Finalizacja transakcji między Redefine Properties i Echo Investment

1154
redfine logo

redfine logo

Redefine Properties, jeden z największych funduszy REIT w Republice Południowej Afryki, notowany na giełdzie w Johannesburgu, przejmuje 75 proc. udziałów w Echo Prime Properties (EPP) – spółce kontrolującej wszystkie aktywa komercyjne grupy Echo Investment. Pozostałe 25 proc. udziałów w tej spółce zostanie w Echo Investment.

Jest to finalizacja umowy zawartej 1 marca br. między Echo Investment S.A. a Redefine, której wejście w życie było uzależnione od zgody Komisji Europejskiej.
Spółka z udziałem Redefine i Echo Investment będzie miała formułę zbliżoną do funduszu typu REIT. Zgodnie z umową będzie też miała w ciągu trzech najbliższych lat prawo złożenia pierwszej oferty zakupu części obiektów biurowych, bądź handlowych obecnie budowanych lub projektowanych przez Echo Investment. Zakładając nabycie wspomnianych aktywów, wartość portfela EPP wzrośnie do ponad 1,7 mld euro. Celem strategicznym firmy jest dalsze rozszerzanie portfela o atrakcyjne aktywa komercyjne.
Prezes Echo Investment, Nicklas Lindberg, wyraził satysfakcję ze sfinalizowania transakcji i raz jeszcze podkreślił, że współpraca z południowoafrykańskim funduszem to nowe możliwości rozwoju i ekspansji dla kierowanej przez niego firmy.
– Rozpoczęcie długoterminowej współpracy z takim partnerem, jak Redefine, to nie tylko potwierdzenie potencjału Echo Investment, ale także solidna baza do umacniania naszej pozycji w kraju i budowania ekspansji za granicą – mówi prezes Nicklas Lindberg.
W transakcji Echo Investment doradzały: JLL i bank UBS odpowiedzialne za doradztwo transakcyjne, Weil, Gotshal & Manges za doradztwo prawne, EY za podatkowe, Linklaters, Gleeds, Hill i WSP za vendor due diligence, a CBRE dokonało wyceny aktywów Echo na potrzeby transakcji.
Doradcami funduszu Redefine byli: Java Capital, Savills oraz kancelarie prawne Pinsent Masons, Cliffe Dekker Hofmeyr oraz Kochański Zięba & Partners.

Redefine Properties
Redefine Properties Limited to południowoafrykański REIT. Wchodzi w skład indeksu TOP 40 giełdy w Johannesburgu. Zarządza aktywami wartości 65 mld ZAR (około 4 mld euro). Firma jest notowana na giełdzie w Johannesburgu od 2000 roku i od tego czasu systematycznie zwiększa swoją wartość.
Ma w swoim portfelu obiekty biurowe handlowe i przemysłowe. Oprócz Republiki Południowej Afryki jest obecna na rynku australijskim, gdzie jest m.in. znaczącym akcjonariuszem notowanej na australijskiej giełdzie Cromwell Property Group, która kontroluje fundusz Valad Europe inwestujący m.in. w Polsce w obiekty handlowo-przemysłowo-usługowe. Redefine Properties poprzez Redefine International PLC – fundusz notowany na giełdzie londyńskiej – inwestuje także na rynku niemieckim i brytyjskim.