Business Garden Poznań z kamieniem węgielnym

1113
Business Garden kamień 1

Business Garden kamień 1

Na budowie Business Garden Poznań wmurowano kamień węgielny pod nowoczesny park biznesowy zlokalizowany w sąsiedztwie ulicy Marcelińskiej i Bułgarskiej.

 

Ceremonia w symboliczny sposób zapoczątkowała rozpoczęcie zasadniczychprac budowlanych pierwszego etapu inwestycji. Projekt jest finansowany przez spółkę SwedeCenter, należącą do Property Division grupy Inter IKEA, która w przyszłości będzie także zarządzać nowo wybudowanym kompleksem. Otwarcie pierwszego etapu projektu zaplanowano na początek 2015 roku.
Ważący pół tony kamień węgielny, wykonany z odlewu betonowego, został przeniesiony za pomocą 30-metrowego żurawia wieżowego i wmurowany w narożniku podziemnej hali garażowej jednego z czterech wznoszonych na obecnym etapie inwestycji budynków biurowych, siedem metrów poniżej poziomu ulicy.
W inskrypcji aktu erekcyjnego czytamy: ,,Business Garden to park biznesowy o planowanej całkowitej powierzchni najmu około osiemdziesięciu tysięcy metrów kwadratowych. Kompleks oferować będzie nowoczesną powierzchnię biurową oraz zapewni różnorodne funkcje uzupełniające i związane z nimi udogodnienia. Innowacyjny w swojej formule, jest on odzwierciedleniem estetycznej i ekologicznej rewolucji w projektowaniu i budownictwie zrównoważonych przestrzeni biurowych.”
Kilkanaście lat temu miasto postanowiło zagospodarować Marcelin uchwalając plan miejscowy. Jak widać potrzeba czasu, aby powstał potencjał gospodarczy do tego zagospodarowania. Ta budowa i oferta dewelopera przyczyni się do podniesienia konkurencyjności Poznania. Życzę, aby firma zrealizowała więcej takich projektów w mieście – zaznaczył wiceprezydent Mirosław Kruszyński dodając, że inwestor przygotował też projekt zagospodarowania innej części miasta, a mianowicie mieszkaniowy projekt Portowo nad Wartą w sąsiedztwie ronda Starołęka.
Obecny na uroczystości Andrzej Nowak, architekt miasta powiedział:
W 2001 roku Rada Miasta podjęła uchwałę o przyjęciu planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Marcelin. Od tego momentu ta część miasta zaczęła się dynamicznie zmieniać. Powstała nowoczesna arteria komunikacyjna. W sierpniu 2011 roku wydane zostało pozwolenie na budowę pierwszego budynku w ramach realizacji inwestycji Business Garden Poznań. Projekt znakomicie wpisuje się w realizację przyjętej przez miasto strategii jego rozwoju do roku 2030 poprzez wzmocnienie naszej atrakcyjności inwestycyjnej, tworzenie miejsc pracy, wspieranie rozwoju metropolii poznańskiej oraz wzmacnianie jej pozycji jako centrum usług wyższego rzędu. Ten projekt był bardzo dobrze przygotowany, więc pozwolenie na budowę wydaliśmy w ciągu 60 dni. Efektowna jest też jego strona architektoniczna.

Business Garden kamień 5

– Dzisiaj jest bardzo szczególny dzień. Wmurowaliśmy symboliczny kamień węgielny w fundamenty pierwszego w Poznaniu ekologicznego parku biznesowego. Realizowany obecnie etap inwestycji jest częścią imponującego przedsięwzięcia, które w istotny sposób zmieni wielkość i standard dostępnych powierzchni biurowych na lokalnym rynku nieruchomości i podniesie atrakcyjność inwestycyjną miasta – stwierdził Roger Andersson, dyrektor zarządzający SwedeCenter.
Poznański Business Garden jest następnym po inwestycji warszawskiej proekologicznym parkiem biznesowym budowanym przez dewelopera. Trzeci powstanie we Wrocławiu. Firma liczy na realizację podobnych w innych miastach Polski. Taką samą koncepcję planuje też wykorzystać w stolicy Łotwy, Rydze.
– Po udanych realizacjach w centrum Poznania (Stary Browar, Andersia Business Centre) rozpoczynamy realizację kolejnej inwestycji tym razem w niedalekim sąsiedztwie poznańskiego lotniska Ławica. Nasz klient SwedeCenter postawił przed nami ambitne zadanie wybudowania do końca 2014 roku zespołu czterech budynków biurowych i garażu podziemnego przy skrzyżowaniu ulic Bułgarskiej i Marcelińskiej – jest to I etap planowanej w tym rejonie inwestycji. Business Garden Poznań jest największą inwestycją tego typu realizowaną obecnie w Poznaniu. Porr Polska dołoży wszelkich starań aby nowo powstający obiekt spełnił wszelkie oczekiwania naszego klienta ze szczególną dbałością o wybudowanie go w standardzie zrównoważonego budownictwa na poziomie LEED Gold – zadeklarował Peter Hartmann, członek zarządu PORR (Polska), generalnego wykonawcy.
W ciągu najbliższych dwóch lat, tylko po stronie generalnego wykonawcy, w realizację projektu będzie zaangażowanych blisko 200 osób.
Business Garden Poznań, jeden z trzech parków biznesowych realizowanych pod marką Business Garden, to centrum biurowe klasy A ulokowane w 9 budynkach o planowanej powierzchni 80.000 metrów kwadratowych usytuowanych na działce o powierzchni ponad sześciu hektarów, z doskonałym dostępem do infrastruktury miejskiej. Projekt położony jest na skrzyżowaniu ulic Marcelińskiej, Bułgarskiej i Konstancji Łubieńskiej Jest największą inwestycją tego typu realizowaną obecnie w Poznaniu. Pierwszy etap inwestycji, której otwarcie jest planowane na początku 2015 roku, oferować będzie 42.000 metrów kwadratowych powierzchni najmu. Zakres prac obejmuje wybudowanie czterech z dziewięciu budynków, usytuowanych od strony ulicy Marcelińskiej.
Podobnie, jak we wszystkich pozostałych inwestycjach Business Garden, projekt w Poznaniu został zaprojektowany w oparciu o nowoczesne i energooszczędne rozwiązania techniczne zgodne z wymogami certyfikacji LEED i jako pierwszy park biznesowy i druga inwestycja w Poznaniu otrzymał precertyfikację LEED Gold.
Swój „zielony” charakter kompleks zawdzięcza szeregowi rozwiązań zapewniających redukcję zużycia wody i energii, zwiększoną wydajność wentylacji, lepszy komfort termiczny i dostęp do naturalnego światła.

Business Garden Poznań środek

Istotnym elementem kompleksu jest ogród. Architekci z Ahlqvist & Almqvist Arkiterter i Arcade Polska dostosowali jego wygląd poprzez odpowiedni dobór drzew i krzewów do istniejącej na tym obszarze roślinności. Przeważać tu będą drzewa owocowe.
Kompleks charakteryzuje się szeroko rozbudowanymi funkcjami uzupełniającymi. Oprócz typowych przestrzeni biurowych, w parku oferowany będzie szereg usług wspierających biznes, jak sale konferencyjne, ale również usługi typowo dedykowane pracownikom, jak poczta, bank, pralnia, sklepy, usługi gastronomiczne. Istnieje możliwość otwarcia przedszkoli, co jest pomocne rodzicom pracującym w takich obiektach. Co więcej, w części ogrodowej kompleksu stworzone będą strefy kontaktu, w których ludzie pracujący w biurach będą mogli swobodnie spotykać się. Znajdą się tu tablice do gry w koszykówkę, czy plac do gry w boule.
Rozpoczęcie kolejnego etapu inwestycji nastąpi najprawdopodobniej w roku 2015. W tym etapie powstaną pozostałe budynki.