Stężycka Wyspa Wisła czeka na pierwszych gości

1079
STEZYCA

STEZYCA

Wyspa Wisła – taką nazwę nosi nowy kompleks rekreacyjny w Stężycy (powiat rycki) przy ul. Rekreacyjnej 1. Powstaje on w ramach projektu „Starorzecze Wisły – Aktywna Rekreacja w Stężycy”. Mieszkańcy i turyści będą mogli spędzić w nim czas już pod 27 lipca 2013 r.

 

Budowa kompleksu kosztowała ok. 18 mln zł, z czego ok. 65 proc. tej kwoty pochodzi z RPO województwa lubelskiego. Na około 30 hektarach przygotowano wiele atrakcji dla mieszkańców i turystów. Powstała m.in. piaszczysta plaża, będzie wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych, w trakcie jest budowa nowoczesnego placu zabaw dla dzieci. Będzie można spacerować po podświetlanych mostach, korzystać ze ścieżek rowerowych i spacerowych. Natomiast w zimie narciarze i saneczkarze będą mieli do dyspozycji górkę.
W głównym budynku, w którym znajdują się 3 sale wielofunkcyjne, będzie można prowadzić konferencje, szkolenia oraz organizować imprezy kulturalne. Będzie też restauracja z tarasem o powierzchni przekraczającej tysiąc metrów kwadratowych. Jedną z największych atrakcji jest z pewnością amfiteatr z zadaszoną sceną, w którym zmieści się 3 tys. widzów. Powstał również parking na 130 aut.
Wyspa Wisła to nazwa własna obiektu gastronomiczno-rekreacyjno-wypoczynkowego zainicjowanego w 2006 r. przez Towarzystwo Przyjaciół Stężycy. Towarzystwo powstało w 1977 roku z inicjatywy społecznej i istnieje do dnia dzisiejszego nie zmieniając idei. Jest to stowarzyszenie zrzeszające stężyczan, którzy sami nazywają się lokalnymi patriotami. Z chęci rozwoju regionu, miejsc pracy, kultury i regionu stężyckiego TPS postanowiło skorzystać ze środków unijnych w celu stworzenia bezkonkurencyjnej okolicznej inwestycji Wyspy Wisły. Jest to projekt fenomenu społecznej solidarności i lokalnego patriotyzmu na skalę ogólnopolską, dofinansowane funduszy unijnych.
Wiosną na terenie kompleksu mieszkańcy w czynie społecznym posadzili kilka tysięcy drzewek i krzewów.
To dla nas bardzo ważne, że społeczność lokalna tak chętnie wsparła naszą inicjatywę. Ta inwestycja przyniesie nowe miejsca pracy, podniesie też jakość życia mieszkańców gminy oraz całego województwa – podkreśla Jarosław Ptaszek, prezes TPS.To prawdopodobnie największa inwestycja w Polsce, którą realizuje organizacja pożytku publicznego.
Otwarcie kompleksu zaplanowano na 27 lipca przy okazji Dni Stężycy, które odbędą się w ostatni weekend lipca.