Poznaniacy nie chcą parteru

1056
RED PARK POZNAŃ

RED PARK POZNAŃ

Mieszkania kupują dziś starsze osoby niż wcześniej i coraz częściej wykładają na nie gotówkę.

 

Mieszkańcy dużych miast szukają z reguły mieszkań dwu i trzypokojowych maksymalnie do 60 mkw. Wyjątkiem jest Łódź, gdzie maksimum jest nieco niższe – 50 mkw. i Wrocław, gdzie nabywcy biorą pod uwagę zakup nawet 70 mkw. – wynika z analiz portalu Domiorta.pl.

Chociaż 50 mkw.

Minimalna powierzchnia, jaka wybierana jest najczęściej w Krakowie, Łodzi, czy Poznaniu to 50 mkw. Z kolei mieszkańcy Katowic, Wrocławia i Warszawy gotowi są zadowolić się nawet 40 mkw.
W Poznaniu 40 proc. kupujących mieszkania za górną granicę cenową uważa kwotę 200 tys. zł. Rośnie jednak liczba osób, które za poznańskie mieszkanie są gotowi zapłacić więcej. W połowie minionego roku lokali w cenie wyższej niż 400 tys. zł poszukiwało około 12 proc. użytkowników serwisu Domiporta.pl, a teraz ich liczba wzrosła do 19 proc.
Kupujący rzadko biorą pod uwagę zakup mieszkania na parterze. Najbardziej radykalni, jeśli o to chodzi są właśnie mieszkańcy Poznania. Aż 78,6 proc. osób poszukujących mieszkań w stolicy Wielkopolski wyklucza najniższą kondygnację. W większości miast odsetek niechętnych partnerom wynosi około 70-75 proc.

Mieszkania kupują coraz starsze osoby

Okazuje się, że wbrew powszechnej opinii, iż nabywcami mieszkań są głównie ludzie młodzi, najwięcej osób deklarujących zakup mieszkania ma 31–40 lat.
Około 14 proc. chcących kupić mieszkanie na rynku ogólnopolskim ma 41–50 lat, natomiast aż 20 proc. stanowią inwestorzy, którzy ukończyli 50 lat. Jak informuje serwis Domiporta.pl, tylko 30 procent reprezentuje najmłodszą wiekowo grupę kupujących, tj. osoby w wieku do 30 lat.
Wśród naszych klientów przeważają osoby po 30 roku życia. Młodszym osobom trudniej jest uzyskać kredyt hipoteczny. Poza tym liczba osób, które nie korzystają ze wsparcia kredytowego, albo tylko w niedużym stopniu zwiększa się. Coraz częściej w nieruchomości inwestują osoby, dla których kupowany lokal nie jest pierwszym mieszkaniem. Wybierają większy lokal by poprawić swoje warunki mieszkaniowe. Głównym powodem takiej decyzji jest powiększenie się rodziny. Ta grupa osób decyduje się na zamieszkanie w naszej poznańskiej inwestycji, bo jest usytuowana tuż przy Lasku Dębińskim, a dodatkowo w jej sąsiedztwie powstanie centrum handlowe – Galeria Dębiec, w której będą mogli komfortowo robić codzienne zakupy – tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Red Real Estate Development.

Coraz mniej na kredyt

Co ciekawe, co trzecia osoba poszukująca mieszkania, ankietowana przez Domiporta.pl deklaruje, że sfinansuje zakup ze środków własnych, bez wsparcia kredytowego. Potwierdzają to przedstawiciele Home Broker, którzy podają że w styczniu br. 28 proc. zawartych za pośrednictwem tej firmy transakcji odbyło się bez udziału finansowania bankowego.
Coraz bardziej zaciera się podział między osobami zdecydowanymi na zakup mieszkania z rynku wtórnego albo tylko z pierwotnego. Połowa osób podczas poszukiwań bierze pod uwagę jednocześnie nieruchomości nowe i z drugiej ręki.
Z analiz portalu Domy.pl wynika, że największą popularnością cieszą się nadal mieszkania dwupokojowe, na których zakup nastawia się co drugi nabywca. Trzy pokoje chciałaby kupić co trzecia osoba, a kawalerkami interesuje się tylko 8,6 proc. kupujących w Polsce.

Lekkie zwyżki cen

Jak podają analitycy redNet Property Group w ostatnim miesiącu wzrosły średnie ceny nowych mieszkań w Katowicach, Krakowie i Warszawie. W lutym br. aż o 5 proc. podrożały lokale deweloperskie w Katowicach, do 5,2 tys. zł za mkw.
W Warszawie i Krakowie ostatni miesiąc przyniósł 2-proc. wzrost przeciętnej ceny ofertowej na rynku pierwotnym. Stołeczne nowe mieszkania kosztują średnio ponad 7,6 tys. zł za mkw., a krakowskie ok. 6,4 tys. zł za mkw. Niewielką zwyżkę stawek analitycy redNet Property Group zanotowali również we Wrocławiu – o 1 proc., do 6,3 tys. zł za mkw. W Poznaniu i Gdańsku nie doszło do żadnych zmian. W stolicy Wielkopolski mieszkania deweloperskie kosztują ok. 6,1 tys. zł za mkw., a w Gdańsku – ok. 5,6 tys. zł za mkw.
Z analiz AMRON wynika, że po uwzględnieniu inflacji średnia cena transakcyjna lokali mieszkalnych (na rynku pierwotnym i wtórnym) w Poznaniu znajduje się dziś na poziomie z początku 2007 roku. Jednak trend spadku cen na rynku nieruchomości mieszkaniowych ulega powolnemu wygaszaniu. Jednocześnie maleje liczba rozpoczętych inwestycji, która jest obecnie najniższa od 2006 roku, a ilość wydanych pozwoleń na budowę w naszym kraju niższa była ostatnio w 2005 roku.