Wiedeń zyskuje w oczach inwestorów

1014
Londyn źródło Aston Chase 1

Londyn źródło Aston Chase 1

Austriacka stolica już po raz czwarty znalazła się na szczycie rankingu miast o najwyższej jakości życia. Trudno się więc dziwić, że według firmy Knight Frank Wiedeń zyskuje też na liście najbardziej preferowanych miast wśród nabywców tzw. „drugich domów”. Postrzegają oni stolicę Austrii jako atrakcyjną kombinację kultury, prywatności i bezpieczeństwa, co ma odwzorowanie w poziomie cen nieruchomości.

W przeciwieństwie do większości krajów Europy, kryzys finansowy praktycznie nie wpłynął na ceny domów w Austrii. Po upadku banku Lehman Brothers we wrześniu 2008 roku ceny nieruchomości w Austrii wzrosły o 34,7%, co jest najlepszym wynikiem w Europie. Co więcej, według danych Austrian National Bank, w tym samym okresie ceny nieruchomości w Wiedniu rosły z jeszcze większą dynamiką (o 55,1%). Mimo tego, stolica Austrii nadal uznawana jest za dość bezpieczne miejsce do ulokowania kapitału. Ceny luksusowych nieruchomości wahają się od 15 do 18 tys. euro za m kw. Jednak ceny najbardziej prestiżowych nieruchomości na wiedeńskim Starym Mieście zaczynają się od 20 tys. euro za m kw.
Rynek nieruchomości w Austrii pod względem zmienności jest mocniej powiązany ze stabilnym rynkiem niemieckim, niż rozchwianymi rynkami krajów południowej Europy. Podobieństw z rynkiem niemieckim można też szukać w strukturze własnościowej na austriackim rynku. Właściciele stanowią tu tylko 56% gospodarstw domowych. Kraj uniknął także boomu mieszkaniowego przed 2008 rokiem, a zadłużenie hipoteczne utrzymuje się na relatywnie niskim poziomie 35% PKB.
Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się luksusowe nieruchomości w centrum miasta. Nabywcami są najczęściej ludzie z zagranicy, którzy koncentrują się na wzroście wartości kapitału, w mniejszym zaś stopniu na rentowności wynajmu. Inwestorzy pochodzą głównie z krajów Europy Wschodniej, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Szwajcarii. Wzrasta także zainteresowanie inwestorów z Azji, dla których Wiedeń do światowa „stolica muzyki”.

LICZBA TYGODNIA: 137 godzin
Tyle zajęło Chińczykom wybudowanie 15-kondygnacyjnego bloku mieszkalnego.

NIERUCHOMOŚĆ TYGODNIA
Ekskluzywny dwupiętrowy penthouse zlokalizowany w okolicach kortów Queens Clubu w Londynie. Na 316 m kw. znajdują się 4 sypialnie z oddzielnymi łazienkami i garderobami, kuchnia, jadalnia i salon. Wieczory spędzać można na prywatnym tarasie o powierzchni 68 m kw.
Cena: 15,1 mln USD
Lokalizacja: Londyn, Anglia
Źródło: Aston Chase

Ceny mieszkań na świecie: Austria

Austria Wykres c. miesz

Zmiana Q/Q: +1,6% Zmiana 1Y: +5,0% Zmiana 5Y: +37,2%

Źródło: Lion’s Tribune