Większe miasto, więcej wypadków

1249

Ze statystyk policyjnych1 wynika, że w 2016 roku w Polsce miały miejsce 2 973 wypadki drogowe z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat.

W wypadkach tych 72 dzieci poniosło śmierć, a 3 260 doznało obrażeń. Ryzyko wzrasta szczególnie w miastach, gdzie oprócz standardowego ruchu drogowego dochodzą prace z udziałem ciężkiego sprzętu budowlanego i jest ograniczona przestrzeń wynikająca z ciasnej zabudowy miejskiej.

O tym jak poradzić sobie z tematem bezpieczeństwa w pobliżu budowy opowiada Krystian Kosmala, Specjalista ds. BHP, Soletanche Polska.

Miasta rosną, inwestycji budowlanych jest coraz więcej. Zanim jednak zostaną wybudowane w okolicy placów budowy dużo się dzieje. Obecność maszyn budowlanych robi wrażenie, szczególnie na najmłodszych. Wspaniale jest pokazać synowi koparkę, dźwig czy spychacz na żywo, ale należy pamiętać, że sąsiedztwo budowy to przede wszystkim teren
o podwyższonym ryzyku.


Mając to wszystko na uwadze zdecydowaliśmy się wraz z generalnym wykonawcą inwestycji firmą SPS Construction na zorganizowanie lekcji dla dzieci ze szkoły sąsiadującej z naszą budową – mówi Krystian Kosmala, Specjalista ds. BHP w Soletanche Polska.

Bezpieczeństwo to jeden z filarów naszej strategii, poświęcamy mu wiele uwagi. Realizacja budynku biurowego przy ul. Gładkiej w Warszawie, którą w zakresie fundamentowania specjalnego wykonujemy dla ABC SPV Sp. z o.o. w sposób szczególny dotyczyła dzieci. Wjazd na budowę znajduje się vis à vis wejścia do szkoły. Ciężki sprzęt, który wzbudził duże zainteresowanie dzieci jest również niezwykle niebezpieczny. Poza tym ruch wokół budowy znacznie się wzmożył, co zwiększyło ryzyko wypadku z udziałem nieletnich. Poczuliśmy potrzebę, aby zadziałać prewencyjnie i opowiedzieć dzieciom o tym czym jest bezpieczeństwo, co ciekawego dzieje się na budowie i jak zachować się na co dzień w jej sąsiedztwie, aby nikomu nie stało się nic złego – wyjaśnia Kosmala.

Wizyta w szkole zarządzanej przez Towarzystwo Edukacyjne Wizja pokazało, że tego rodzaju nauka przez doświadczanie na długo zapada w pamięci uczniów. Wiedza wyniesiona z tej lekcji z pewnością przyda się nie tylko w czasie prac budowlanych realizowanych
w sąsiedztwie szkoły, ale również na co dzień.

Kilka rad dla rodziców

Jeśli w okolicy waszego mieszkania lub na drodze do szkoły napotykacie budowę, należy przekazać dziecku kilka praktycznych zasad bezpieczeństwa.

1. Zapoznać dziecko z inwestycją (opowiedzieć o tym co to za budowa – tego możecie dowiedzieć się z tablicy informacyjnej)

2. Zapoznać dziecko z otoczeniem i ryzykiem (kilka słów o tym dlaczego nie wolno wchodzić na budowę)

3. Wskazać którędy powinno przechodzić w pobliżu budowy (najlepiej po drugiej stronie ulicy. Jeśli nie jest to możliwe, należy uczulić dziecko, aby zwracało szczególną uwagę przy przejściu obok wjazdu na budowę).

4. Uczulić dziecko aby słuchało się zaleceń osoby kierującej ruchem (pokazać dziecku jak wygląda Pan budowlaniec. Kask, kamizelka, lizak w ręce. Jeśli taka osoba pojawi się na drodze, należy bezwzględnie zastosować się do jej zaleceń).

5. W miarę możliwości nie wypuszczać w okolicy terenu gdzie trwają prace budowlane małych dzieci, poniżej 10 roku życia, bez opieki dorosłych.