Londyn utrzymuje pozycję najdroższej lokalizacji biurowej na świecie

1133
biura 10 najdroższych świat

 biura 10 najdroższych świat
Trzy z pięciu najdroższych lokalizacji biurowych na świecie to rynki azjatyckie. Warszawa spadła na 71 miejsce na liście najdroższych lokalizacji biurowych.

 

Londyńska dzielnica West End po raz kolejny utrzymuje pozycję lidera w rankingu najdroższych lokalizacji biurowych świata, zgodnie z raportem Global Prime Office Occupancy Costs (Koszty najmu w najdroższych lokalizacjach na świecie), wydawanym dwa razy w roku przez Globalny Dział Doradztwa i Badań Rynku w CBRE. Warszawa spadła o 11 pozycji i zajmuje 71 miejsce w tym rankingu.
Londyński West End, gdzie najwyższe całkowite koszty najmu sięgają 194,29 euro/mkw./m-c, zajmuje 1 miejsce w rankingu najdroższych lokalizacji biurowych na świecie, na drugim miejscu znalazł się Hong Kong (Centrum) 177,92 euro/mkw./m-c, na trzecim Pekin (Ulica Finansowa) – 140,42 euro/mkw./m-c, na czwartym Pekin (Centralny Obszar Biznesu) – 134,50 euro/mkw./m-c, a pierwszą piątkę po raz kolejny zamyka Moskwa z kosztami 122,71 euro/mkw./m-c.
Warszawa, z najwyższymi kosztami najmu na poziomie 35 euro/mkw./m-c znalazła się na pozycji 71, o 11 miejsc niżej w stosunku do rankingu z pierwszego kwartału 2014.
Łukasz Kałędkiewicz, senior director działu powierzchni biurowych w CBRE, powiedział:
Popyt na stołeczne biura utrzymuje się w dalszym ciągu na bardzo wysokim poziomie. Firmy polskie i zagraniczne są coraz bardziej aktywnymi i świadomymi najemcami. Spadki czynszów wynikają z rosnącej konkurencji i przewidywanej nadpodaży. Powyższe stawki dotyczą najlepszych budynków w centralnej Warszawie, a obecnie w samym centrum mamy w budowie prawie 300 tys. mkw. biur i dodatkowo 200 tys. mkw. niewynajętej powierzchni. Najemcy mają więc znacznie większy wybór i mogą liczyć na obniżki czynszów i wiele dodatkowych zachęt. Taka sytuacja potrwa co najmniej do połowy 2016 r.
Globalnie koszty najmu w najlepszych lokalizacjach biurowych wzrosły o 2,5 proc. przez ostatnie 12 miesięcy. Najwyższy roczny wzrost odnotowano w obu Amerykach (do 4,1 proc.) oraz w regionie Azji i Pacyfiku (do 2,8 proc.). W regionie EMEA (Europa, Środkowy Wschód i Afryka) zaobserwowano spadek kosztów najmu o średnio 0,3 proc. w stosunku do roku 2013.
Spodziewamy się dalszej poprawy światowej gospodarki i przewidujemy, dobrą koniunkturę na rynkach biurowych w nadchodzącym roku. Wraz z rosnącym zainteresowaniem rozwiązaniami zwiększającymi efektywność biura, głównym faktorem w wyborze lokalizacji przez najemców stanowić będzie elastyczność, technologie i jakość powierzchni biurowej – powiedział Richard Barkham, globalny ekonomista CBRE.
CBRE zbadała koszty najmu w najlepszych lokalizacjach biurowych w 126 miastach na całym świecie. W pierwszej 50 znalazło się 20 rynków z regionu EMEA, 20 z Azji i Pacyfiku oraz 10 z obu Ameryk.
Podczas gdy na badania porównawcze w dolarach amerykańskich wpływ miały różnice kursowe, roczne zmiany procentowe kosztów najmu oparte są na lokalnych walutach i metodach badań i nie miały na nie wpływu zmiany wartości walut.
Na potrzeby tej notatki prasowej stawki całkowitych kosztów najmu zostały przekalkulowane na euro/mkw./rok.
biura 50 najdroższych światbiura zmiany stawek swiat

1. Raport „Prime Office Occupancy Costs” jest badaniem dotyczącym kosztów najmu w najlepszych biurowcach w 126 miastach na całym świecie.
2. Badanie dotyczy stawek czynszów na dzień 30 września 2014.
3. Najbardziej dynamiczne zmiany oparte są na kosztach najmu w lokalnych walutach i miarach. Stawki podane w raporcie wyrażone są w dolarach amerykańskich za stopę kwadratową za rok wynajmu. Na potrzeby tej notatki prasowej stawki zostały podane w euro/mkw./rok.
4. Analizy dotyczą całkowitych kosztów najmu i obejmują stawki czynszów najmu, opłaty eksploatacyjne, lokalne podatki oraz uwzględniają lokalne różnice w sposobie pomiaru powierzchni najmu.
5. W związku ze zmianami w metodologii, dane z raportów z lat ubiegłych nie mogą być porównywane.

Żródło: CBRE Globalny Dział Doradztwa i Badań Rynku, 3 kwartał 2014