Luksus na rzece: apartamentowiec Marina III rośnie na Odrze

1089
Marina III Wroclaw

Marina III Wroclaw

Unikatowy projekt mieszkaniowy realizowany na Odrze w samym centrum Wrocławia – Marina III – osiągnął już pierwsze piętro. Budynek będzie gotowy za niecały rok. Powstaną tu jedynie 23 luksusowe apartamenty, z panoramicznymi widokami na rzekę i północną fasadę barokowego budynku Uniwersytetu Wrocławskiego.

Marina III wyrasta na Wyspie Mieszczańskiej położonej pomiędzy zabytkowymi mostami Uniwersyteckim i Pomorskim. Inwestycję realizuje spółka Topacz Investment, której współzałożycielem jest m.in. Tomasz Kurzewski, biznesmen stojący również za grupą ATM.
Marina III to projekt bardzo ciekawy w realizacji, gdyż powstaje praktycznie na rzece niczym weneckie budowle. Sama bryła budynku przypominać będzie barkę zakotwiczoną na Odrze. Budynek nie tylko otworzy się na innych mieszkańców miasta dzięki ogólnodostępnym restauracjom i kawiarniom, jakie pojawią się na parterze apartamentowca, lecz w jej sąsiedztwie znajduje się także marina rzeczna, w której mogą przycumować jachty, czy motorówki – podkreśla Tomasz Kurzewski, przewodniczący rady nadzorczej spółki Topacz Investment.

Marina w mieście 100 mostów

Projekt powstaje na wyspie o powierzchni 1,5 tys. mkw., dość wąskiej, bo w najszerszym miejscu mierzącej zaledwie 28 metrów. Inwestycja będzie mieć bryłę ściśle powiązaną z kształtem wyspy. 5-kondygnacyjny budynek w wyższych piętrach będzie podzielony, a pod poziomem 0 – dwupoziomowy garaż podziemny na całej powierzchni. Powierzchnia Mariny III zostanie dodatkowo powiększona o nadwieszone nad lustrem wody tarasy. Projekt wyłoniono w otwartym konkursie spośród niemal 100 propozycji, a od strony architektonicznej nadzoruje pracownia Major Architekci.
Zewnętrzne ściany budynków otrzymają szklaną fasadę, na którą zostanie nałożona struktura ciemnej betonowej kraty, co nada wizualnej elegancji przeszklonym elewacjom. Dopełnieniem fasady mają być przesuwane drewniane żaluzje – uzupełniające wygląd elewacji, ale też montowane z myślą o wygodzie właścicieli apartamentów. Części wspólne budynków elegancko i spójnie łączą fakturę drewna i szarego betonu. Inwestycja będzie gotowa w pierwszym kwartale 2018 r.

Luksus poszukiwany

W apartamentowcu powstaną zaledwie 23 apartamenty. Deweloper zaplanował mniejsze, ok. 50-metrowe mieszkania, na ostatniej kondygnacji powstaną przestronne, nawet 150-metrowe apartamenty, do których przynależeć będą tarasy na dachu. Mieszkania kosztują od 10 do 20 tys. zł za mkw. Ich cenę wyznacza nie tylko bardzo wysoka jakość budynku, ale też absolutnie unikatowa lokalizacja – żaden inny budynek mieszkaniowy w Polsce nie powstał wprost na rzece. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się także wrocławski Rynek i najpiękniejsze w stolicy Dolnego Śląska tereny spacerowe – w tym m.in. Wyspa Słodowa i Ostrów Tumski. Wyłącznym agentem sprzedaży inwestycji jest wrocławski lider na rynku pośredników – spółka Jot-Be Nieruchomości.
Projekty realizowane obecnie we Wrocławiu – nie tylko z segmentu popularnego, lecz także z wyższej półki czy luksusowe, jak Marina III, świadczą o doskonałej kondycji rynku mieszkaniowego w stolicy Dolnego Śląska. Według raportów firm analizujących rynek nieruchomości w ciągu ostatniego roku Wrocław znalazł się w gronie miast, które zanotowały wzrost cen mieszkań (o ponad 3 proc. r/r).
Ta dobra passa, jak zwraca uwagę Tomasz Kurzewski, powoduje, że Polacy coraz chętniej kupują nieruchomości z wyższej półki.
Oczywiście, w segmencie „premium” trzeba założyć dłuższy okres sprzedaży lokali, ale popyt na ekskluzywne lokale rośnie w Polsce nieustannie od kilku lat, i nic nie wskazuje na to, by w kolejnych latach trend ten miał się odwrócić – zapewnia Kurzewski.
Również dane z raport „Luxury Realty Map” przygotowanego przez Poland Sotheby’s International Realty, wskazują, że rynek nieruchomości luksusowych i premium jest jednym z najlepiej rozwijających się segmentów. W 2016 r. jego wartość była o 40 proc. wyższa niż cztery lata wcześniej. W sumie w ubiegłym roku sprzedano prawie 2 tys. nieruchomości wycenionych powyżej 1 mln zł, a łączna wartość transakcji przekroczyła 3,6 mld zł. Z kolei raport KPMG szacuje wartość rynku luksusowych nieruchomości w Polsce na ok. 1,2 mld zł. Według prognoz wartość tego segmentu może sięgnąć prawie 1,5 mld zł w 2020 r.
Jak będzie wyglądać nowa, prestiżowa inwestycja na Odrze można sobie wyobrazić patrząc na dwa poprzednie budynki – Marina I i II zlokalizowane tuż obok i uznane za najlepszy budynek mieszkalny spośród wszystkich oddanych w 2012 r. w konkursie „Piękny Wrocław” organizowanym przez Urząd Miejski i Towarzystwo Miłośników Wrocławia. Oba zrealizowane również przez Topacz Investment. Deweloper ma na swoim koncie nie tylko inwestycje mieszkaniowe. Jest właścicielem podwrocławskiego projektu – hotel Zamek Topacz Resort & Art SPA, wyróżnionego wieloma nagrodami w branży hotelowej.