Magazyny klasy B w Warszawie

1225
magazyny podział rej. warsz

magazyny podział rej. warsz

Blisko pół miliona metrów kwadratowych znajdujących się w Warszawie i jej pobliskich miejscowościach stanowi powierzchnia magazynowa klasy B. Powierzchnia magazynowa klasy B jest uzupełnieniem oferty rynkowej, która w głównej mierze opiera się na nowoczesnej powierzchni magazynowej klasy A i stanowi dobrą alternatywę dla najemców poszukujących niestandardowych rozwiązań. Firma doradcza CBRE prezentuje raport „Powierzchnia magazynowa klasy B w regionie warszawskim”.

Dlaczego obszar warszawski posiada największe zaplecze powierzchni klasy B?

Obecność magazynów klasy B w regionie warszawskim związana jest z historią rozwoju rynku powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce. Na początku lat ’90, to właśnie w Warszawie oraz okolicznych miejscowościach powstawały pierwsze nowoczesne obiekty magazynowo-produkcyjne. Wpływ na to miała centralna lokalizacja regionu na mapie Polski, relatywnie wysoka siła nabywcza mieszkańców Warszawy wspierająca ekspansję firm handlowych oraz napływ kapitału zagranicznego do stolicy, która była pierwszym wyborem dla podmiotów inwestujących na rynku polskim.
Pierwsze nowoczesne inwestycje magazynowe z biegiem lat ulegały starzeniu się i wypierane były przez nowsze projekty dopasowane do zmieniających się i rosnących potrzeb najemców.

Jakie są zalety najmu powierzchni klasy B?

Najem powierzchni magazynowej klasy B, pomimo relatywnie gorszego standardu technicznego budynków, niesie ze sobą wachlarz możliwości. Do największych atutów powierzchni klasy B należy zaliczyć: dużą elastyczność w zakresie adaptacji przestrzeni magazynowej do potrzeb najemców, indywidualne podejście właścicieli do oczekiwań klientów oraz akceptację umów krótkoterminowych.

Najemcy z jakich branż są zainteresowani najmem tego rodzaju powierzchni? Jakie są alternatywne metody na wykorzystane tych przestrzeni?

Dominującą grupą najemców powierzchni klasy B są przedsiębiorstwa logistyczne i kurierskie, blisko 40% odnotowanego popytu pochodzi z tego sektora. Dużemu zainteresowaniu logistyków i kurierów powierzchnią klasy B sprzyja możliwość krótkoterminowego najmu oraz dogodne położenie magazynów B-klasowych – wiele z nich jest zlokalizowanych w obrębie granic miasta Warszawy, co zapewnia bliskość odbiorców oraz umożliwia optymalizację czasu i kosztu dostawy przesyłki do klienta. Obserwowany jest również znaczny udział najemców z sektora produkcyjnego – 22%. Najemcy powierzchni produkcyjnej niejednokrotnie oczekują specyficznych dostosowań technicznych, natomiast właściciele obiektów klasy B – dzięki indywidualnemu podejściu do klienta – bardzo często są w stanie zaoferować odpowiednie rozwiązania.
Do alternatywnych metod wykorzystania przestrzeni należą aranżacje magazynów na obiekty rozrywkowe np. ścianki wspinaczkowe, czy traktowanie powierzchni magazynowej jako powierzchni wystawienniczej np. centra sztuki.