Skanska z drugą platyną we Wrocławiu

1158
Dominikański front

Dominikański front

Budynek Dominikański we Wrocławiu, którego deweloperem jest Skanska Property Poland, otrzymał certyfikat LEED na najwyższym poziomie Platinum. To drugi kompleks biurowy w stolicy Dolnego Śląska, który uzyskał platynę w tym najbardziej wymagającym systemie certyfikacji biur w Polsce.

Deweloperem pierwszego z nich – Green Towers – również była Skanska. Proces certyfikacji Dominikańskiego wspierała firma Go4Energy. Budynek należy obecnie do funduszu zarządzanego przez Union Investment Real Estate GmbH z siedzibą w Hamburgu.
Dominikański to czwarta inwestycja biurowa Skanska we Wrocławiu. Zlokalizowany w samym sercu miasta kompleks łączy nowoczesność z klasyczną architekturą. W jego skład wchodzi także zrewitalizowany przez firmę barokowy Pałac Oppersdorfów, który uzyskał certyfikat LEED Core&Shell na poziomie złotym.
Biurowe wnętrza wybudowanego z rozmachem projektu doskonale wpisują się w trend dbałości o komfort pracowników i środowisko. Dobrze nasłonecznione przestrzenie wyposażone są między innymi w instalacje, które pozwalają zaoszczędzić nawet do 70 proc. energii zużywanej na oświetlenie biur. System wentylacji z kolei zapewnia o 30 proc. czystego powietrza więcej niż wskazują normy i rynkowe standardy. Jeśli najemcy zaplanują powiększenie liczby pracowników, w Dominikańskim mogą liczyć na podobny poziom komfortu jak przy mniejszym zespole.
Dominikański Pałac
W procesie certyfikacji część punktów niezbędnych do uzyskania certyfikatu otrzymujemy za to, że budynek zapewnia dobre i zdrowe warunki do pracy. Liczą się parametry termiczne oraz jakość powietrza, a w Skanska na równi traktujemy również kwestie akustyki. Wszystko to dopasowujemy indywidualnie już na etapie wykończenia biura. LEED dla Dominikańskiego jest więc jasną informacją, że tutaj możemy liczyć na dobrze wyregulowaną temperaturę oraz czyste i odpowiednio nawilżone powietrze, a dodatkowo – na odgrodzenie od hałasu ulicy. Wychodząc z biura po skończonym dniu pracy będziemy się czuli tak samo dobrze jak wtedy, kiedy do niego weszliśmy. To już standard w budynkach Skanska, dlatego na tak wysoką jakość wnętrz możemy liczyć również w budowanym właśnie przy ulicy Szczytnickiej Green2Day, który też zamierzamy certyfikować – mówi Adam Targowski, menedżer ds. zrównoważonego rozwoju w Skanska Property Poland.
Dominikański to już czwarty budynek biurowy Skanska we Wrocławiu z zielonym certyfikatem w systemie LEED, w tym drugi z platyną.
– Dominikański to projekt wyjątkowy na skalę nie tylko wrocławską. To śmiałe przedsięwzięcie obejmowało budowę nowych budynków oraz zrewitalizowanie starej miejskiej tkanki, co pozwoliło na ożywienie historycznych budynków, tworząc wartość dodaną dla miasta. Certyfikat LEED na poziomie Platinum to kolejne poświadczenie wysokiej jakości projektów realizowanych przez Skanska – mówi Tomasz Augustyniak, prezes firmy Go4Energy, wspierającej Skanska podczas procesu certyfikacji. – Realizując projekt Skanska zadbała nie tylko o wysoką jakość nieruchomości, ale także o lokalną społeczność realizując wspólnie z nią projekty, co dowodzi poszanowania zasad zrównoważonego rozwoju.
Dominikański został oddany do użytku w sierpniu ubiegłego roku. Skanska zadbała również o jego otoczenie, konsultując z mieszkańcami rewitalizację jednego z podwórek przy ulicy Piotra Skargi. Doskonale zlokalizowany, komfortowy budynek od początku cieszył się dużym zainteresowaniem najemców. W kompleksie ulokowały się takie firmy jak HP Global Business Center, Deloitte, Skanska, BrightOne, czy Work Service. W grudniu 2014 roku Skanska sprzedała projekt funduszowi zarządzanemu przez Union Investment Real Estate GmbH z siedzibą w Hamburgu, na kilka miesięcy przed zakończeniem budowy. Obecnie Skanska buduje piątą inwestycję biurową we Wrocławiu – budynek Green2Day. Zlokalizowany w centrum miasta, nieopodal nabrzeża Odry, zaoferuje najemcom 17.000 mkw. nowoczesnej i wygodnej przestrzeni biurowej.

***

Dominikański – kluczowe fakty i liczby, ciekawostki:

* Powierzchnia budynku: około 41.700 mkw.
* 7 kondygnacji nadziemnych i 2 podziemne.
* Parking podziemny mieści 380 samochodów.
* Klatki schodowe budynku zaprojektowane zostały wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych. Każde piętro wystrojem odpowiada etapowi historii miejsca, w którym stanął budynek.
* W holu budynku znajdują się kioski multimedialne, w których można sprawdzić zarówno listę najemców jak i rozkład jazdy tramwajów oraz plan imprez kulturalnych w pobliżu.
* Elewacja budynku została zaprojektowana na kształt przesuniętych względem siebie książek, ponieważ Dominikański znajduje się w miejscu dawnej drukarni.
* Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia medusa group.
* Generalnym wykonawcą budynku była firma Skanska S.A. Za komercjalizację odpowiada Skanska Property Poland.