Czy w Lublinie są Mieszkania dla Młodych?

1149
Willowa 2 - Lucyny Herc

Willowa 2 - Lucyny Herc

Ruszył nowy program dopłat do budowy domu i kupna mieszkania. W działach sprzedaży lubelskich deweloperów i agencjach nieruchomości wzrasta zainteresowanie nieruchomościami spełniającymi rządowe kryteria. Niestety, ze względu na bardzo niski limit cenowy znalezienie oferty nie należy do najłatwiejszych.

Program Mieszkanie dla Młodych to nowa forma rządowego dofinansowania zakupu lub budowy nieruchomości. Mogą z niego skorzystać tylko osoby, które nie przekroczyły 35. roku życia i nigdy wcześniej nie były właścicielami nieruchomości. Ważne jest też to, że program zapewnia dofinansowanie mieszkań tylko z pierwszej ręki. Ograniczeń przewidziano więcej: powierzchnia nieruchomości nie może przekraczać 75 mkw. W przypadku domów jednorodzinnych limit wynosi 100 mkw. Jeśli mamy troje lub więcej dzieci możemy szukać nieruchomości o 10 mkw. większej.
O ile te warunki wydają się rozsądne, poważnym ograniczeniem są limity cen za metr kwadratowy mieszkania. W Lublinie cena nie może przekroczyć 4230 zł za mkw. Dla porównania średni koszt mkw. wynosi około 4,7 tys. zł. Deweloperzy nie są w stanie sprzedać wielu mieszkań w ramach programu. Zazwyczaj kwalifikują się do niego lokale położone na parterach budynków lub na najwyższych kondygnacjach. Takie mieszkania mają w swojej ofercie deweloperzy Willowa II, LUK czy TBV – zauważa Marcin Rogowski z biura nieruchomości HomePlace.
Deweloper Willowa II oferuje mieszkania przy ulicy Lucyny Herc. Kompleks składa się z dwóch budynków 3- i 4-kondygnacyjnych. Łącznie do dyspozycji oddanych jest 126 mieszkań oraz 2 lokale użytkowe. Ten sam deweloper ma w ofercie mieszkania przy ul. Gęsiej, które również spełniają warunki programu. Inwestycja obejmuje cztery budynki, w których znajduje się 177 mieszkań. Łącznie osoby zainteresowane dofinansowaniem z programu MdM mogą wybrać spośród kilkunastu lokali dewelopera Willowa II w cenie 4230 zł za mkw.
Również deweloper LUK posiada w sprzedaży mieszkania spełniające kryteria programu Mieszkania dla Młodych. Inwestycja przy ulicy Wapowskiego składa się z dwóch budynków 4-kondygnacyjnych w pobliżu terenów rekreacyjnych nad Zalewem Zemborzyckim. W tym przypadku należy się bardzo mocno pospieszyć z decyzją, gdyż mieszkań pozostało jak na lekarstwo. Ceny sięgają 4100 zł za mkw. – informuje Rogowski.
Spółka TBV realizuje inwestycję pod nazwą Osiedle Europejskie przy ul. Zygmunta Augusta. W pierwszym etapie budowy powstaną 64 mieszkania o powierzchni od 42 do 90 mkw. Prace zostaną ukończone na początku 2015 roku. Także u tego dewelopera wybrane mieszkania można nabyć przy wsparciu programu MdM. Ceny zaczynają się od niespełna 4 tys. zł za mkw.
Dobrą wiadomością jest to, że deweloperzy już dziś planują nowe inwestycje, w których mieszkania będą o trochę niższym standardzie, ale za to w cenach umożliwiających udział w programie – dodaje ekspert z HomePlace.