Skanska położyła kamień węgielny pod swój trzeci projekt biurowy w Krakowie. – High5ive to coś więcej niż budynki biurowe. Ma to być nowe, energetyczne miejsce spotkań dostępne dla wszystkich krakowian – powiedział podczas wydarzenia Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland.
Na uroczystości spotkali się między innymi przedstawiciele Rady Miasta, architekci, przedstawiciele środowiska akademickiego Krakowa oraz Skanska – dewelopera i generalnego wykonawcy. Tubę z aktem erekcyjnym na miejsce wmurowania przewieziono specjalnie do tego celu zaprojektowanym rowerem.
Kraków to bez wątpienia jedno z najbardziej żywiołowych miejsc w Polsce. Gdyby wyjechali z niego wszyscy studenci, zapełniliby takie miasta jak Olsztyn lub Bielsko-Biała. Na jednego mieszkańca Krakowa rocznie przypada trzynastu turystów. Tempo życia tego miejsca zainspirowało Skanska do stworzenia projektu biurowego, który łączy w sobie różne energie generowane przez Kraków: różnorodności, kreacji, miasta, szczęścia oraz innowacji. Właśnie wmurowano kamień węgielny pod przestrzeń biurową High5ive, która docelowo będzie składała się z 5 nowoczesnych budynków, dopełniających ul. Pawią.
High5ive jest największym projektem biurowym Skanska w miastach regionalnych. Mimo skali przedsięwzięcia inwestor zadbał o to, żeby każdy fragment tej przestrzeni został odpowiednio wykorzystany wiedząc jakie znaczenie dla Krakowa ma okolica ul. Pawiej. Powstaje tu miejsce pełne życia, ze świeżą energią, z którego skorzystają przyszli rezydenci i wszyscy krakowianie. Z tego względu zaproszono do współpracy miejscową pracownię architektoniczną i fundację, które najlepiej doradzą w którą stronę powinien iść projekt. Deweloper planuje dużo wydarzeń, które wciągną mieszkańców do energetycznej zabawy jeszcze podczas budowy i oczywiście po jej zakończeniu.
Między dwoma budynkami, które powstają w pierwszym etapie znajdzie się m.in. miejsce na kino letnie, stacja rowerów miejskich wraz z miejscami do ich mycia i naprawy, poidełka dla ludzi i zwierząt, mała architektura, ale i takie udogodnienia jak ładowarki do smartfonów, czy ogólnodostępne Wi-Fi. Wokół budynków, w porozumieniu z sąsiadami, Skanska planuje stworzyć miejsca na kształt miejskich podwórek, przeznaczone do gier zespołowych oraz na plenerową siłownię.
– Kompleks High5ive będzie architektoniczną bramą do serca Krakowa, miejscem oznaczającym ścisłe centrum miasta. Projekt koresponduje z najbliższym otoczeniem jak gmach Politechniki Krakowskiej, klinkierowa elewacja Angel City, bliskie sąsiedztwo historyczne. Szlachetność materiałów fasady i ich lawowanie kolorystyczne wpisze się w historyczny kontekst centrum. Urbanistyczna realizacja będzie stanowiła otwartą, zapraszającą przestrzeń urozmaiconą placami i pasażami przyjaznymi dla przechodniów. Wzdłuż pierzei ulicy powstanie zadaszony pasaż, przy którym zlokalizowano m.in. restauracje, kawiarnie, miejsca do wypoczynku i spędzania wolnego czasu. High5ive wypełni swoją estetyką, funkcją, otwartością dla mieszkańców ten fragment centrum, tworząc pretekst do spędzania także wolnego czasu oraz bycia zapamiętywalnym przez widzów, przechodniów – mówi Piotr Nawara, prezes nsMoonStudio.
Podczas projektowania terenów wokół inwestycji firma chce skorzystać z pomocy studentów Politechniki Krakowskiej, Akademii Sztuk Pięknych, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej oraz krakowskiej Fundacji Aktywnych Obywateli.
Wykonane Polaroidem zdjęcia przedstawicieli tych instytucji, wraz z fotografiami innych uczestników spotkania trafiły do tuby erekcyjnej wmurowanej pod budynek. Symboliczny kamień węgielny, zgodnie z tradycją Skanska, został przewieziony na miejsce wmurowania w nietypowy sposób – specjalnie na tę okazję zaprojektowanym rowerem cargo.
High5ive – kluczowe fakty i liczby:
– Całkowita powierzchnia najmu kompleksu: ok. 70.000 mkw. GLA;
– Powierzchnia najmu I etapu (budynek D i E): ok. 23.500 mkw. GLA;
– Planowany termin oddania do użytku I etapu: IV kwartał 2017 r.;
– W pierwszym etapie wybudowane zostaną dwa budynki, zlokalizowane między Hotelem Ibis a Galerią Krakowską;
– Pierwszy etap kompleksu dostarczy 175 miejsc parkingowych;
– Budynki I etapu będą składały się z sześciu kondygnacji naziemnych. Garaż w budynku D będzie znajdował się na parterze oraz na jedynej kondygnacji podziemnej, natomiast w budynku E na cele garażu będą zagospodarowane dwie kondygnacje podziemne;
– Certyfikacja: LEED Gold;
– Generalnym wykonawcą budynku jest firma Skanska S.A. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia NS Moon Studio. Za komercjalizację biurowca odpowiada Skanska Property Poland.