Wiecha zawisła na Kurkowej 14 we Wrocławiu

1102
Kurkowa wiecha

Kurkowa wiecha

Dokładnie rok od wbicia pierwszej łopaty, stoi już surowy budynek Kurkowej 14, inwestycja powstająca na wrocławskim Nadodrzu, tuż przy Mostach Mieszczańskich. Budowa doszła do najwyższego – 8 piętra. W czwartek 20 marca zawisła na niej wiecha. Budynek ma być gotowy jesienią tego roku.

Zakończyliśmy prace stanu surowego otwartego, obecnie montowane są okna, balkony i gzymsy, trwają prace dekarskie, elewacyjne, wykończeniowe wewnątrz budynku oraz instalacyjne – powiedziała Monika Banasiak, kierownik budowy w RD Bud.
Podczas zawieszania wiechy na Kurkowej 14 nie zabrakło okazji do podziękowania pracownikom generalnego wykonawcy – firmy RD Bud – oraz innym firmom współpracującym przy powstawaniu budynku. Z racji na rodzinny charakter firmy, na parterze inwestycji odbyło się wspólne świętowanie.
Uroczystość zawieszenia wiechy to tradycja budowlana, która oznacza, że budynek osiągnął swój najwyższy punkt konstrukcyjny. Zgodnie ze zwyczajem do wspólnego rautu zaprasza się wszystkich zaangażowanych w budowę obiektu. Wiecha rozpoczyna się od przymocowania przybranego drzewka lub wieńca na szczycie budynku. Mniej kultywowanym zwyczajem jest liczenie uderzeń młotkiem przy wbijaniu ostatniego gwoździa przez inwestora. Zlecający budowę miał obowiązek poczęstować kierujących pracami budowlanymi tyloma kieliszkami alkoholu, ile razy uderzył młotkiem.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z postępu prac, wszystko przebiega zgodnie z zakładanymi harmonogramami. W kwietniu planujemy oddać mieszkanie pokazowe – mówi Katarzyna Unold, dyrektor ds. rozwoju w Nacrat Polska.
Kurkowa 14 powstaje jako integralna część pierwszej w Polsce inwestycji francuskiej firmy deweloperskiej Nacarat. Na projekt składa się budynek mieszkalny oraz biurowiec Dubois 41, którego budowa rozpoczęła się dwa tygodnie wcześniej i zakończy w czerwcu 2015 roku. Będzie to pierwszy we Wrocławiu budynek biurowy zlokalizowany tuż nad brzegiem Odry. Inwestycja zrywa z trendem od dawna panującym w naszym kraju, gdzie rzeki płyną za plecami naszych miast. Budynki zaprojektowane przez Maćków Pracownia Projektowa są otwarte i zwrócone frontem do Odry, co wciąż stanowi rzadkość w Polsce. Wokół budynków powstanie ogólnodostępny plac oraz ponad stumetrowy bulwar spacerowy dla wszystkich mieszkańców Wrocławia. W budynku mieszkalnym znajduje się 210 mieszkań jedno-, dwu – i trzypokojowych. Mieszkania mają metraż od 27 do 78 m kw. Na najwyższych piętrach znajdują się mieszkania dwupoziomowe. Każdy lokal posiada balkon, loggie, taras lub przydomowy ogródek.
————————————————————————————————————————
NACARAT to rodzinna firma deweloperska z północnej Francji, z siedzibą w Lille. Jest częścią niezależnej grupy budowlanej Rabot Dutilleul, która prowadzi działalność budowlaną i deweloperską od 1920 r. Nacarat obecny jest w większości dużych francuskich i belgijskich miast, a od niedawna także w Polsce. Rocznie realizuje około 2000 mieszkań i 50.000 m kw. biur i sklepów, co plasuje go wśród czołowych graczy w swojej branży.
Nacarat powstał w 2009 roku w wyniku połączenia trzech firm z Grupy Rabot Dutilleul: Palm Promotion, Bâti Conseil oraz Sedaf. W 2012 roku zatrudniał łącznie 215 pracowników i odnotował obrót o wartości 354 mln euro. Oddał do użytku 1313 mieszkań i 52.704 m kw. biur. Posiada 14 oddziałów regionalnych na terenie Francji, Belgi oraz Polski.
W marcu 2011 r. Nacarat rozpoczął działalność w Polsce. Pierwszy projekt to inwestycja na wrocławskim Nadodrzu. Dalsze plany związane są z Wrocławiem, Warszawą i Krakowem.