Echo kupiło największą działkę komercyjną w centrum Warszawy

994
działka Towarowa 22

działka Towarowa 22

Echo Investment – największy polski deweloper oraz Echo Polska Properties – międzynarodowy fundusz działający w formule REIT podpisały umowy dotyczące wspólnego zakupu terenu i budowy inwestycji przy ul. Towarowej 22 w Warszawie od Griffin Real Estate, wiodącego polskiego funduszu private equity.

Kupujący zapłacą za nieruchomość łączną kwotę nieprzekraczającą 120 mln euro, z czego 78 mln euro zostanie zapłacone zaraz po podpisaniu umowy, natomiast pozostała kwota – po spełnieniu określonych warunków planistycznych.
Zgodnie z umowami, EPP oraz Echo Investment stworzą joint venture, w którym EPP będzie posiadało 70 proc., a Echo Investment – pozostałe 30 proc. Na podstawie oddzielnych umów, Echo Investment będzie także deweloperem inwestycji, która powstanie na nieruchomości, a podmiot zależny od EPP będzie zarządcą inwestycji. Umowy są warunkowe i uzależnione od spełnienia określonych warunków, w tym uzyskania zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Cieszymy się bardzo, że sprzedajemy tę nieruchomość do Echo i EPP. Dzięki temu mamy pewność, że znajdzie się ona w dobrych rękach – powiedział Piotr Fijołek, partner w GRE odpowiedzialny za transakcję. – Mieliśmy wiele zbliżonych ofert od innych inwestorów, ale postanowiliśmy, że Towarowa pozostanie w rodzinie.
Nieruchomość z uwagi na niezwykle atrakcyjną lokalizację będzie idealnie pasować do portfela EPP – powiedział Hadley Dean, prezes EPP. Dodał, że jest to prawdopodobnie ostatnia tego rodzaju nieruchomość dostępna w centrum Warszawy.
W porównaniu z innymi dużymi miastami, Warszawa wciąż ma relatywnie niski wskaźnik powierzchni handlowej w przeliczeniu na jednego mieszkańca: 450 m kw. na 1000 mieszkańców, natomiast w Poznaniu i Wrocławiu – powyżej 600 m kw. Hadley Dean zwrócił także uwagę na siłę nabywczą mieszkańców Warszawy, która jest o 80 proc. wyższa od średniej krajowej.
Po sprzedaży do EPP siedmiu biurowców objętych ROFO, Echo ma wystarczająco dużo środków na nowe inwestycje – powiedział Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment. – Postanowiliśmy zacząć od Towarowej, zwłaszcza że projekt ten doskonale wpasowuje się w naszą strategię. Echo Investment chce budować duże projekty, które będą współtworzyły miasto i odpowiadały na potrzeby jego mieszkańców. W najbliższych latach w tej okolicy powstanie około 1 mln m kw. biur, Wola jest także dzielnicą, w której powstaje najwięcej mieszkań w Warszawie. Nasza inwestycja przywróci miastu ten historyczny kwartał ulic dodając mu funkcje handlowe, rozrywkowe i restauracyjne – powiedział prezes Nicklas Lindberg.
Dodał, że w najbliższej przyszłości Towarowa będzie jednym z najważniejszych projektów Echo, podobnie jak Browary Warszawskie.
Towarowa 22 to nieruchomość składająca się z kilkudziesięciu działek scalonych przez Griffin Real Estate w pięciu niezależnych transakcjach. W efekcie tych działań uzyskano największy teren pod zabudowę komercyjną zlokalizowany w centrum Warszawy o całkowitej powierzchni ok. 6,5 ha i potencjalnej powierzchni wynajmu ponad 100 tys. m kw.
Doradcą komercyjnym kupujących było CBRE, natomiast sprzedającym doradzał Colliers International.