W Opolu prowadzone będą nowoczesne doświadczenia

1148
Park Naukowo-Technologiczny w Opolu

Park Naukowo-Technologiczny w Opolu

Park Naukowo-Technologiczny w Opolu zlecił firmie Skanska wykonanie budynku laboratoryjno-doświadczanego. Inwestycja o wartości 6,2 mln zł netto (7,6 mln zł brutto) zostanie zrealizowana do połowy marca 2015 roku.

Obiekt laboratoryjny, który wybuduje Skanska, będzie dedykowany firmom z dziedzin biotechnologii, chemii organicznej, automatyki, robotyki i mechatroniki.
Park Naukowo-Technologiczny w Opolu powstaje przy ul. Wrocławskiej w Opolu. Powołał go prezydent Opola w 2012 roku. Jedynym udziałowcem spółki jest Miasto Opole.

Laboratoria dla nowoczesnej nauki

Budynek laboratoryjno-doświadczalny, który w ramach Parku Naukowo–Technologicznego w Opolu zrealizuje Skanska, powstanie w formule „zaprojektuj i wybuduj”.
Oznacza to, że najpierw wykonamy projekt laboratorium, na co mamy 60 dni od momentu podpisania umowy – mówi Barbara Gieruś–Świerczyńska, menadżer projektu.Następnie uzyskamy wszelkie niezbędne do rozpoczęcia prac pozwolenia, po czym przystąpimy do budowy.
Koncepcja parku została wykonana przez ARCH-STUDIO A. A. J. Szczygielniak, natomiast projekt zrealizuje Skanska. Prace budowlane zakończą się w marcu 2015 roku. W nowoczesnym laboratorium będą prowadziły działalność i doświadczenia firmy zajmujące się m.in. biotechnologią, chemią organiczną, automatyką, robotyką i mechatroniką.

Funkcjonalny obiekt

Budynek laboratoryjno-doświadczalny będzie się składał m.in. z hal produkcyjnych i pomieszczeń laboratoryjnych o łącznej powierzchni prawie 1,7 tys. m kw.
Wybudujemy halę technologiczną z możliwością podziału na 4 niezależne moduły oraz pomieszczenia laboratoryjne i biurowe. Hale technologiczne o wysokości 9 m będą wyposażone w suwnice – tłumaczy Barbara Gieruś–Świerczyńska.
Dzisiejsza nauka wymaga nowoczesnego obiektu na miarę XXI wieku, dlatego też budynek laboratoryjno-doświadczalny, który powstanie na terenie opolskiego PNT, zostanie wyposażony w innowacyjne rozwiązania technologiczne, szerokopasmowy internet oraz system pełnej wentylacji mechanicznej i klimatyzacji.
Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wyposażony w zewnętrzny parking dla samochodów ciężarowych – dodaje Barbara Gieruś–Świerczyńska.
W ramach inwestycji Skanska wykona także niezbędną infrastrukturę zewnętrzną obiektu (przyłącza i sieci) i zagospodaruje teren wokół budynku. Powstaną wjazd, parking, plac manewrowy, chodniki, oświetlenie i elementy małej architektury.

Park Naukowo-Technologiczny w Opolu

Realizowany przez Skanska budynek laboratoryjno-doświadczalny jest pierwszym etapem budowy Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu. W ramach pierwszej fazy inwestycji powstanie również inkubator przedsiębiorczości. Celem PNT w Opolu jest działanie na rzecz rozwoju regionu opolskiego poprzez stwarzanie korzystnych warunków do rozwoju przedsiębiorczości, ze szczególnym uwzględnieniem sektora wysokich technologii.
Docelowo PNT w Opolu ma być kompleksem złożonym z 5 budynków przeznaczonych dla nowych technologii i nauki. Będzie miejscem poszukiwania i wdrażania nowych rozwiązań technologicznych na styku nauki i biznesu.