Mieszkaniówka po praskiej stronie Wisły

1129
Nowa Wileńska

Nowa Wileńska 

Warszawska Praga zyskuje, dzięki dokonywanym na jej terenie zmianom infrastrukturalnym. Stara Praga to rejon stolicy, który nie został jeszcze wykorzystany pod budowę inwestycji mieszkaniowych, zdecydowanie więcej projektów powstaje na Pradze Południe.

 Spacer z Targowej, głównej ulicy Pragi Północ na Plac Zamkowy zajmuje niespełna pół godziny. To obrazuje, w jak bliskim sąsiedztwie z centrum Warszawy znajduje się Praga Północ, której potencjał zaczyna dopiero być wykorzystywany.

Praga Północ – drzemiący potencjał starej Warszawy

Inwestycji mieszkaniowych jest tu jak na lekarstwo. Według danych Emmerson, w połowie roku oferta deweloperów skupiała się zaledwie wokół 7 inwestycji.

Najbardziej spektakularny projekt to inwestycja w Porcie Praskim. Ma tam powstać miasteczko biznesowo-usługowe z mariną i osiedlem mieszkalnym. Kompleks tworzyć będą m.in. cztery wysokościowce o charakterze biurowo-usługowym czyli tzw. City. W Dokach położonych w dawnych basenach portowych tuż nad wodą powstanie część mieszkaniowa z apartamentowcami oferującymi prywatne przystanie i budynkami wielorodzinnymi z mieszkaniami klasy średniej położonymi nieco dalej. Znajdzie się w nich łącznie 180 tys. mkw. powierzchni mieszkaniowej.

Niecodzienną inwestycją będzie też inwestycja, która ma powstać w kompleksie dawnej wytwórni wódek Koneser przy Ząbkowskiej. Inwestor ma pozwolenie na wybudowanie tam 80 soft loftów w nowym budynku o nazwie Wytwórnia stylizowanym na obiekt pofabryczny.

Ceny niższe o 1000 zł/mkw.

Największym projektem obecnie realizowanym na Pradze Północ jest Nowa Wileńska. Budynek mieszkalny powstaje przy ul. Wileńskiej w pobliżu Dworca Wileńskiego, a obok budowana jest sieciowa placówka handlowa od strony Al. Solidarności. Do biura sprzedaży firmy Budrem ściąga klientów budowa metra, którego stacja ma powstać w pobliżu inwestycji. Oddanie kluczy zaplanowane zostało w pierwszej połowie 2013 roku, ale już ponad połowę mieszkań ma swoich właścicieli. Część mieszkań nabywana jest w celach inwestycyjnych. Kupujący liczą, że sąsiedztwo metra podniesie ceny nieruchomości w tym rejonie.

Na Pradze Północ uważanej za dzielnicę z klimatem wciąż obowiązują jedne z najniższych cen mieszkań. To duża zaleta ulokowanych tu nielicznych inwestycji mieszkaniowych. Według danych portalu domy.pl średnia cena za 1 mkw. w tej dzielnicy wynosi 7500 zł i jest aż o 1000 zł niższa od średniej dla całej Warszawy. W porównaniu np. z Mokotowem różnica jest jeszcze większa i wynosi ponad 1700 zł za metr.

Pozostałe mieszkania w ofercie Pragi Północ to lokale w inwestycjach już zakończonych, jak Kameralna Praga, w której pozostało już niewiele mieszkań, czy Zespół Mieszkaniowy Namysłowska. Nowe praskie mieszkania powstaną jeszcze przy ulicy Kamiennej.

Dobra komunikacja, a będzie jeszcze metro

To niewiele inwestycji, jak na tak usytuowaną dzielnicę, która może pochwalić się sprawną komunikacją miejską oraz dobrą infrastrukturą społeczną. Niektóre zlokalizowane w tym rejonie inwestycje oferują lepszy dojazd do centrum miasta i komfort życia niż osiedla powstające w lewobrzeżnej części stolicy. Z Pragi Północ, która jest najmniejszą warszawską dzielnicą możemy swobodnie przemieszczać się tramwajami i autobusami w różne rejony miasta. Z kolei bezpośrednią komunikację krajową zapewnia znajdujący się tu Dworzec Wschodni.

Na Pradze Północ zauważalne są jeszcze duże kontrasty między nowymi projektami i podupadłymi budynkami, często zabytkowymi kamienicami, ale znacznie szybciej zacznie się to zmieniać, kiedy do tej części miasta dotrze metro.

Obecnie na Pradze Północ trwa budowa stacji Dworzec Wileński, a na Pradze Południe stacji Stadion przy Stadionie Narodowym. W kolejnym etapie budowy metra planowanych jest jeszcze sześć stacji wzdłuż linii prowadzącej na Gocław i stacji Szwedzka na Pradze Północ.

Większy wybór na Pradze Południe

Zdecydowanie większą ofertą mieszkaniową dysponuje Praga Południe. Według obliczeń analityków z firmy Emmerson w połowie tego roku można było wybierać w tej dzielnicy spośród ponad 1,4 tys. mieszkań.

Jedną z dwóch największych inwestycji jest tu Osiedle Park Ostrobramska, które powstaje obok centrum handlowego Promenada. Znajdzie się w nim finalnie 1,6 tys. mieszkań. W powstających obecnie dwóch budynkach będzie 300 mieszkań.

Na pograniczu Saskiej Kępy i Gocławia, powstaje drugi duży kompleks – osiedle Saska. Budowa projektu przy Jeziorku Gocławskim jest już na półmetku. Do 600 mieszkań zostały oddane już klucze, a kolejne ponad 570 lokali jest w budowie. W pobliżu mostu Siekierkowskiego powstaje też drugie osiedle tego samego inwestora, kompleks Adria liczący 656 mieszkań.

Na Pradze Południe można kupić mieszkanie jeszcze w takich inwestycjach jak: Hetmańska, Czapelska Place, Villa Mars, Villa Lagorai, Fundamentowa 53, Sapir Saska Kępa, Prochowa, Rożnowska Point, Osiedle Saska, Sulejkowska, Apartamenty Osiecka, Międzyborska 11, Osiedle Cora, Wilga VII, Domeyki 19, Osiedle Rodziewiczówny, Chodakowska, Strefa Dębu, Osiedle Nasielska 44, Saska 12, Osiedle Adria, Bakaliowa, Osiedle Gocławska, czy Krypska 20.

Ceny w tej dzielnicy są już jednak znacznie wyższe niż na Pradze Północ. Najdroższe lokale w realizowanych inwestycjach kosztują nawet 9,5 tys. zł/mkw.

Wizualizacja: Nowa Wileńska