Systemy grzewcze na przedmieściach – porównujemy różnego rodzaju rozwiązania

1171
ogrzewanie piece

ogrzewanie piece

Budynki zlokalizowane w centrum miast z reguły podłączone są do miejskiej sieci ciepłowniczej. Jednak nie wszystkie obiekty mają techniczne możliwości korzystania z tego źródła. Główną przyczyną jest odległość od sieci. Warto wtedy rozważyć inne opcje.

Najpierw gaz

Pierwszym wyborem na dostarczenie ogrzewania są źródła gazowe. W nowym budownictwie deweloper na etapie projektowym podejmuje decyzje o wykonaniu instalacji gazowej. Ciepło uzyskiwane z gazu jest przede wszystkim atrakcyjne cenowo. Jest to jednak dość kosztowna część całej inwestycji. Jej wartość może sięgać nawet kilkuset tysięcy wliczając w to całość infrastruktury. Drugą wadą instalacji gazowych jest zależność od sytuacji geopolitycznych. Cena gazu w ciągu roku może się kilkukrotnie. Wiąże się to z tym, iż długofalowe oszacowanie kosztów nie jest możliwe. Warto przejrzeć ofertę lokalnego dostawcy ciepła. Dla przykładu Grupa GPEC oferuje budowę i pełny serwis kotłowi gazowych opartych o ustaloną w czasie taryfę na ciepło. Instalacji gazowych, a także sprzedaż ciepła z tych źródeł.
Nasz produkt zapewnia mieszkańcom ogrzewanie ze źródeł gazowych, zachowując komfort miejskiej sieci ciepłowniczej. Klient nie płaci za serwis oraz budowę źródła. Rozwiązanie to sprawdza się nie tylko w Gdańsku, ale także w całej Polscemówi Kamil Rataj, menadżer ds. klientów strategicznych w Grupie GPEC.

OZE- pieśń przyszłości

Ciepło można uzyskiwać także z odnawialnych źródeł energii. Obiekty wyposażone w nowoczesne proekologiczne instalacje są z reguły wyżej wyceniane i uważane za bardziej prestiżowe. Koszt wytworzenia ciepła ogranicza się jedynie do kosztów serwisu. Rozwiązanie to ma jednak jedną przeszkodę: wysokie nakłady finansowe, jakie musimy podjąć na początku inwestycji. Kształtują się one zależnie od technologii na poziomie ok. 4 tys zł/kW. W Europie zauważalny jest jednak trend sprzyjający OZE. Co roku ogłaszane są nowe programy dotacji oraz wsparcia tego typu źródeł. Technologia z roku na rok również zaczyna być coraz tańsza. Wszystkie te działania mogą sugerować, iż w perspektywie kilku lat systemy bazujące na OZE mają szanse stać się jednymi z najbardziej efektywnych sposobów ogrzewania budynków.

Energia elektryczna – kosztowna uniwersalność

Bez wątpienia najprostszym do wdrożenia sposobem ogrzewania są piecyki elektryczne. Można je zainstalować w każdym mieszkaniu. Mieszkańcy rozliczają się indywidualnie za zużycie energii. Wspólnocie odchodzą także koszty związane z serwisem instalacji wewnętrznych. Te korzyści jednak obarczone są wysokimi rachunkami. Dziennie koszt ogrzewania elektrycznego może sięgać nawet 20 zł.

Sposób ogrzewania a wartość mieszkania

Badania pokazują, iż sposób ogrzewania nieruchomości ma duże znaczenie dla potencjalnych nabywców. Ludzie cenią łatwość użytkowania, stabilność cenową oraz gwarancję dostaw ciepła. Warto przy planowaniu inwestycji zwrócić uwagę na potrzeby mieszkańców. Są oni skłonni zapłacić więcej za mieszkanie, które ma bardziej komfortowe źródło ciepła od innych.