Kolejna nagroda dla Placu Unii

1185
Plac Unii 1

Plac Unii 1

Plac Unii, inwestycja biurowo-handlowa oddana do użytku w połowie października 2013 roku, otrzymała w plebiscycie grupy PTWP tytuł Top Inwestycje Komercyjne w Przestrzeni Miejskiej 2014. Nagroda została wręczona w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Dla projektu Plac Unii jest to kolejne ważne wyróżnienie, przyznane bezpośrednio dzięki głosom klientów i ekspertów rynku deweloperskiego. W tegorocznej edycji plebiscytu wybierano projekty, które w istotny sposób wpłynęły na poprawę jakości życia w mieście, wzbogaciły jego ofertę dla biznesu, turystki, kultury i rozrywki oraz przyczyniły się do rewitalizacji zdegradowanej tkanki miejskiej, stając się rozpoznawalnym symbolem danej aglomeracji. Nagrodę wręczono podczas uroczystej gali w trakcie drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Już wstępne plany kształtujące docelowy projekt Placu Unii mogły wskazywać, że będzie to obiekt wyjątkowy. Teraz wiemy, że zrealizowaliśmy wraz z naszym partnerem Liebrecht & wooD ponadczasową inwestycję, której wartość można mierzyć na wiele sposobów. Nagroda przyznana nam w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego jest tym ważniejsza, iż wskazuje na funkcję miastotwórczą projektu, który stał się katalizatorem procesu urbanistycznej rewitalizacji otoczenia – komentuje Rafał Szczepański, wiceprezes BBI Development.
Projekt Plac Unii stanowi zwornik między Śródmieściem Południowym i Mokotowem, „wydłuża” centrum miasta na południe i już na kilka miesięcy po otwarciu widać jego ożywczy efekt dla otoczenia. Wokół modernizowane są lokale użytkowe, pojawiają się nowi najemcy, a co najważniejsze, pojawiają się ludzie. Należy podkreślić, że realizacja projektu śp. prof. Stefana Kuryłowicza stanowi istotną klamrę historyczną, ponieważ nawiązuje formą do projektu gmachu Polskiego Radia autorstwa prof. Bohdana Pniewskiego, którego realizację w miejscu dzisiejszego obiektu Placu Unii rozpoczęto w marcu 1939 roku. Ukończenie budowy planowano w 1942 roku. Niestety historia napisała inny scenariusz dla tej przestrzeni, dla Warszawy i naszego kraju. Dziś stolica Polski kwitnie i nas ten fakt, jako inwestorów działających w Warszawie od 25 lat, napawa szczerą dumą – podsumowuje Rafał Szczepański.
Do tej pory inwestycja Plac Unii zdobyła m.in. główną nagrodę w kategorii „Best New Office of the Year” w konkursie magazynu Eurobuild, dwie nagrody w konkursie CIJ Awards Poland 2013 w kategoriach: „Office Development of the Year” oraz „ESSA Green Awards” oraz główną nagrodę w szóstej edycji konkursu EuropaProperty CEE Retail Real Estate Awards w kategorii „Mixed-Use Project of the Year”.
Plac Unii to dowód, że projekty zrealizowane z wizją i rozmachem, współgrające z otaczającą je tkanką miejską, są przyszłością dużych aglomeracji. Jesteśmy dumni z Placu Unii jako miejsca, które współtworzy nowoczesne oblicze Warszawy, przyczyniając się do poprawy warunków codziennego życia mieszkańców stolicy. Światowej klasy architektura oraz najwyższe standardy budowy i zarządzania obiektem, pozwoliły nam stworzyć tętniące życiem miejsce doceniane przez warszawiaków – podkreśla Marc Lebbe, dyrektor zarządzający Liebrecht & wooD Group.
Plac Unii to kompleks biurowo-handlowy zlokalizowany na granicy Śródmieścia i Mokotowa. Składa się z trzech obiektów, oferujących łącznie 56.800 mkw. powierzchni do wynajęcia, z czego 41.300 mkw. to część biurowa o standardzie A+, natomiast 15.500 mkw. to trzypoziomowa galeria handlowa. W 2012 roku obie części kompleksu otrzymały prestiżowy certyfikat ekologiczny BREEAM z oceną „bardzo dobry”. Projekt Placu Unii został opracowany przez pracownię APA Kuryłowicz & Associates. Inwestycja została zrealizowana przez Grupę Liebrecht & wooD i BBI Development S.A.

***
BBI Development S.A.
BBI Development S.A. jest polską spółką publiczną, której akcje notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W portfelu inwestycyjnym BBI Development znajdują się projekty wyróżniające się unikatowością i prestiżem, zlokalizowane głównie w Warszawie. W ofercie znajdują się między innymi ekskluzywne apartamenty przy Trakcie Królewskim (Rezydencja Foksal), jak i lofty (Koneser). Ponadto BBI Development realizuje projekty biurowo-handlowe. Obecnie rozpoczęto realizację Centrum Praskiego Koneser (projekt mixed-use), w którym znajdować się będą lokale usługowe, biura oraz lofty i soft lofty. Spółka planuje zrealizować wspólnie z WSS Społem Śródmieście projekt Centrum Marszałkowska – obiekt biurowo-handlowy u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, w miejscu obecnego domu handlowego Sezam. Obiekt połączony będzie bezpośrednio z wyjściem ze stacji Metra. Spółka planuje również realizację projektu wraz z Archidiecezją Warszawską. U zbiegu ul. E. Plater i Nowogrodzkiej powstanie budynek biurowy klasy A o wysokości około 180 metrów.

Grupa Liebrecht & wooD
Grupa Liebrecht & wooD od ponad 20 lat prowadzi działalność w sektorze nieruchomości komercyjnych, będąc pionierem nowoczesnego rynku nieruchomości w Polsce, Rumunii oraz Rosji, gdzie zrealizowała inwestycje biurowe, handlowe i magazynowe o łącznej powierzchni blisko pół miliona metrów kwadratowych.
W skład Grupy wchodzą: spółka Liebrecht & wooD realizująca projekty deweloperskie, firma WeCare specjalizująca się w zarządzaniu nieruchomościami oraz FASHION HOUSE Group – wdrażająca i aktywnie zarządzająca konceptem centrów typu outlet na rynkach rozwijających się. Za całościowy nadzór nad procesami inwestycyjnymi w ramach Grupy, odpowiada spółka Liebrecht & wooD Development Company.
Portfolio inwestycji zrealizowanych przez Grupę obejmuje m.in. jedne z pierwszych biurowców i parków biurowych wybudowanych w Warszawie w latach 90. (Kopernik Office Buildings, Jerozolimskie Business Park), nowoczesne centra biznesowe takie jak Flanders Business Park i Batory Office Buildings w Warszawie czy Victoria Park w Bukareszcie, kompleks biurowo-handlowy Plac Unii w Warszawie, jak również jedne z pierwszych centrów typu outlet w Polsce, Rumunii i Rosji, sygnowane marką FASHION HOUSE Outlet Centre.
Obecnie Grupa, wspólnie z BBI Development S.A., koncentruje się na realizacji części komercyjnej Centrum Praskiego Koneser w Warszawie, oferującej łącznie 44.500 mkw. powierzchni handlowych i biurowych do wynajęcia. Firma realizuje również drugi projekt na rynku rosyjskim – FASHION HOUSE Outlet Centre w Sankt Petersburgu.