1,6 mln mkw. magazynów wynajęto w Polsce w 2015 r.

1192
wykr. magazyny popyt brutto

wykr. magazyny popyt brutto

Od początku roku w Polsce wynajęto 1,6 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Coraz większy jest udział projektów spekulacyjnych w powierzchni w budowie. Spada też poziom pustostanów.

Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na rynku powierzchni magazynowych w Polsce na koniec III kw.
Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych w Europie Środkowo–Wschodniej, JLL, informuje:
Pomimo nieznacznie niższej aktywności najemców w III kw. w stosunku do poprzednich kwartałów, wyniki popytu od początku tego roku są na rekordowym poziomie. Od początku 2015 r. w Polsce podpisano umowy najmu na 1,6 mln mkw. powierzchni magazynowej, z czego 433.000 mkw. przypadło na III kw. Jeżeli wynik w końcówce roku będzie zbliżony do rezultatu z poprzednich kwartałów, to możemy oczekiwać, że po raz trzeci z rzędu popyt osiągnie rekordowy poziom.
Popyt netto od początku roku wyniósł 1,07 miliona mkw. W tym czasie najbardziej aktywnymi sektorami po stronie popytu byli operatorzy logistyczni (ok. 30 proc. popytu netto), sieci handlowe (20 proc.), lekka produkcja (13 proc.) oraz sektor motoryzacyjny (11 proc.).
Największą nową umową najmu podpisaną w 2015 r. było wynajęcie przez Leroy Merlin 53.000 mkw. w Panattoni Park Stryków II. Największe przedłużenie dotyczyło firmy Goodyear w Tarnów Logistic Park (46.000 mkw.)
Od początku 2015 r. aktywność najemców koncentrowała się na trzech regionach generujących niemal 59 proc. całkowitego popytu brutto: Polsce Centralnej (21 proc.), okolicach Warszawy (20 proc.) i na Górnym Śląsku (17 proc.).

Podaż

Jan Jakub Zombirt, dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa w JLL, wylicza:
Pod koniec III kw. 2015 r. całkowita podaż powierzchni magazynowej i produkcyjnej w Polsce wynosiła 9,63 miliona mkw., co plasuje Polskę na dziewiątym miejscu w Europie pod względem wielkości rynku. Aktywność budowlana utrzymuje się na wysokim poziomie. Od początku roku segment magazynowy wzbogacił się o ok. 839.000 mkw. powierzchni magazynowych, z czego 392.000 mkw. przypadło na projekty zakończone w III kw.
W III kw. najwięcej nowej powierzchni magazynowej wybudowano we Wrocławiu (109.000 mkw.), na Górnym Śląsku (61.000 mkw.) i w Poznaniu (51.000 mkw.). O 39.000 mkw. wzrosła podaż w Trójmieście, co jest bardzo dobrym wynikiem biorąc pod uwagę małą skalę tego rynku.
W fazie realizacji w całej Polsce jest 663.000 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Aż 42,3 proc. nowej podaży powstaje na zasadach spekulacyjnych, czyli bez obowiązujących umów przednajmu – dodaje Jan Zombirt.

Poziom pustostanów w dół

Pod koniec III kw. wskaźnik pustostanów wynosił 6,5 proc., co oznaczało spadek z poziomu 7,4 proc. w połowie tego roku.
Co ciekawe kilka z nowych rynków, takich jak Rzeszów, Toruń, Opole, czy Lublin praktycznie nie oferuje dostępnych od zaraz powierzchni. Jednak zarówno w Rzeszowie, jak i Toruniu powstaje obecnie kilka projektów spekulacyjnych, co wkrótce przyczyni się do zwiększenia dostępności na rynku – wyjaśnia Tomasz Olszewski.

wykr. magazyny czynsze bazoweCzynsze bazowe w regionach (euro za mkw. miesięcznie)

Zauważalny jest dalszy spadek czynszów bazowych na Górnym Śląsku, gdzie wynoszą one od 2,8 do 3,5 euro za mkw. miesięcznie. W pozostałych regionach stawki pozostały stabilne w III kw. Najwięcej kosztuje wynajem magazynów wewnątrzmiejskich – w Warszawie (4,1–5,3 euro za mkw. miesięcznie) i Krakowie (3,8–4,5 euro za mkw. miesięcznie).

Wykres u góry: Popyt brutto w Polsce w latach 2005 – III kw. 2015 r.
Źródło: JLL, magazyny.pl, III kw. 2015 r.