Największa IKEA w Polsce już otwarta

1271
IKEA Wrocław

IKEA Wrocław

My przecinamy wstęgę, a Szwedzi przepiłowują pień drzewa. Tak stało się o godz. 9.45 przed wejściem do nowej siedziby IKEA w Bielanach Wrocławskich. Blisko półmetrowy kawałek drewna przepiłowali wspólnie przedstawiciele szwedzkiego koncernu i lokalnych władz. Kwadrans wcześniej niż zapowiadano do środka weszli pierwsi klienci.

Nowa, trzykondygnacyjna siedziba IKEA ma ponad 37 tys. m kw. i jest ponad dwukrotnie większa niż dotychczasowa. Znacznie powiększony parking dla klientów pomieści 1450 aut przed budynkiem i pod nim, na poziomie parteru. Przed wejściem jest stacja rowerów miejskich oraz stojaki rowerowe.

Na pierwszym piętrze ulokowano halę z akcesoriami do wyposażenia domu, 24 kasy i okazały szwedzki sklepik oraz bistro. Tu jest też Smalandia, plac zabaw dla najmłodszych dzieci – z wielkim szwedzkim chodakiem, w którym można się schować, drzewami i basenem z kulkami w kolorze leśnych owoców. Tu na godzinę będzie można zostawić dziecko pod opieką pracownika sklepu.

Natomiast na drugim piętrze są ekspozycje 67 pomieszczeń, w tym trzech całych mieszkań. Tu ulokowano także restaurację na ponad 600 osób (dotychczasowa była trzykrotnie mniejsza).

Zwiedzanie sklepu zabiera od trzech godzin w górę – w zależności od dociekliwości klientów, którzy wreszcie będą mieli do obejrzenia pełen asortyment 9,5 tys. towarów (jest gdzie usiąść w międzyczasie). Budynek jest w pełni dostępny dla niepełnosprawnych.

W miejscu dotychczasowej siedziby IKEA, między galerią handlową a Obi, wkrótce zacznie się budowa nowej galerii o powierzchni handlowej 35 tys. m kw. z podziemnym parkingiem na tysiąc aut. Przewidziano dwie kondygnacje handlowe i trzecią, na której będzie ulokowany ośmiosalowy multipleks. W kinie Helios o powierzchni 3 tys. m kw. z największą salą na 500 osób jednocześnie filmy będzie mogło oglądać 1500 widzów.