Rynek biurowy okiem Colliers International

1046
Biurowce olivia-business-centre

Biurowce olivia-business-centre

W 2013 roku na rynku biurowym w Polsce powstaną nowe inwestycję o łącznej powierzchni około 630 tys. mkw. – wynika z podsumowania i prognoz na rok 2013 dla rynku biurowego, które przygotowała agencja Colliers International.

 

Tylko w Warszawie nowa podaż wyniesie 320 tys. mkw. Inwestycje będą usytuowane głównie poza centrum (Mokotów, Włochy, Wola). Popyt na powierzchnie biurowe powinien utrzymać się na poziomie zbliżonym do wyników osiągniętych w 2012 roku.
Eksperci Colliers International podsumowali także ubiegły rok. Na koniec 2012 roku w Polsce nowoczesna powierzchnia biurowa liczyła 5,8 mln mkw., z czego nowe inwestycje dostarczyły 500 tys. mkw. Aktywność najemców przekroczyła 960 tys. mkw. Umowy przednajmu stanowiły 34 proc. wszystkich zawartych transakcji.
Wskaźnik pustostanów dla całego kraju wyniósł 9 proc. Najwięcej wolnych powierzchni jest w Szczecinie (19,8 proc.), a najmniej – w Lublinie (4,5 proc.) i Krakowie (4,6 proc.). W budowie znajduje się 1 mln mkw. powierzchni biurowej. W Warszawie powstaje 60 proc. nowej podaży. Na rynkach regionalnych dominują: Wrocław Trójmiasto i Kraków. Czynsze utrzymywały się na stabilnym poziomie.