Willa Urbano powstanie w Wąsoszu

1265
Wasosz Willa Urbano 1

Wasosz Willa Urbano 1

Biuro URBANO podjęło się opracowania inwestycji w Wąsoszu, na terenie magicznego, średniowiecznego miasta położonego w widłach rzeki Orlej i Baryczy, na terenach byłego księstwa głogowskiego.

W Wąsoszu położonym w województwie dolnośląskim, na początku XIV wieku w północno-wschodniej części miasta wzniesiono imponujący, niezdobyty zamek książęcy fundowany przez książąt oleśnicko-głogowskich. Średniowieczny Wąsosz był miastem sukcesu całego dystryktu, czego dowodem jest potwierdzony w 1622 r. przywilej bicia własnej monety. Kilka wieków wcześniej – już w 1290 r. – miasto uzyskało prawa miejskie.
Wąsosz dzisiaj leży przy drodze krajowej nr 36 łączącej Lubin, Rawicz, Krotoszyn i Ostrów Wielkopolski. Miasto obecnie liczy blisko 3.000 mieszkańców. Historyczny układ urbanistyczny starego miasta spowodował ogromne zainteresowanie inwestycją na tym terenie firmy z Poznania. Urok miasta wzbudził ciekawość firmy, która powstała niegdyś u boku kancelarii urbanistyczno-prawnej. Firma ta w roku 2012 zrealizowała przy ulicy Piątkowskiej 41a w Poznaniu pierwszy obiekt mieszkalny pod godłem Willa Urbano. Teraz postanowiła zrewitalizować w poszanowaniu zabytkowych wartości obszaru Wąsosza – we współpracy z Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków – część zabytkowego układu urbanistycznego historycznej zabudowy sprzed wieków.
Wasosz rycina
Wąsosz cechuje bowiem zabytkowa zabudowa kamienic założonych na podłużnych działkach, ustawionych szczytowo tworzących pierzeje rynku miejskiego wpisanego w centralnie wytyczony czworobok, z którego narożników wychodzą ulice kreujące od wieków główną oś komunikacyjną (północny-wschód a południowy–zachód). Miasto zostało założone na planie owalnicy o szachownicowy układzie ulic i jest wzorem średniowiecznego wizerunku miasta. Wąsosz od XI wieku rozwijał się jako typowa słowiańska osada handlowa. Ze średniowiecznym zamkiem i kościołem oraz innymi budynkami sakralnymi z XVII wieku. Teraz do Wąsosza zawita Willa Urbano, wcześniej zrobiła to sieć sklepów Biedronka.
Wasosz plakat
Willa Urbano jest marką deweloperską poznańskiego biura dokumentacji projektów inwestycyjnych. Firma działa już ponad 10 lat opracowując projekty deweloperskie na zlecenie, prowadząc i rozliczając inwestycje. Obszar działania na polu inwestycji budowlanych biura Urbano jest szeroki. Firma opracowuje projekty parków magazynowych pod marką BOP oraz obiektów handlowych parKKing. W planach firmy związanych z marką Willa Urbano jest między innymi budowa budynków wielorodzinnych na poznańskim Sołaczu, na Jeżycach oraz przy ulicy Suchej w Poznaniu. Cechą miejskich inwestycji mieszkaniowych jest lokalizacja, zawsze w sąsiedztwie zieleni oraz usług umożliwiających wygodę.
Do realizacji poszczególnych inwestycji URBANO zawiązuje spółki celowe. Dla realizacji inwestycji Willa Urbano w Wąsoszu powołano spółkę PUM (Prebet Urbano Mieszkania Sp. z o.o.), której udziałowcem obok URBANO jest firma budowlana PREBET z Ostrowa Wielkopolskiego. Siedziba spółki mieści się właśnie w Ostrowie, na szlaku drogi krajowej numer 36, przy której leży Wąsosz. Firma PREBET od prawie ćwierć wieku wykonuje kompleksowe usługi w zakresie budowy obiektów przemysłowych, mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej oraz remontów i termomodernizacji obiektów. Obiekty realizowane przez PREBET cieszą się uznaniem inwestorów oraz fachowców z branży budowlanej, czego dowodem są przyznane firmie wyróżnienia oraz prestiżowe nagrody.
Inwestycja URBANO i PREBETu w Wąsoszu rozpocznie się w lipcu 2016 roku. W czterokondygnacyjnym budynku obok jednorodnej w stylu, małomiasteczkowej zabudowy powstanie w nowej kamienicy 14 lokali, w tym powierzchnie handlowe na parterze. Niepowtarzalny klimat peryferyjnego, dawniej wiodącego śląskiego miasteczka skłonił inwestorów do rozpoczęcia budowy. Sprzedaż prowadzi spółka URBANIA.