Ceny działek budowlanych w Polsce: najtaniej na Podkarpaciu

1364
działki budowlane

działki budowlane

Warszawa, Kraków, Poznań – to w tych stolicach województw działki budowlane były w ostatnich miesiącach najdroższe. Najtańsze odnotowano w Gorzowie Wielkopolskim – ustalił Bankier.pl na bazie danych z serwisu otodom.pl.

Jak wynika z danych udostępnionych przez serwis otodom.pl ceny działek budowlanych zlokalizowanych w miastach wojewódzkich kształtują się w przedziale od 70 do nawet ponad 700 zł/mkw. Najdroższe działki oferowane są w Warszawie, a najtańsze w Gorzowie Wielkopolskim.
Jeżeli natomiast wziąć pod uwagę średnie ceny dla całych województw, to okażą się one znacznie niższe niż w ich stolicach. Ceny działek na terenach podmiejskich, gdzie metr kwadratowy oferowany jest za 40-110 zł. Najdroższe grunty znajdziemy w województwie mazowieckim, najtańsze natomiast w podkarpackim.
Zakup działki budowlanej w granicach niektórych miast okazuje się nieporównywalnie droższy od zakupu działki budowlanej na terenach podmiejskich, gdzie za jej 1 mkw. płaci się zazwyczaj mniej niż 100 zł.

Najdroższe działki budowlane oferuje Warszawa

Z danych udostępnionych przez serwis otodom.pl wynika, że w ceny działek budowlanych w Warszawie są najwyższe w Polsce. Na koniec czerwca średnie cena metra kwadratowego gruntu pod budowę w stolicy wynosiła 717 zł. Jedne z najwyższych cen występują również w Krakowie (440 zł/mkw.), Poznaniu (402 zł/mkw.), Gdańsku (388 zł/mkw.) czy we Wrocławiu (369 zł/mkw.).
Z kolei najniższą średnią cenę działek budowlanych odnotowano w stolicy województwa lubuskiego. W Gorzowie Wielkopolskim działki oferowano średnio za 70 zł/mkw., czyli dziesięciokrotnie taniej niż w Warszawie. W żadnym innym mieście wojewódzkim ceny działek nie schodzą poniżej 100 zł/mkw. Są raczej bliższe stawce 200 zł/mkw. – tak jest przykładowo w Opolu, Rzeszowie czy Olsztynie.

Najtańsze działki na Podkarpaciu

Analiza średnich cen działek budowlanych w podziale na województwa wskazuje, że najtańsze grunty pod budowę domu to te na Podkarpaciu. Metr kwadratowy działki na koniec czerwca oferowany był tam średnio po 39 zł. Nieco droższe są działki w województwie lubuskim (44 zł/mkw.) czy kujawsko-pomorskim (49 zł/mkw.).
Najdroższe działki budowlane oferowano w województwie mazowieckim. Za sprawą stolicy średnie ceny wynosiły po pierwszym półroczu 110 zł/mkw. Do najdroższych pod budowę domu województw należą też pomorskie i zachodnio-pomorskie, gdzie grunty kosztują ponad 80 zł/mkw.
Są w Polsce takie miasta, w których za cenę działki budowlanej można by kupić mieszkanie, a nawet dwa – mówi Zuzanna Brud, ekspert Bankier.pl.O ile w dużych miastach wysokie ceny działek mogą skłaniać niezdecydowanych do zakupu mieszkania, o tyle niższe ceny gruntów na terenach podmiejskich zachęcają już do zakupu działki i postawienia na niej domu.
Popularny dylemat „dom czy mieszkanie” może okazać się prostszy do rozstrzygnięcia już w przyszłym roku. Jeśli deweloperzy – podobnie jak w czasie trwania programu „Rodzina na swoim” – będą upierali się przy raz zaproponowanych cenach, możemy doczekać się klimatu bardziej sprzyjającego budowie domu – mówi Malwina Wrotniak z Bankier.pl.

Średnie ceny działek budowlanych w Polsce według stolic wojewódzkich – kwiecień-czerwiec 2013 (zł/mkw.)

działki wg stolic woj

Średnie ceny działek budowlanych w Polsce według województw – kwiecień-czerwiec 2013 (zł/mkw.)

działki wg wojew
Źródło: dane otodom.pl dla Bankier.pl*