Wmurowano kamień węgielny pod nowy miejski kwartał na Woli

1046
Browary Warszawskie wiz

Browary Warszawskie wiz

Browary Warszawskie to harmonijnie zaprojektowana, śródmiejska przestrzeń, w której obok współczesnych budynków mieszkalnych i biurowych, nowe życie zyskają zabytkowe zabudowania symbolu przedsiębiorczości z przełomu XIX i XX wieku. Na placu budowy w kwartale ulic Grzybowskiej, Wroniej, Chłodnej i Krochmalnej na Woli wmurowano właśnie symboliczny kamień węgielny.

W specjalnej kapsule umieszczonej w fundamentach Browarów Warszawskich znalazły się m.in. zdigitalizowane, drobne pamiątki związane z historią zakładów założonych tu w 1846 roku – skany etykiet (nie tylko piwa, ale też produkowanych tu popularnych napojów bezalkoholowych), dawnych reklam, publikacji prasowych, czy papierów wartościowych. Nie zabrakło również zdjęć dokumentujących codzienną pracę w browarach oraz ludzi, którzy przyczynili się do ich sukcesu.
Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment powiedział:
Jesteśmy dumni, że to właśnie nasza spółka ma okazję tworzyć nowy fragment Warszawy emanujący dobrą energią – położony w samym sercu Woli, blisko centrum, pełny historycznych odniesień i inspiracji. To miejsce, w którym ludzie będą wygodnie mieszkać i pracować, załatwiać codzienne sprawy, odpoczywać oraz swobodnie poruszać się pomiędzy budynkami i publicznymi placami. Biorąc pod uwagę skalę, jakość architektury i różnorodność funkcji, bez wątpienia będzie to unikatowyy punkt na mapie stolicy.
Browary Warszawskie kamień

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego odbyła się w sąsiedztwie oraz wnętrzach Willi Fabrykanta – pierwszej, poddanej gruntownej renowacji części dawnego browaru.
Echo Investment planuje również renowację budynków warzelni i laboratorium oraz dużego fragmentu zabytkowych piwnic. Historyczne zabudowania zyskają też współczesne otoczenie – pięć nowych budynków mieszkalnych i trzy biurowe. Całość założenia harmonijnie połączą, a jednocześnie otworzą na miasto, elementy takie jak miejski ogród, ogólnodostępne place miejskie i uliczki, wokół których powstaną restauracje, kawiarnie, sklepy i punkty usługowe.
Olgierd Jagiełło, współzałożyciel i wspólnik w firmie JEMS Architekci, która zaprojektowała Browary Warszawskiestwierdził:
To koncepcja, która przywróci ten kwartał Warszawie i warszawiakom. W poszanowaniu dla historii, dążąc do przywrócenia naturalnej ciągłości rozwoju miasta, przez lata w tym miejscu przerwanej, nasz projekt tworzy ramy dla nowoczesnego, wielofunkcyjnego miejskiego środowiska i odpowiada na zróżnicowane, ludzkie potrzeby.
Całkowite zakończenie realizacji inwestycji Browary Warszawskie zaplanowano na 2020 rok, ale pierwsi mieszkańcy wprowadzą się tu już za dwa lata.

Aktualnie na budowie Browarów Warszawskich
Pierwszy z budynków mieszkalnych, położony najbliżej skrzyżowania Wroniej i Chłodnej, osiągnął już poziom „zero” i zaczyna piąć się w górę. Spółka Echo Investment otrzymała już pozwolenie na budowę 11-kondygnacyjnego biurowca położonego przy skrzyżowaniu ulic Grzybowskiej i Wroniej – w budynku znajdzie się 13.000 mkw. biur oraz 1100 mkw. powierzchni handlowo-usługowej. Jego budowa rozpocznie się w lipcu br. Będzie nosił nazwę „Biura przy Bramie” – nawiązując do zaprojektowanego tuż obok placu miejskiego Brama Browarów.
Kluczowe dane:
• Projekt architektoniczny: JEMS Architekci
• Całkowita powierzchnia terenu: 4,4 ha
• Całkowita powierzchnia zabudowy: 100.000 mkw.
• Powierzchnia biurowa do wynajęcia: 50.000 mkw.
• Powierzchnia czterech placów miejskich: 15.700 mkw.
• Powierzchnia zabytkowych piwnic: 1.750 mkw.
• Powierzchnia ogrodu centralnego: 1.500 mkw.
• Nowe budynki mieszkalne: 5
• Nowe budynki biurowe: 3
• Obiekty zabytkowe: Willa Fabrykanta, warzelnia, laboratorium, piwnice
• Wysokość najwyższego budynku: 62 m
• Miejsce pracy dla: ok. 5.500 osób
• Miejsce zamieszkania dla: ok. 2.500-3.000 osób.
• Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się: w lutym 2019 r.
• Łączny koszt inwestycji: ponad 500 mln zł
• Planowane zakończenie inwestycji: 2020 r.