Amazon otwiera centrum logistyczne w Poznaniu

1309
Amazon zewn. 1

Amazon zewn. 1

Nazajutrz po otwarciu dwóch centrów logistycznych na Bielanach Wrocławskich, Amazon – światowy lider handlu internetowego – otworzył trzecie polskie centrum w podpoznańskich Sadach.

 

W nowej placówce o powierzchni około 10 ha, równej 13 boiskom piłkarskim, Amazon planuje utworzyć 5.500 miejsc pracy w ciągu najbliższych trzech lat.
Amazon otworzył dziś nowe centrum logistyczne w Sadach pod Poznaniem, w gminie Tarnowo Podgórne. Nowy obiekt, który będzie ważną częścią europejskiej sieci amerykańskiej firmy Amazon, został otwarty w szczytowym dla firmy okresie przedświątecznym i będzie dużym wsparciem w zaspokojeniu rosnącego popytu ze strony klientów na całym kontynencie. Niedawno Amazon otworzył dwa centra logistyczne w Bielanach Wrocławskich. Obecnie wszystkie placówki firmy są już zatem w pełni funkcjonalne. W trzech nowych centrach logistycznych Amazon planuje stworzyć 4.500 stałych miejsc pracy oraz dodatkowo 7.500 sezonowych stanowisk w okresach przedświątecznych. Firma oferuje klientowi w internecie wszystko co możliwe. Na regałach magazynowych znajduje się 800 milionów opakowań.
Amazon otwarcie 2
To ważny dzień. Jedna z naszych największych inwestycji, jakie do tej pory zrealizowaliśmy w skali jednego kraju, staje się dziś rzeczywistością. Nowo otwarte centra pomogą nam w zaspokojeniu rosnącego popytu ze strony klientów z całej Europy oraz zapewnieniu im szybkiej i niezawodnej obsługi – powiedział Roy Perticucci, wiceprezes ds. operacyjnych Amazona na Europę.Jesteśmy bardzo wdzięczni za wszelkie wsparcie, jakie otrzymaliśmy od władz lokalnych. To dzięki niemu oraz dzięki naszemu świetnemu zespołowi w Polsce projekty te zostały zakończone w rekordowym czasie.
Budowa centrum logistycznego w Sadach rozpoczęła się pod koniec października 2013 r., a w połowie września tego roku rozpoczęło ono swą działalność. Generalny wykonawca, firma Depenbrock Polska z podpoznańskich Komornik wraz z podwykonawcami uporała się z zadaniem w 11 miesięcy. Przez ten okres przez budowę przewinęło się 2200 pracowników. Inwestycja kosztowała ponad 100 mln euro.
Dlaczego Amazon zdecydował się na wybudowanie trzech swych centrów w Polsce?
Daje to możliwość skompletowania sieci dostaw, szybkie dotarcie na rynki północnej i wschodniej Europy – wyjaśnia Roy Perticucci. – Znaleźliśmy tu jedną z najlepiej wykształconych kadr, głównie zarządzającą. A także gotową infrastrukturę.
Szybkiego tempa realizacji inwestycji pogratulował wojewoda Piotr Florek. Przypomniał, że administracja wojewódzka starała się w szybkim czasie wydać pozwolenia na budowę nowego wiaduktu i ronda ułatwiającego dojazd do nowych firm. Infrastruktura ta jest już zrealizowana.
To ważna inwestycja dla rynku pracy. Dzięki dobrej współpracy jest 100-procentowa szansa, że ta inwestycja będzie dobrze funkcjonować. Może będzie to nie ostatnia inwestycja Amazona w Polsce – ocenił wojewoda.
Zadowolenie z pojawienia się w aglomeracji poznańskiej firmy o globalnej marce i globalnym zasięgu wyraził wiceprezydent Poznania Jerzy Stępień. To szansa dla lokalnych producentów, aby mogli się rozwijać.
– Patrzymy na tę inwestycję w wymiarze aglomeracyjnym. Gminy czerpią z potencjału Poznania, a Poznań z możliwości terenowych gmin – podsumował wiceprezydent Stępień.
Takie inwestycje nie udają się tam, gdzie nie ma sprawnej administracji. Jest to przykład sprawnego zarządzania inwestycją i administracji. Amazon znalazł się w dobrym towarzystwie w powiecie poznańskim – podkreślił starosta Jan Grabkowski.
Zdaniem wójta Tadeusza Czajki ta inwestycja potwierdza, że w gminie Tarnowo Podgórne jest dobry klimat dla przedsiębiorczości. Administracja otwarta jest na współpracę z inwestorami.
To inwestycja o ogromnym znaczeniu dla regionu, ale ja patrzę z punktu widzenia gminy. Sam podatek od nieruchomości w ciągu 2 lat pozwoli na wybudowanie przedszkola na 200 miejsc. Możemy podnosić komfort życia. Inwestycja podniosła też wartość terenu. Czekamy na następnych inwestorów – stwierdził gospodarz gminy.
Tadeusz Czajka przypomniał, że w gminie Tarnowo Podgórne działa już 5000 podmiotów gospodarczych, które stworzyły 35 tys. miejsc pracy. Wśród niech 250 spółek z kapitałem zagranicznym. To największy rynek pracy wokół Poznania.
Amazon otwarcie 1
Jesteśmy dumni, że firma Panattoni Europe miała okazję wybudowania dwóch, z trzech centrów dystrybucyjnych Amazona w Polsce. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników naszej współpracy, która dała nam szansę przyczynić się do rozwoju rynku magazynowego i logistycznego nie tylko w Polsce, ale w skali europejskiej – powiedział Robert Dobrzycki, partner zarządzający Panattoni Europe, które było deweloperem inwestycji. – Dotychczas nie było takich inwestycji po 100 tys. metrów kwadratowych i takiej akcji rekrutacyjnej.
Proces rekrutacji do nowych centrów jest nadal w toku. Aplikację na stanowisko pracownika magazynowego kandydaci mogą złożyć na stronie www.PracawFC.AmazonJobs.com. Amazon oferuje swoim pracownikom wiele świadczeń dodatkowych, takich jak firmowe ubezpieczenie na życie oraz ubezpieczenie medyczne, ciepłe posiłki w stołówce za jedynie złotówkę dziennie oraz bezpłatny transport do i z pracy na obszarze całego regionu. Pracownicy Amazon w Polsce otrzymują także 26 dni płatnego urlopu rocznie, niezależnie od stażu pracy. Amazon oferuje również swoim pracownikom etatowym innowacyjne programy, takie jak Career Choice, w ramach którego firma zobowiązuje się do zapłaty do 95 proc. czesnego za kursy z różnych obszarów, niezależnie od tego czy nowo nabyte umiejętności będą istotne w pracy na rzecz firmy.
Obiekty w Sadach oraz Bielanach Wrocławskich mają ok. 95.000 m kw. powierzchni każdy, co jest odpowiednikiem 13 piłkarskich. Wszystkie trzy polskie centra logistyczne zostaną zintegrowane z europejską siecią logistyczną Amazona. Nowe centra na początku świadczyć będą usługi głównie na rzecz domeny Amazon.de, z biegiem czasu obsługując także klientów z innych krajów w całej Europie, zaspakajając rosnący popyt na oferowany przez firmę wybór produktów i wysoki poziom usług. Nowe centra zapewnią klientom Amazona w całej Europie szybką i niezawodną obsługę, do której są już przyzwyczajeni, zwłaszcza w gorącym okresie przedświątecznym.
Obiekt pod Poznaniem wybudowano w konstrukcji żelbetowo-stalowej. Projekt do warunków miejscowych przystosowała pracownia Ferma Kresek. Konstrukcję tworzy ponad 800 słupów. Do jej wykonania zużyto 1,5 tys. ton stali. Powierzchnia zabudowy – wraz z drogami i parkingami – zajmuje 20 ha. Oprócz magazynów o wysokości 12,5 m wybudowano 8,5 tys. m kw. biur. Pracownicy mają do dyspozycji 2200 miejsc parkingowych. Poza tym jest 100 miejsc dla ciężarówek.

Amazon z gory

O Amazon.com

Amazon rozpoczął swoją działalność w czerwcu 1995. Firma kieruje się trzema zasadami: koncentrowania się na kliencie, pasji dla innowacyjnych pomysłów oraz myślenia w trybie długookresowym. Recenzje klientów, zakupy 1-Click, spersonalizowane rekomendacje, Prime, Fulfillment by Amazon, AWS, Kindle Direct Publishing, Kindle, Fire oraz Fire TV – to tylko niektóre z produktów i usług wprowadzony przez Amazon.
Roczny przychód firmy wynosi 74,45 mld dolarów. Na całym świecie zatrudnia 132.600 pracowników. Posiada 237 mln aktywnych kont klientów.