Przy ul. Palacza w Poznaniu wmurowano kamień węgielny pod osiedle mieszkań do wynajęcia budowanych przez Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w programie Mieszkanie dla Absolwenta.
– Dla PTBS to inwestycja specyficzna, kolejna po wielu latach nieobecności na rynku budowy mieszkań do wynajęcia. Ale staliśmy się instytucją godną zaufania i pozyskaliśmy środki na realizację inwestycji – powiedział prezes Arkadiusz Stasica. – Mieszkania kierowane są do wyjątkowej grupy ludzi młodych, absolwentów wyższych uczelni.
Podjęty przez miasto Poznań program Mieszkanie dla Absolwenta kierowany jest do osób, które w ostatnich 5 latach ukończyły poznańską uczelnię i podjęły pracę w Poznaniu. Są to mieszkania do wynajęcia na okres do 10 lat za niższy od wolnorynkowego czynsz obowiązujący w zasobach TBS. Osoba wynajmująca lub zakład pracy w jego imieniu zobowiązani są wpłacić partycypację odpowiadająca 30 procentom kosztów budowy mieszkania, która jest zwraca z chwilą jego opuszczenia.
Na osiedlu przy Palacza stanie 5 budynków ze 143 mieszkaniami 1- i 2-pokojowymi. Zaprojektowano w nich 77 lokali 1-pokojowych o powierzchniach 33-38 m kw. oraz 66 lokali 2-pokojowych 48-56 m kw. Pod budynkami budowana jest hala garażowa ze 124 stanowiskami, a kolejne 125 miejsc znajdzie się na powierzchni nieruchomości.
Ofertę uczestnictwa w programie Mieszkanie dla Absolwenta PTBS skierował w pierwszej kolejności do pracodawców: poznańskich uczelni, które mogłyby być zainteresowane uzyskaniem lokum dla swych młodych pracowników świeżo kończących studia oraz firm, głównie zaliczanych do grupy marka Poznań. Jednakże nie wykazały one szczególnego zainteresowania uczestnictwem.
– Niestety oferta dla firm nie sprawdziła się i nie było praktycznie zainteresowania, szczególnie jeśli chodzi o firmy marki Poznań, czy uczelnie. Jedynie kilka mniejszych firm, mniej znanych na rynku zechciało tu zaistnieć w programie i zapłacić partycypację za swoich pracowników – mówi prezes Arkadiusz Stasica. – Myślę, że w tej chwili zakłady pracy mają inne problemy niż dbanie o warunki bytowe swych pracowników. Podobna sytuacja jest w przypadku uczelni. Być może decydują o tym uwarunkowania formalno-prawne. Pewnie będziemy musieli w przyszłości zastanowić się jak zmodyfikować ten program, aby trafił do szerszej grupy odbiorców.
Natomiast zainteresowanie osób indywidualnych wypełniło w całości pulę dostępnych mieszkań. Wpłynęło ponad 200 wniosków, z czego po weryfikacji pozostało ok. 180. Tak więc 143 mieszkania zostały obsadzone i pozostaje jeszcze spora rezerwa. Zdaniem prezesa zainteresowanie to powoduje, że są podstawy, aby program kontynuować w przyszłości. Jednakże większość chętnych zainteresowanych jest wynajęciem mieszkań 2-pokojowych. Dlatego PTBS być może ogłosi nabór uzupełniający na przydział mieszkań 1-pokojowych – informuje wiceprezes Bogna Narożna.
Prezydent Ryszard Grobelny życzył inwestorom i wykonawcom, aby budowa przebiegała zgodnie z harmonogramem. Wyraził żal, że w program nie zechciały zaangażować się wyższe uczelnie oraz więksi pracodawcy. Miasto przymierza się do uruchomienia kolejnego programu budowy mieszkań do wynajęcia, tym razem z możliwością stopniowego dochodzenia do wykupienia ich na własność. Konkrety mają być znane za kilka miesięcy.
Powierzchnia całkowita budowanych przy Palacza obiektów wyniesie 13.805 m kw., a kubatura – 44.240 m sześc. Powierzchnia użytkowa mieszkań to 6.284 m kw. Na usługi (zlokalizowane w budynkach od strony ul. Grunwaldzkiej) przeznaczono ok. 860 m kw. Garaże podziemne zajmą ponad 2,5 tys. m kw.
Osiedle zaprojektowała Agencja Budowlana KALDO Paweł Jędraś z Leszna. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum firm: Firma Remontowo-Budowlana Piotr Szymański, MAR-DOM oraz Olmaz.
Domy mają być zrealizowane do marca 2015 r. Lokatorzy powinni wprowadzać się w lipcu przyszłego roku.