Inwestycje Polskie i JESSICA sfinansują budowę Bałtyku w Poznaniu

1319
Baltyk-Roosevelta

Baltyk-Roosevelta

Budowa budynku biurowo-handlowo-usługowego Bałtyk w Poznaniu zostanie sfinansowana przez BGK jako pierwszy wspólny projekt w ramach programu Inwestycje Polskie z udziałem inicjatywy JESSICA wdrażanej ze środków WRPO na lata 2007-2013.

27 czerwca Piotr Lasecki, wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego i Michał Włodarczyk, prokurent spółki Sophia podpisali umowę kredytową na finansowanie inwestycji Bałtyk – centrum biurowo-handlowo-usługowego wraz z rewitalizacją terenu i zagospodarowaniem ogólnodostępnej przestrzeni placu mającego pełnić funkcje społeczne, zlokalizowanego w samym centrum Poznania przy rondzie Kaponiera i w bezpośrednim sąsiedztwie Concordia Design – centrum kreatywności, designu i biznesu.
Bałtyk otrzymał kredyt inwestycyjny oraz pożyczkę z programu JESSICA udzielaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego przeznaczoną dla inwestycji, które łączą jednocześnie cele publiczne i komercyjne. Przyznanie tego rodzaju kredytu oznacza, że projekt wraz z planami rewitalizacji przestrzeni publicznej w formie placu pomiędzy budynkami Bałtyku, Concordii Design i Sheratona został bardzo pozytywnie oceniony pod względem wartości społecznej.
Inwestycja o wartości netto blisko 147 mln zł finansowana jest przez BGK w formie: pożyczki JESSICA w wysokości 37 mln zł udzielonej ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego; kredytu komercyjnego BGK w ramach programu Inwestycje Polskie o wartości 65,8 mln zł oraz kredytu odnawialnego/obrotowego VAT – 8,4 mln zł. Środki własne inwestora stanowić będą ok. 20 proc. wartości inwestycji.
Baltyk umowa
Kolejny raz jesteśmy świadkami podpisania umowy na zagospodarowanie funduszy JESSICA, które Wielkopolska postanowiła wykorzystać w latach 2007-2013. Mamy satysfakcję z ich wykorzystania, bo podpisano już ponad 30 umów – stwierdził marszałek Marek Woźniak.Zarząd województwa zdecydował o przeznaczeniu na ten fundusz ponad 66 mln euro. Są to pożyczki udzielane na bardzo korzystnych warunkach. Głównym ich celem jest rewitalizacja obszarów miejskich. A to miejsce jest bardzo prestiżowe, od niego będzie zależał wizerunek miasta. Ważne jak będzie to miejsce funkcjonować w przestrzeni publicznej. Projekt jest bardzo obiecujący i cieszę się, że inicjatywa JESSICA będzie mieć w nim swoją cegiełkę.
Radość z inwestowania pieniędzy w Wielkopolsce wyraził wiceprezes BGK Piotr Lasecki, wywodzący się z tego regionu. I dodał, że powstanie nowoczesnego obiektu wraz z funkcjonalnie zagospodarowana przestrzenią miejską było jednym z powodów, dla którego podjęto decyzję o współfinansowaniu inwestycji kredytem komercyjnym banku w ramach programu Inwestycje Polskie. Z kolei w ocenie Michała Włodarczyka, reprezentującego spółkę Sophia, BGK okazał się bankiem najbardziej przyjaznym (inwestor prowadził rozmowy z wieloma).
Budowa Bałtyku rozpocznie się w październiku 2014 r. i potrwa około 2 lata.
Powołana do realizacji inwestycji przez udziałowców spółka Sophia uzyskała już jesienią ub.r. pozwolenie na budowę. Rozpoczęcie inwestycji Bałtyk oznacza, że Poznaniowi i jego mieszkańcom przybędzie nie tylko kolejny nowoczesny, wielofunkcyjny budynek, ale również nowa przestrzeń publiczna umiejscowiona pomiędzy Bałtykiem, Concordią Design a Sheratonem. Będzie to jednocześnie brama do rewitalizowanej ulicy św. Marcina tworząc w całości nowe centrum miasta. W samym centrum Poznania powstanie zatem przestrzeń przyjazna mieszkańcom. Miejsce miastotwórcze, przyciągające uwagę, kreujące aktywne życie biznesowe i towarzyskie. Zanim powstanie biurowiec, skończy się gruntowna przebudowa i rozbudowa ronda Kaponiera, rewitalizacja sąsiednich Jeżyc będzie wciąż postępować, być może rozpocznie się też długo dyskutowana rewitalizacja ulicy Święty Marcin.
Ja też doceniam inicjatywę JESSICA. Jako gospodarz i poznaniak zwracam uwagę na ile będzie to miejsce miastotwórcze – wyznał prezydent Ryszard Grobelny. – Bałtyk był ikoną Poznania, ludzie wspominają go i tęsknią do niego. Trzymajmy więc kciuki za jego realizację.
Co dziś jest najtrudniejszym elementem budowania? – pytał prezydent Grobelny. Dziś nie są to koparki, pracownicy budowlani, materiały, czy projektowanie, lecz finansowanie. Bo wiele bardzo ciekawych projektów z tego właśnie powodu nie doczekało się realizacji. JESSICA i BGK uwiarygodniają tę inwestycję. Dobrze więc, że nastąpił etap podpisania umowy, aby projekt móc szybko zrealizować i obracać pieniędzmi.
Wizualizacje budynku Bałtyku zaprojektowanego przez jedną z najlepszych pracowni architektonicznych w Europie – MVRDV – jest już znana. Obecnie trwają prace warsztatowe nad projektowaniem placu o powierzchni 1000 m kw., który będzie sercem tej inwestycji. Do zespołu projektowego z holenderską MVRDV oraz co-architektami z pracowni NOOP Natkaniec/Olechnicki została zaproszona jedna z najbardziej cenionych pracowni architektonicznych w kraju WWAA (autorzy m.in. nagrodzonego Pawilonu Polskiego na Światowej Wystawie EXPO 2010 w Szanghaju). Inwestorzy Bałtyku oraz właściciele Concordii Design porozumieli się właśnie co do współpracy przy powstaniu koncepcji tego placu i zapewnili, że będą zabiegać o atrakcyjność wspólnej przestrzeni, co zaowocuje m.in. otwarciem Concordii od strony placu dla odwiedzających i planowaniem wspólnych aktywności.
Baltyk-Square3
Nowopowstały budynek o powierzchni ok. 15 tys. m kw. zajmie niespełna 30 proc. powierzchni nieruchomości, a plac między nim a Concordia Design przystosowany zostanie do potrzeb rekreacji, organizacji imprez plenerowych (koncertów, spektakli, projekcji filmowych) oraz spacerów i spotkań w ogródkach kawiarnianych. Wiadomo już, że plac zostanie zaprojektowany w oparciu o najnowsze standardy myślenia o sposobach funkcjonowania przestrzeni publicznej w nowoczesnych metropoliach. Taka przestrzeń powinna być nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim spełniać funkcje integrujące mieszkańców, społeczności lokalne, być zakorzeniona w otoczeniu oraz dostępna dla wszystkich. Plac Bałtyku będzie przestrzenią interaktywną i żyjącą w naturalnym rytmie miasta i pór roku. W tym rytmie ma funkcjonować m.in. odtworzone kino Bałtyk: we wnętrzu lub jako kino letnie, łóżkowe (które już się sprawdziło). Architekci chcą wykorzystać w projekcie placu żywioły: wodę, ogień, powietrze. Wypracowane przez zespół projektantów koncepcje zagospodarowania placu będą poddane publicznej ocenie i dyskusji zanim zostaną wdrożone do realizacji.
Ten budynek ma na lata wpisać się w urbanistykę miejsca. W parterach i na I piętrze znajdą się powierzchnie usługowe, aby to miejsce żyło. Concordia będzie ważnym elementem tego układu – zapewnia Michał Włodarczyk, prokurent spółki Sophia. Inwestor ma na sfinalizowanie koncepcji placu ok. roku od rozpoczęcia inwestycji.
Chcemy też powiesić gdzieś neon Bałtyku, aby stał się atrakcją. Ważne też, aby otworzyć Bałtyk i Concordię tak, aby łatwo było wejść na parter i pierwsze piętro. Wtedy będziemy mieć wartość przestrzenną – dodaje Piotr Voelkel, właściciel firmy VOX, inicjator i współudziałowiec przedsięwzięcia.
Jak informuje P. Voelkel umowy przednajmu obejmują obecnie około 30 proc. przyszłego obiektu, co było niezbędne do uzyskania kredytu.
Szukamy firm, które sprzedają wartości intelektualne, nie tylko komercyjne, firmy z Wielkopolski, z których jesteśmy dumni z różnych powodów – wyznaje Voelkel. Toteż mimo że budynek będzie miał kategorię A, inwestor chce stawiać przede wszystkim na jakość najemców, a nie wyłącznie na stawkę najmu. Dlatego niektórzy zainteresowani wynajmem są odrzucani, na przykład fast foody.

Informacje o projekcie Bałtyk:

Kredytobiorca: Sophia sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu
Udziałowcy: Garvest Real Estate Cooperatief UA z siedzibą w Amsterdamie; Energia Active sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Janikowie
Projekt: Rewitalizacja terenów zespołu urbanistyczno-architektonicznego wpisanego do rejestru zabytków Poznania i podlegającego ochronie konserwatorskiej poprzez budowę centrum biurowo-handlowo-usługowego klasy A o łącznej powierzchni ok. 15.170 m kw. wraz z zagospodarowaniem przestrzeni miejskiej na nieruchomości.