycyjnego biurowca. Zastosowano też bezkanałową wentylację. Zewnętrzny szacht umożliwia swobodne przemeblowanie na każdej kondygnacji (prace brudne odbywają się poza struktura budynku) oraz dostawę gazów technologicznych – opowiada architekt Piotr Barełkowski.
Nobel Tower labor
Powierzchnia całkowita budynku wynosi ok. 13.500 m kw. Powierzchnia biurowa zajmuje ok. 4000 m kw., powierzchnia specjalistyczna – laboratoria różnego typu ok. 1650 m kw., przykładowa powierzchnia jednej kondygnacji to ok. 550 m kw. Na parterze są lokale usługowe. W budynku jest 14 średnich i małych sal konferencyjnych oraz modułowa sala konferencyjna na ponad 100 osób. W podziemiu wybudowano dwie kondygnacje parkingów na 100 stanowisk.
Budowa Nobel Tower nie przebiegała bezproblemowo. Po roku realizacji inwestor musiał rozwiązać umowę z wykonawcą spółką Novum z Kalisza, która zaczęła mieć problemy z rozliczeniami z podwykonawcami. Trzeba było ogłosić nowy przetarg i ostatecznie budowę dokończyła firma Tech-Bau Engineering. Budowa kosztowała 67 mln zł. Inwestor otrzymał 35 mln zł pomocy unijnej z WRPO na rozwój gospodarki innowacyjnej. Współfinansującym był Bank Hipoteczny.
Obok znajduje się zabytkowa Villa Helena z 1860 r. będąca pod ochroną konserwatorską, którą właściciel zamierza gruntownie zrewitalizować.
Chcemy wypromować w niej ofertę uzupełniająca w postaci usług doradczych – zapowiada Joanna Kowalska, leasing menadżer Nobel Tower.
Villa Helena to jeden z pierwszych obiektów na Jeżycach. W latach 20. XX wieku nabył go mój dziadek. Znajdowała się tu mała manufaktura – opowiada historię miejsca Piotr Okulicz-Kozaryn, prezes CZT.
W czasie okupacji rodzina straciła majątek na rzecz Niemców; w willi siedzibę miał Hitler Jugend. Po zakończeniu II wojny światowej nie powrócił on do prawowitych właścicieli i w 1945 r. w willi osiadł Urząd Informacji i Propagandy. Do 1989 r. willa przetrwała w dobrym stanie, bo swą siedzibę miały w niej w kolejnych latach władze wojewódzkie Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Po zmianie ustroju rodzina Okulicz-Kozaryn kilkanaście lat starała się o odzyskanie nieruchomości.
Od lat firma zajmuje się działalnością związaną z medycyną. Od 25 lat działamy w branży technologii związanych z diagnostyką obrazową – wyjaśniał prezes CZT. W 2009 roku firma wystąpiła o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej przeznaczone na tworzenie parków technologicznych.
Nobel Tower otwarcie 2
Łączenie nauki z biznesem zapisane jest w strategii rozwoju miasta Poznania – podkreśliła Joanna Jajus, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej Urzędu Miasta.Myślimy o lokalnych przedsiębiorcach, aby podnosili konkurencyjność. Liczymy na współpracę z parkiem, bo bez takich przedsięwzięć nie zbudujemy innowacyjnej gospodarki.
– To dziewiąty taki park w Wielkopolsce. Ale cały czas istnieje zapotrzebowanie na tego typu działalność, która również jest wpisana w regionalną strategię innowacji (medycyna, IT, biotechnologie) – kontynuował myśl Jakub Jackowski z Urzędu Marszałkowskiego dodając, iż samorząd województwa liczy, że Nobel Tower stanie się kuźnią laureatów nagród gospodarczych.
Krzysztof Kłosowicz, prezes oddziału Związku Pracodawców ,,Lewiatan” w Wielkopolsce (którego CZT jest członkiem) stwierdził, że takie przedsięwzięcia umacniają pozycję Wielkopolski jako stabilnego regionu w rozwoju przedsiębiorczości.
Nobel Tower jest pierwszym etapem inwestycji zaplanowanej przy Dąbrowskiego 77. Obok stanąć ma bliźniacza wieża. Inwestor nie zaplanował jednak jeszcze terminu jej realizacji.