Dzisiaj odbywa się uroczystość otwarcia nowej siedziby Banków Spółdzielczych zrzeszonych z Bankiem Polskiej Spółdzielczości S.A. Biurowiec przy ul. Grzybowskiej 81 na warszawskiej Woli, wybudowany przez polską firmę UNIBEP S.A., został oddany do użytku pod koniec 2013 roku. Budynek mieści Centralę oraz Oddział Regionalny Banku BPS, a także spółki Grupy BPS.
Warszawska Wola staje się dzielnicą biznesowo-finansową, o czym świadczą liczne inwestycje biurowe. Swoje biura ulokowały tu m.in. Getin Noble Bank, Bank BPH oraz Bank BGŻ. Nowa siedziba Grupy BPS znajduje się u zbiegu ulic Grzybowskiej i Przyokopowej. Budynek został zaprojektowany przez pracownię Grupa 5 Architekci. Nowoczesny projekt koresponduje z ceglaną architekturą Muzeum Powstania Warszawskiego, mieszczącego się naprzeciwko, w budynku dawnej Elektrowni Tramwajowej.
– Stworzyliśmy swego rodzaju architektoniczny kontrapunkt do historycznej zabudowy przemysłowej, ale w taki sposób, aby ukazać pewien ciekawy dialog pomiędzy dwoma budynkami powstającymi w różnych epokach. Przede wszystkim bazowaliśmy na szacunku i relacjach pomiędzy wspólnymi przestrzeniami – mówi Roman Dziedziejko, członek zarządu Grupa 5 Architekci i szef zespołu projektującego biurowiec. – Do budowy użyto materiałów szlachetnych: zmatowionego ciemnego kamienia bazaltowego i szkła o podwyższonej refleksyjności, które ma odbijać fakturę sąsiadującej ceglanej budowli.
Budowa trwała niespełna 2,5 roku. Nowa siedziba Grupy BPS to budynek klasy „A”, który dzięki energooszczędnym rozwiązaniom uzyskał certyfikat środowiskowy BREEAM. Powierzchnia całkowita biurowca wynosi 11.200 m kw. Na trzech kondygnacjach podziemnych znajduje się parking na 130 miejsc postojowych. Klienci i pracownicy mogą też korzystać ze specjalnych stojaków na rowery. Natomiast osoby podróżujące komunikacją miejską mogą łatwo dojechać do pracy z innych dzielnic Warszawy dzięki bliskości ulicy Towarowej z licznymi liniami autobusowymi i tramwajowymi. W przyszłym roku zostanie tu również uruchomiona nowa linia metra. Przed głównym wejściem do budynku urządzony został niewielki placyk z nowoczesnymi stalowymi siedziskami, gdzie można odpocząć, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Do dyspozycji przechodniów jest także restauracja „#jakVIP”, której nazwa nawiązuje do prowadzonej przez Grupę BPS kampanii pod hasłem „W Bankach Spółdzielczych każdy jest #jakVIP”.
– Banki Spółdzielcze z Grupy BPS budowały swą siedzibę z pomocą polskiej firmy, wydobywając piękno z polskich zasobów naturalnych: kamienia i miedzi, a także szkła. To ważna symbolika wielkiego przedsięwzięcia, jakim była zmiana lokalizacji Grupy BPS. Najistotniejszy jest jednak dla nas wydźwięk wizerunkowy i percepcja klientów. Chcemy, by wiedzieli, że polska spółdzielczość rozwija się i jest nowoczesna – powiedział Urszula Rożalska, rzecznik prasowy Banku BPS S.A.
***
Grupa Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. to największe zrzeszenie Banków Spółdzielczych w Polsce. Tworzą je 363 Banki Spółdzielcze, to jest 64 proc. wszystkich Banków Spółdzielczych działających w kraju. Banki Spółdzielcze Grupy BPS obsługują łącznie 6 milionów klientów, posiadają prawie 3 tys. placówek i blisko 4 tys. bankomatów, co daje Grupie pozycję czołowej instytucji finansowej w Polsce. Banki Spółdzielcze obsługują klientów indywidualnych, mają też bliskie relacje z mikro, małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Grupa BPS oferuje usługi finansowe w zakresie obsługi maklerskiej, faktoringu, leasingu, funduszy inwestycyjnych czy zarządzania wierzytelnościami. Suma bilansowa banków spółdzielczych zrzeszonych z Bankiem BPS wyniosła na koniec listopada 2013 roku prawie 59 mld złotych, a suma depozytów zgromadzonych w bankach spółdzielczych: ponad 50 mld złotych.