Wiecha na fabryce Volkswagena pod Wrześnią

1054
VW Wrzesnia wiecha 2

VW Wrzesnia wiecha 2

Uroczystą ceremonią w obecności blisko 1700 osób Volkswagen Poznań uświetnił zawieszenie wiechy na hali montażowej nowej fabryki w Białężycach k. Wrześni.

Pierwsze samochody nowego Volkswagena Craftera mają zjechać z taśmy produkcyjnej już w drugiej połowie roku 2016. Budowa nowego zakładu przebiega planowo.
W budowie nowego zakładu we Wrześni Volkswagen Poznań może pochwalić się pozytywnym zakończeniem kolejnego etapu prac – właśnie zakończono budowę dachu hali montażowej. Jest to kolejny kamień milowy w budowie fabryki Volkswagena. W obecności blisko 1.700 gości ze świata polityki, pracowników Volkswagen Poznań oraz firm zaangażowanych w proces budowy nowej fabryki prezes zarządu VW Poznań Jens Ocksen pogratulował i podziękował pracownikom budowlanym, architektom i osobom zaangażowanym w projekt oraz życzył im dużo szczęścia w dalszych pracach budowlanych.

Stan zamknięty

To bardzo stara tradycja znana od średniowiecza, która nie utraciła na znaczeniu. Dzisiaj świętujemy zakończenie kolejnego ważnego etapu budowy. Świętujemy na szczęście wszystkich pracowników teraz i którzy będą pracować w przyszłości w fabryce. Możemy być dumni z tego, co do dziś wspólnie osiągnęliśmy – mówi Jens Ocksen. – Przed nami jednak jeszcze dużo pracy, zanim fabryka będzie gotowa i pierwszy nowy Crafter pojedzie do naszych klientów.
Przed rokiem zarząd Volkswagena ogłosił plan budowy fabryki pod Wrześnią. Prace budowlane przy nowej fabryce rozpoczęły się w październiku minionego roku. Każdego dnia na terenie budowy pracuje blisko 1500 pracowników z 65 firm. Liczba ta w momencie najbardziej intensywnych prac budowlanych, przewidzianych na okres wakacyjny tego roku, wzrośnie do ponad 2000 osób. Obecnie wszystkie budynki pomocnicze nowej fabryki mają już gotową konstrukcję dachów, zaś główne hale produkcyjne (budynek spawalni, lakierni oraz montażu) za wyjątkiem tylko części hali montażu i powierzchni biurowych mają zamknięte w całości ściany boczne.
Zaczynamy wylewać betonowe podstawy posadzek w halach spawalni i montażu. Równolegle przystępujemy także do montażu urządzeń do transportu karoserii w hali spawalni. Zaraz po położeniu mediów na zewnątrz hal, zaczniemy budowę zewnętrznych dróg w fabryce – zapowiada harmonogram najbliższych prac na budowie Ralf Nitzschke, dyrektor Zakładu Crafter we Wrześni. – Poza pracami budowlanymi przed nami stoi również zadanie przygotowania nowych pracowników do pracy w nowym zakładzie oraz dopasowanie procesów w fabryce. Dotychczas zatrudniliśmy już ponad 300 osób. Są to specjaliści z obszaru produkcji, logistycy oraz pracownicy działu zapewnienia jakości. Docelowo w nowej fabryce zatrudnienie znajdzie blisko 3000 osób – dodaje Ralf Nitzschke.
VW Wrzesnia wiecha 1

Fabryka przyjazna środowisku

W ramach koncernowej strategii środowiskowej „Think Blue. Factory” przy planowaniu i realizacji nowego zakładu od początku decydujące są wysokie standardy w zakresie ochrony środowiska. Niezwykle istotna z punktu widzenia ochrony środowiska będzie hala lakierni, wyposażona w technologię pozwalającą efektywnie wykorzystywać energię, wodę oraz pozostałe materiały i surowce. Automatyczne nakładanie lakieru przejmie 36 robotów lakierniczych. Dzięki wydajnym wysokoobrotowym rozpylaczom i zmieniaczom koloru zużywać się będzie znacznie mniej lakieru niż w zwykłych systemach. Kabiny lakiernicze będą pracować w technologii „EcoDryScrubber”, która pozwala na obniżenie zapotrzebowania na energię w kabinie lakierniczej do 60 procent, ponieważ trzeba uzdatniać mniej świeżego powietrza. Ponadto nie potrzebuje ona ani wody, ani chemikaliów i obniża ilość powietrza odlotowego.
Dodatkowo zastosowanie znajdzie nowa technologia „EcoSmart AC” do optymalnej pod względem zużycia energii klimatyzacji kabin. Suszarki karoserii wyposażone zostaną w energooszczędną technologię odzyskiwania ciepła. Istotna z punktu widzenia środowiska jest także koncepcja oświetlenia przewidująca wykorzystanie światła dziennego i energooszczędnej technologii LED.

 
Blisko 3000 nowych miejsc pracy

Szacowany roczny wolumen produkcyjny nowej fabryki ma wynosić 100.000 samochodów rocznie. Na terenie fabryki powstanie nowoczesna lakiernia, hale budowy karoserii i montażu samochodów oraz park dostawców z powierzchniami logistycznymi.
Powierzchnia przyszłego Zakładu Crafter obejmuje 220 ha, co odpowiada powierzchni około 300 boisk piłkarskich. Przy pełnym wykorzystaniu mocy produkcyjnych w zakładzie we Wrześni pracować będzie ponad 3.000 osób. Dzięki lokalizacji polskich i zagranicznych dostawców stworzone zostaną w regionie dalsze liczne miejsca pracy.
Dotychczas Volkswagen Poznań zainwestował już 290 milionów euro w budowę nowej fabryki. Wartość całej inwestycji wyniesie ponad 800 milionów euro.
Nowa fabryka powstaje w Białężycach, w gminie Września w województwie wielkopolskim. Gmina liczy około 44.500 mieszkańców, z czego około 30.000 mieszka w samej Wrześni. Odległość od stolic – Warszawy i Berlina wynosi około 300 kilometrów.
Obok VW Poznań w Poznaniu-Antoninku fabryka będzie drugim ośrodkiem produkcyjnym marki Volkswagen Samochody Użytkowe w Polsce. Fabryka w Poznaniu funkcjonuje od ponad 20 lat, zaś od ponad dziesięciu lat produkowane są tutaj na rynki całego świata miejskie samochody dostawcze Volkswagen Caddy oraz Volkswagen Transporter.