Klienci czekają na MdM

1231
targi rednet X 13 1

targi rednet X 13 1

Gotowe lub kończone inwestycje oraz projekty wprowadzone na rynek tuż po wakacjach prezentowane były na ostatnich w tym roku w Poznaniu Targach Dom Mieszkanie Wnętrze.

W zorganizowanych w miniony weekend w hali MTP targach wzięło udział 40 inwestorów i prawie tyle samo innych firm, w tym instytucji finansowych oraz oferującym towary do wykańczania i wyposażania budynków. Tym razem odwiedzający nie doczekali się już nowych lokalizacji. Te swe premiery miały na wrześniowych targach. Wystawcy prezentowali też gotowe nieruchomości, których nie brakuje, bądź takie, które zostaną ukończone niebawem.
W sobotę wystawcy byli nieco rozczarowani frekwencją, bo liczba zainteresowanych nieruchomościami nie była zadowalająca – odwiedzających targi nie było zbyt dużo. Niedziela pod tym względem była znacznie lepsza.
Deweloperzy niejednoznacznie oceniają obecną sytuację na rynku sprzedaży mieszkań. Jedni są bardzo zadowoleni z poziomu sprzedaży, według innych do zachwytu daleko. Większość podkreśla jednak, że klienci czekają obecnie na program rządowy Mieszkanie dla Młodych, choć ich zachowania dotyczące starań o finansowanie zakupu też nie są jednorodne. Nie brakuje jednak także zakupów inwestycyjnych mieszkań pod wynajem lub jako lokata kapitału.
Wiele osób chce w tym roku kupić lokum, bo nie wiedzą co będzie od nowego roku z finansowaniem, gdy trzeba będzie wykazać się wkładem własnym. Dlatego już teraz chcą skorzystać i podpisać umowę kredytową. Część jednak czeka na MdM – stwierdza Krzysztof Krzyżaniak, współwłaściciel KM Building.Ostatnio zanotowaliśmy trzykrotny wzrost sprzedaży. I klienci zainteresowani są nie tylko gotowymi lokalami. Na przykład na osiedlu Rodzinny Zakątek w Błażejewku z 11 domów szeregowych zostały tylko 2. A to dopiero początek projektu. Wydaje się, że koniec roku to będą dobre miesiące.
– Taniej już nie będzie, to pewne, a liczba gotowych mieszkań z miesiąca na miesiąc spada. Oczywiście w związku z uchwaloną ustawą wprowadzającą program MDM klienci już pytają o ofertę w tym programie, niemniej jednak nie wszyscy czekają do stycznia. Kredyty bez wkładu własnego będą dostępne tylko do końca roku, a to jednak jest kluczowy argument dla młodych ludzi przy zakupie własnego lokum – nie chodzi tylko o możliwość sfinansowania zakupu nieruchomości, ale także jej wykończenie. Agrobex na targach prezentuje ofertę korzystną również bez wsparcia rządowego – mówi Lucyna Jarczyńska, zastępca dyrektora ds. sprzedaży i marketingu firmy Agrobex.

targi rednet X 13 2
Ożywienie na rynku nastąpiło już znacznie wcześniej. To daje nadzieję, że rynek wychodzi ze stagnacji – ocenia Marta Politowicz, kierownik biura sprzedaży Echo Investment w Poznaniu. Jest nowa grupa klientów, którzy dopytują się o MdM. Dajemy im więc możliwość podpisania umów rezerwacyjnych na warunkach MdM na ofertę dotyczącą osiedla Jaśminowego. Są one płatne – opłata wynosi 2 tysiące złotych i umożliwia zablokowanie mieszkania do czasu wejścia w życie programu. Ponieważ kwota rządowa na program jest ograniczona, więc jeśli zainteresowanie pomocą będzie duże, to ta kwota może się wyczerpać. Dlatego dajemy możliwość wyboru mieszkania i zarezerwowania go już teraz.
Jak informuje Marta Politowicz oferta dewelopera odpowiada każdemu. Są zakupy inwestycyjne na wynajem – to małe, kompaktowe mieszkania 2-pokojowe. Są tacy, którzy powiększają przestrzeń życiową i poszukują lokum 3-, 4-pokojowego. Klienci pytają też o domy szeregowe. Tendencja ożywienia nie dotyczy więc tylko najmniejszych lokali, choć przy MdM na pewno tacy będą. Dotyczy to całego spektrum rynku
Zdaniem Joanny Jaworskiej z Family House klienci pytają w większości o Poznań – także o większe mieszkania. Nie oznacza to oczywiście, że nie ma zainteresowania Czapurami, gdzie są chętni na mieszkania z ogródkami i garażami. Klienci pytali też o planowane inwestycje na Dębcu. Koralik powinien pojawić się w sprzedaży na wiosnę.
Tradycyjnie na targach wielu deweloperów oferowało klientom specjalne rabaty na zakup mieszkań i domów.
Swoje stoisko na targach miała też jak zwykle Platforma Deweloperska, która oferuje obecnie sprzedaż gruntu przez projekt. Oferta kierowana jest do właścicieli nieruchomości szukających pomysłów na ich sprzedaż lub myślących o inwestycji budowlanej. Firma zakłada spółki celowe i przy udziale biura URBANO wchodzącego w skład platformy przygotowuje założenia biznesowe i opracowuje projekty inwestycyjne. Na targach zaprezentowano opracowywane właśnie projekty.