Wiosenne targowanie w Poznaniu

1070
targi maj 13 2

targi maj 13 2

Choć praktyka ostatnich lat pokazuje, że druga edycja targów mieszkaniowych w sezonie jest nieco skromniejsza od tej z początku roku, to jednak poznaniacy znów wyruszyli na zakupy.

 

Na 18 i 19 maja firma redNet zaprosiła do hali Międzynarodowych Targów Poznańskich deweloperów i instytucje finansowe oraz osoby poszukujące mieszkań. W sobotę co prawda konkurencją dla mieszkaniowego targowania stał się mecz na szczycie piłkarskiej Ekstraklasy Lech- Legia i przed jego rozpoczęciem hala targowa wyraźnie opustoszała. W niedzielę jednak poszukujących mieszkań nie brakowało.
Mimo trwającego wciąż kryzysu nie tylko na rynku nieruchomości i występującej nadwyżki mieszkań (także już ukończonych) nad realnym popytem, niektórzy deweloperzy zdecydowali się wprowadzić na rynek nowe inwestycje. Targi są bowiem z reguły wykorzystywane jako okazja do debiutów rynkowych, a od pierwszej w tym roku imprezy minęły już trzy miesiące. Kilku inwestorów pojawiło się także na targach po raz pierwszy, choć z drugiej strony wśród wystawców zabrakło tym razem wielu znaczących na rynku deweloperów.
Firma Neo Bud wprowadziła na rynek pierwsze osiedle domów pasywnych Passivia, które będzie realizowane na poznańskim Kotowie. Echo Investment przygotowało kolejną propozycję w Naramowicach – Osiedle Jaśminowe przy ul. Sielawy i Karpia. W ciągu miesiąca sprzedaż mieszkań w projekcie Wenecjańska rozpocznie Iron House. Inwestor otrzymał już pozwolenie na budowę. Trzy nowe projekty przygotowały Inwestycje Wielkopolski. Już rozpoczęto budowę obiektu Nowe Chwaliszewo. Dwa kolejne to Półwiejska 47 (na narożniku z ul. Królowej Jadwigi) w sąsiedztwie Starego Browaru oraz Ostrówek 12 na Śródce. Projekt Sianowska realizuje firma Sincero, która po raz pierwszy pojawiła się na targach mieszkaniowych, podobnie jak firma JAL z inwestycją Strzeszyn Literacki.
Kilka nowych propozycji pojawiło się w gminach sąsiadujących z Poznaniem. Nowością firmy Chronos Development są domy i mieszkania w Swarzędzu-Rabowicach. Firma Martin rozpoczyna Osiedle Lazurowe w Gruszczynie koło Swarzędza. GEP House Development proponuje Osiedle Leśne w Kaźmierzu-Radzynach, a IKA House – Osiedle Zielone w Rokietnicy.
Cześć deweloperów z okazji targów wprowadziła też określone promocje, które potrwają jeszcze przez najbliższe tygodnie.
A jak sytuację na rynku mieszkaniowym w pierwszych miesiącach 2013 roku oraz zainteresowanie targowych klientów oceniają przedstawiciele deweloperów?
Największe jest zainteresowanie inwestycjami dla młodych rodzin. Dlatego klienci pytali nas o projekt Rycerska na Osiedlu Księżnej Dąbrówki, głównie o mieszkania dwupokojowe – mówi Agata Olszyńska z Nickel Development. Z dużym zainteresowaniem spotyka się proponowana przez dewelopera możliwość zakupu mieszkania wykończonego pod klucz w ramach jednego kredytu. Nickel wyprzedaje też mieszkania w Kamienicy za Teatrem w Poznaniu, gdzie pytano o kawalerki w celu zakupu inwestycyjnego, ale tych już nie ma.
– Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni ilością zrealizowanych transakcji. Wiosną klientów zainteresowanych zakupami jest coraz więcej – ocenia Adam Kisiel z Monday Development.Największe zainteresowanie budzą mieszkania z zielonymi ogródkami, których na osiedlu Hevelia nie brakuje. Na targach pytają o mieszkania 3-pokojowe i takie mamy w ofercie.
Spółka giełdowa J.W. Construction z Warszawy w swej pierwszej w Poznaniu inwestycji Oaza Piątkowo sprzedała dotychczas 50 ze 183 mieszkań.
– Ruch na targach jest dobry, klienci prowadzą konkretne rozmowy i część z nich powinna przynieść efekt – mówi Katarzyna Weller. Firma wprowadziła promocję targową – im mieszkanie większe, tym większy rabat cenowy (kawalerki – 2 proc., 2-pokojowe – 4 proc., a 3- i 4-pokojowe – 7 proc.). Promocja potrwa do końca maja. Budynki na Piątkowie są bliskie stanu surowego zamkniętego, harmonogram jest realizowany terminowo i prace powinny się zakończyć z końcem roku.
Zdaniem Adama Wędrychowicza z firmy Linea daje się odczuć kryzys, ruch w sprzedaży jest mniejszy, ale obniżka stóp procentowych w bankach powoduje, że kredyt stal się tańszy, co zachęca do zakupów. Ludzie już tak nie czekają na program Mieszkanie dla Młodych. Na targach klienci pytali o mieszkania z ogrodami i domy szeregowe – to co Linea ma w ofercie na osiedlach w Dąbrówce. Na targi kilkanaście domów przeceniono o 15 tys. zł. Promocja trwa do końca czerwca.
Cały czas jest popyt na mniejsze domy w zabudowie szeregowej do 250 tysięcy złotych – ocenia Krzysztof Krzyżaniak, współwłaściciel KM Building budującego między innymi domy w Brodowie. – Inwestycja w Kórniku jeszcze nie rozpoczęła się, a już sprzedaliśmy trzy domy, bo mają dobrą lokalizację, cenę i układ. Brak zainteresowania większymi mieszkaniami, co jest spowodowane trudnościami kredytowymi. Kontakty targowe pozwalają żywić nadzieję, że dojdzie do kolejnych transakcji. Ludzie wiedzą czego szukają, ale nadrzędnym czynnikiem jest cena.
Spółka Family House daje klientom możliwość zaoszczędzenia nawet 35.000 zł, jeżeli zdecydują się kupić mieszkanie w tygodniu po targach, czyli od 20 do 25 maja. Niższą ceną objęte są wszystkie dostępne mieszkania.
– Zawsze z okazji targów mieszkaniowych staramy się uatrakcyjnić naszą ofertę w różny sposób. Tym razem postanowiliśmy obniżyć ceny mieszkań i nie tylko – mówi Izabella Łukomska-Pyżalska, wiceprezes Family House. W poznańskiej inwestycji TOPAZ do każdego mieszkania zakupionego w tygodniu po targach klient otrzyma miejsce postojowe w podziemnej hali garażowej gratis. Tym samym zaoszczędzi 25.000 zł, bo właśnie w takiej cenie jest ono dostępne, poza promocją. Natomiast klienci gotówkowi mogą otrzymać dodatkowy rabat w wysokości 10.000 zł.
– W inwestycji TOPAZ mamy wielu klientów, którzy kupili mieszkanie w celach inwestycyjnych. W związku z tym postanowiliśmy skierować specjalną ofertę, właśnie do klientów którzy nieruchomość traktują jako lokatę kapitału – wyjaśnia I. Łukomska-Pyżalska.
Spółka nie zapomina również o osobach zainteresowanych jej podmiejskim projektem. Osiedle Leśne w Czapurach sukcesywnie się rozrasta i zyskuje coraz większą grupę zwolenników. Dla wszystkich tych, którzy wybiorą jedno z pośród 28 wolnych mieszkań, czeka niespodzianka w postaci niższej o 10.000 zł ceny. W związku z tym mieszkanie 3-pokojowe o powierzchni 61 m kw. z ogródkiem 50 m kw. dostępne jest w cenie 186.385 zł netto. Natomiast mieszkanie 3-pokojowe z garażem o łącznej powierzchni 70 m kw. można kupić już za 203.531 zł netto. Wiceprezes Łukomska-Pyżalska przestrzega, że taniej już nie będzie, bo ceny osiągnęły już próg opłacalności. W tym roku w Family House sprzedano około 60 mieszkań.
W opinii Arkadiusza Drożdżyńskiego z EkoHome budującego w gminie Kórnik I kwartał 2013 r. nie wniósł zmian na rynku nieruchomości. Brak jest nowych inwestycji, zainteresowanie mieszkaniami bardzo duże, ale wielu potencjalnych nabywców ma problemy z uzyskaniem kredytów. Nabywcy czekają na lekką pomoc ze strony rządu. W firmie najlepiej sprzedają się mieszkania o powierzchni 54 i 84 m kw. Na targach klienci szukali dobrych lokalizacji i spokoju, czyli blisko natury i dobrze skomunikowanych z miastem.
Na targach jak zwykle nie zabrakło instytucji finansowych – banków i firm doradczych. Zdaniem Marcina Oziewicza z Expandera Niezależnego Doradcy Finansowego najwięcej ludzi chce zaciągnąć kredyt na 100 proc. wartości lokum. Są klienci o dość dużej świadomości produktu, ale wielu trzeba informować o fundamentalnych sprawach. Nie wiedzą na przykład o doradcach finansowych, którzy pomogą znaleźć bank, który udzieli kredytu, choć inny go odmówił. Zdaniem Oziewicza w ciągu pół roku 90 proc. klientów targowych składa wnioski kredytowe. Najczęściej są to kredytu poniżej 300 tys. zł (260-300 tys.) na mieszkania do 50 m kw. Przy kupnie ludzie dokładnie sprawdzają lokalizację – komunikację, otoczenie. Większości klientów doradcy mogą znaleźć ofertę w granicach 260 tys. zł. Występują bowiem problemy z legalnością zatrudnienia, z możliwością wykazania się uzyskiwanymi dochodami.
Dla wygody gości targowych organizator, firma redNet przygotowała Galerię Dzielnicowo, gdzie na planszy umieszczonej na ścianie zamieszczono wykaz oferowanych na targach inwestycji z podziałem na poszczególne dzielnice Poznania oraz jego okolice. Klienci mogli dzięki temu łatwo zorientować się co mogą znaleźć w preferowanym rejonie, albo gdzie znajduje się wybrana przez nich lokalizacja.