Centrum Posnania – tak będzie się nazywać największa obecnie inwestycja handlowa w Europie Centralnej (100 tys. m kw.), znana dotychczas jako Centrum Handlowe Łacina. Pod inwestycję wmurowano kamień węgielny.
9 lipca br. odbyła się uroczystość inaugurująca jedno z największych przedsięwzięć deweloperskich w Polsce i Europie Centralnej. Firma APSYS rozpoczęła w Poznaniu realizację nowego centrum o powierzchni handlowej 100 tys. m kw. Koszt inwestycji sięga 300 mln euro. Wydarzeniu towarzyszyła ceremonia wmurowania kamienia węgielnego, w której uczestniczyli przedstawiciele władz miasta oraz wielu najemców. Nowe centrum, znane dotąd pod nazwą Łacina, docelowo przyjęło nazwę Posnania. Łącznie, przy realizacji inwestycji oraz po otwarciu obiektu, zatrudnienie znajdzie ok. 6 tys. osób. O atrakcyjności koncepcji świadczy zainteresowanie najemców, którzy wynajęli lub zarezerwowali już 80 proc. handlowej powierzchni centrum. Przyszli użytkownicy kompleksu docenili lokalizację, szeroki wachlarz usług dodatkowych, bezprecedensowe wykorzystanie nowych technologii w komunikacji z klientem oraz wysokie walory architektoniczne obiektu.
Nowa dzielnica Poznania
Apsys Polska, jeden z największych operatorów w branży centrów handlowych w Polsce, rozpoczął w Poznaniu nową inwestycję – Centrum Posnania. Projekt jest realizowany w ramach rządowego programu „Inwestycje Polskie”. Jest on częścią wdrażanego przez miasto Poznań planu rewitalizacji dzielnicy Rataje. Centrum przyczyni się do rozwoju nowej infrastruktury oraz modernizacji dróg i rozwiązań komunikacyjnych, co zwiększy bezpieczeństwo i wygodę lokalnej społeczności. Łączna wartość inwestycji to blisko 300 mln euro. Finansowanie zapewnia konsorcjum banków, w skład którego wchodzą Bank Gospodarstwa Krajowego, Berlin Hyp oraz ING. W pracach związanych z budową obiektu zaangażowanych będzie ok. 3 tys. osób, tyle samo – pośrednio i bezpośrednio – znajdzie pracę po jego otwarciu. Posnania znacząco wpłynie na wzrost atrakcyjności osiedla Rataje, które zyska lepszy dostęp do oferty zakupowej oraz rozrywkowo-rekreacyjnej, nowe restauracje i kawiarnie oraz szerokie spektrum usług skupionych w jednym nowoczesnym obiekcie.
– Tak duża inwestycja po skompletowaniu bardzo trudnego finansowania jest pozytywnym symbolem, znakiem, że wchodzimy na dobry kurs wzrostowy. To sygnał dla innych inwestorów w Polsce – powiedział Paweł Orłowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Reprezentant rządu zwrócił uwagę na rolę polskich funduszy rozwojowych, obok unijnych, będących w dyspozycji Banku Gospodarstwa Krajowego.
– BGK będzie miał rosnącą rolę rozwojową w finansowaniu inwestycji, co będzie miało szczególnie znaczenie po 2020 roku, gdy skończą się środki unijne – podkreślił Orłowski.
– To początek zagospodarowania nieużytkowanego terenu i rozwoju nowej dzielnicy – podkreślił wiceprezydent Poznania Jerzy Stępień. – Ta inwestycja ma wybitnie miastotwórczy charakter. Korzyści jest mnóstwo, na teraz i na lata.
Wśród bieżących korzyści wiceprezydent wymienił ogromną ilość miejsc pracy, dochody dla budżetu miasta oraz realizację wyzwań dotyczących infrastruktury miejskiej. A długofalowo?… To koło zamachowe do zagospodarowania następnych pól inwestycyjnych.
– Mamy zamiar zbudowania tu nowej, wielofunkcyjnej dzielnicy Poznania – zapewnia wiceprezydent Stępień.
– Celem naszego banku jest wspieranie tego typu przedsięwzięć – podkreślił Dariusz Kacprzyk, prezes BGK. Dlaczego państwowy bank wspiera tę inwestycję w ramach rządowego programu Inwestycje Polskie? Bo generuje dużą ilość miejsc pracy oraz niesie ze sobą aspekt rewitalizacyjny. Ten obiekt ma bowiem stać się początkiem zmian w tej części Poznania.
Strategiczna lokalizacja – regionalny status
Kompleks, którego otwarcie jest zaplanowane na drugą połowę 2016 r., oferuje 100 tys. m kw. powierzchni najmu i będzie największym centrum handlowym w woj. wielkopolskim oraz trzecim pod tym względem w całej Polsce.
– Poznań jest piątym pod względem liczby mieszkańców polskim miastem, w czołówce pod względem siły nabywczej. W zasięgu centrum jest prawie milion mieszkańców Wielkopolski. Poznań to miasto o europejskich ambicjach i potencjale pozwalającym wypełnić przestrzeń pomiędzy Warszawą a Berlinem. Tak, ten wybór był dla nas naturalny – mówi Fabrice Bansay, prezes APSYS Polska.
Ze względu na wielkość i zróżnicowanie oferty – około 300 najemców – klienci będą mogli zaspokoić swoje indywidualne oczekiwania, gusta i smaki. Pod jednym dachem znajdzie się 40 wielko- i średniopowierzchniowych sklepów, 220 butików, 40 restauracji oraz kawiarni. Na gości będzie czekało 3.300 miejsc parkingowych. Komercjalizacja obiektu przekroczyła już 80 proc. Odwiedzający będą mogli zrobić zakupy m.in. w Carrefour czy Lerroy Merlin, „zrelaksować się” w Multikinie lub „zadbać o kondycję” w Pure Jatomi Fitness Platinium. Przyjemność obcowania z modą i możliwość śledzenia trendów zapewnią dziesiątki butików. W centrum będą obecne wszystkie marki takich grup jak hiszpański Inditex (Zara, Bershka, Pull&Bear, Massimo Dutti, Zara Home, Stradivarius i Oysho) czy polska grupa LPP (Reserved, Mohito, Cropp Town, House, Sinsay), ale też m.in. Van Graaf, H&M, C&A czy Mango. Korzystając z niezwykłych walorów architektonicznych obiektu oraz możliwości atrakcyjnej ekspozycji marki część firm zdecydowała właśnie w tym centrum stworzyć swoje „flagowe” koncepty.
– Negocjujemy również z grupą marek, których nie ma jeszcze w Polsce – dodaje prezes Fabrice Bansay.
Unikatowa architektura
Centrum Posnania zostało zaprojektowane przez RTKL, światowej klasy architektów znanych z realizacji takich projektów jak Metropolis w Moskwie, czy Westfield w San Francisco. Posnania wyróżniać się będzie m.in. przeszkloną fasadą, przestronnymi wnętrzami (Forum, Rotunda, Boulevard) oraz dotąd niespotykanymi w Polsce witrynami sklepowymi o podwójnej wysokości sięgającej 8 metrów. Na zewnątrz kompleksu znajdą się tarasy, ogród zimowy, fontanny i pasaże. Tworzy to szczególnie korzystny klimat dla nowatorskich konceptów gastronomicznych. Posnania będzie obiektem wybudowanym i zarządzanym ekologicznie – przy użyciu energooszczędnych materiałów, systemów zarządzania odpadami oraz redukcji emisji zanieczyszczeń, co pozwoli spełnić normy certyfikatu BREEAM z oceną „bardzo dobry”. Planowana zieleń dookoła i liczne ścieżki oraz udogodnienia dla rowerzystów tworzą z Posnanii miejsce przyjazne i integrujące.
Generalnym wykonawcą jest Eiffage Budownictwo Polska
Era nowych technologii – indywidualizacja i wygoda
Centrum Posnania oferuje nie tylko szeroki wachlarz marek, to także unikatowe miejsce spotkań „na żywo” i online, miejsce rozrywki, swobodnej ekspresji własnych potrzeb i fantazji, inspiracji i kreowania nowych trendów, wreszcie miejsce towarzyskiego lub rodzinnego spędzania wolnego czasu. Stąd tak liczne w centrum miejsca aktywizujące i integrujące lokalną społeczność: amfiteatr pomyślany by gościć liczne wydarzenia kulturalno-rozrywkowe, place do organizacji pokazów, eventów i happeningów czy wreszcie gigantyczna ściana służąca użytkownikom mediów społecznościowych.
Klienci otrzymają do dyspozycji darmową sieć WiFi dostępną w całym centrum z możliwością geolokalizacji danego sklepu lub samochodu na parkingu, cyfrowe mapy, możliwość płatności mobilnych, dedykowaną aplikację oraz specjalny portal umożliwiający bliską współpracę centrum z najemcami w celu zapewnienia zindywidualizowanej obsługi i oferty „na miarę”. Posnania to także pakiet usług dodanych – osobisty doradca, dostawa do domu, powierzenie parkowania dedykowanej obsłudze, miejsce zabaw i opieki nad dziećmi, a także usługi concierge czy wygodny „lounge” dla lojalnych „Friends of Posnania” z dostępem m.in. do nieodpłatnej prasy i iPadów.
– Wierzę, że Posnania będzie dla Poznania tym, czym Manufaktura dla Łodzi – znakiem rozpoznawczym miasta i miejscem, które wzbogaci życie gospodarcze, społeczne i kulturalne całej Wielkopolski. Wielofunkcyjność centrum oraz płynna integracja wszystkich kanałów komunikacji z klientem ustanawia nową jakość w branży centrów handlowych – dodaje Fabrice Bansay.
Infrastruktura dla miasta
Umowa z miastem zakłada też realizację przez inwestora określonego zakresu infrastruktury towarzyszącej. Poprawi on stan dróg, wybuduje 3,5 km ścieżek rowerowych, wykona tereny zieleni. Apsys zmodernizuje ul. Jana Pawła II i Bolesława Krzywoustego. Na Jana Pawła II wykona trzeci pas ruchu od ronda Rataje do Śródki. Na Bolesława Krzywoustego zmieniona będzie nawierzchnia oraz wykonane lewo- i prawoskręty na odcinku między estakadą a rondem (wjazdy i wyjazdy). Na obszarze do ul. Milczańskiej wybuduje wszystkie drogi przewidziane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, odwodnienie, oświetlenie, kanalizację deszczową, zieleń.
Problemem jest sama ulica Milczańska, która według mpzp ,,Łacina” z 2007 roku pełnić ma istotną funkcję. Od tego czasu zmieniła się jednak sytuacja społeczna i mieszkańcy powstałego osiedla mieszkaniowego nie zgadzają się, aby była ona drogą dojazdową do centrum. Poznańscy radni na ostatniej sesji uchwalili przystąpienie do zmian w planie miejscowym, aby m.in. zmienić przebieg ul. Milczańskiej.
– Trzeba wykonać analizę komunikacyjną uwzględniającą również pojawienie się przyszłych mieszkańców oraz zmianę ruchu na rondzie Rataje, obejmującą okres do 2023-30 roku, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania – mówi Maciej Wróblewski, wiceprezes Apsys Polska odpowiedzialny za sprawy inwestycyjne.
Przebudową ronda Rataje zajmie się miasto, którego władze starają się o pozyskanie na ten cel pieniędzy unijnych w nowej perspektywie budżetowej.
Wraz z rozpoczęciem budowy pod adresem www.posnania.eu rusza także strona internetowa, na której będą umieszczane wszystkie informacje na temat realizowanej inwestycji.
PROJEKT W LICZBACH:
Niemal 300.000.000 euro – całkowita wartość inwestycji
995.000 mieszkańców – zasięg wg badania rynku przeprowadzonego przez DTZ
100.000 m kw. GLA – powierzchnia najmu
100.000 m kw. – obszar objęty WiFi z możliwością geolokalizacji danej marki lub samochodu na parkingu
6000 – łączna liczba miejsc pracy – 3000 w fazie budowy, 3000 po otwarciu
3300 – liczba miejsc parkingowych
300 – liczba lokali najemców
220 – liczba butików
80 proc. – stopień komercjalizacji obiektu
40 – liczba wielko i średnio powierzchniowych sklepów
40 – liczba restauracji i kawiarni
19 – centrum w portfolio APSYS Polska
8 metrów – wysokość witryn, dotąd niespotykana w Polsce
2 połowa 2016 roku – termin planowanego otwarcia