Poznań otwarty na inwestycje

1140
projekt inwestor konferencja

projekt inwestor konferencja

Według sierpniowego raportu przygotowanego przez firmę doradczą Colliers International w pierwszej połowie 2013 roku Polska utrzymała swoją pozycję wiodącego rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej. Największą dynamiką spośród polskich miast charakteryzuje się oczywiście Warszawa. Jak na tle innych ośrodków wypada Poznań? Jakie są wyróżniki rynku inwestycji komercyjnych stolicy Wielkopolski?

Poznań kojarzony jest często jako dynamiczne miasto biznesu. Wśród jego atutów wymienia się doskonałe położenie na mapie Polski i Europy, duży potencjał kapitału ludzkiego czy rozwiniętą sieć połączeń komunikacyjnych. Jego zaletą jest też wysoka jakość rynku pracy i sprzyjający klimat inwestycyjny. Z drugiej strony niejednokrotnie mówi się, że na tle innych ośrodków, na przykład Wrocławia, miasto nie wykorzystuje swojego potencjału inwestycyjnego.

Inwestor mile widziany

Przy Urzędzie Miasta Poznania działa Biuro Obsługi Inwestorów, którego zadaniem jest między innymi podejmowanie działań stymulujących działalność gospodarczą oraz popularyzowanie miasta jako dogodnego i atrakcyjnego miejsca do podejmowania działalności inwestycyjnej. Miasto, poza obsługą organizacyjną inwestorów, oferuje też programy zwolnień podatkowych – na przykład zwolnienie z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis czy w ramach pomocy regionalnej na wsparcie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z tą inwestycją. Wymagania, które firma musi spełnić uzależnione są od jej wielkości.
Rynkowi inwestycji komercyjnych sprzyjać mają też cykliczne spotkania największych specjalistów z branży. Na uwagę w tym wypadku zasługuje konferencja „Projekt: Inwestor”, która odbyła się w tym roku po raz pierwszy. Celem wydarzenia było zaprezentowanie rynku nieruchomości komercyjnych w aglomeracji poznańskiej, jego specyfiki i mechanizmów na nim panujących. Konferencję skierowano przede wszystkim do firm i korporacji, które zainwestowały lub planują realizację inwestycji na poznańskim rynku nieruchomości komercyjnych, firm deweloperskich i budowlanych, architektów, instytucji finansujących, brokerów i wszystkich osób związanych z rynkiem inwestycyjnym. Współorganizatorem spotkania była Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa.

Poznańskie inwestycje w słupkach

Najwięcej o aktualnej sytuacji na poznańskim rynku nieruchomości komercyjnych mówią jednak liczby. W pierwszej połowie 2013 roku dostępnych było w stolicy Wielkopolski 248 tys. mkw. powierzchni biurowej, 546,5 tys. mkw. powierzchni handlowych oraz 900,5 tys. mkw. powierzchni magazynowych. Dla porównania, we Wrocławiu było to odpowiednio 428 tys. mkw., 560 tys. mkw. oraz 776 tys. mkw.
Jesteśmy w czołówce polskich miast pod względem potencjału inwestycyjnego oraz osiąganych wyników. Nieźle wypadamy zarówno na rynku powierzchni handlowych, jak i magazynowych, natomiast wiele jest jeszcze do zrobienia w kontekście rynku powierzchni biurowych. Ten z pewnością nie odpowiada potencjałowi miasta – mówi Piotr Borowczyk, przedsiębiorca z Poznania, jeden z organizatorów konferencji „Projekt: Inwestor”.
Warto też przyjrzeć się dynamice wzrostów poszczególnych obszarów rynku. Według aktualnego raportu firmy Colliers International rynek biurowy w Poznaniu w pierwszej połowie 2013 roku zanotował aktywność w wysokości 14 tys. mkw. Wśród największych inwestycji biurowych realizowanych tu obecnie należy wymienić Business Garden I firmy SwedeCenter, którego zakończenie planowane jest na pierwszy kwartał 2015 roku. Obiekt ten powiększy dostępną powierzchnię biurową w Poznaniu o 41 tys. mkw.
Na rynku powierzchni handlowych aglomeracji poznańskiej natomiast pojawiło się w pierwszej połowie 2013 r. ponad 25 tys. mkw. Powstały wówczas dwa nowe obiekty handlowe: Galeria MM oraz centrum typu convenience – Galeria Malwowa zlokalizowana w Skórzewie pod Poznaniem. W czerwcu oddano też sklep sieci Jula w Parku handlowym Franowo. W tym miesiącu zaplanowane jest też ukończenie centrum handlowego Poznań City Center, którego powierzchnia wyniesie 58 tys. mkw. W ten sposób Poznań utrzyma swoją pozycję zaraz za Warszawą pod względem nasycenia powierzchnią handlową, która wynosi obecnie 670 mkw. na 1000 mieszkańców.
Rynek powierzchni magazynowych nie odnotował w pierwszym półroczu znaczących zmian. Poznań nadal zajmuje drugą pozycję w kraju pod względem podaży tego typu nieruchomości komercyjnych. W budowie znajduje się natomiast dodatkowe 50 tys. mkw.

Cztery bloki tematyczne

Debata na konferencji ,,Projekt: Inwestor” toczyła się w czterech blokach tematycznych. Pierwszy obejmował ocenę poznańskiego rynku nieruchomości komercyjnych: dlaczego w Poznaniu jest mniej powierzchni biurowych niż w innych miastach podobnej wielkości, gdzie szukać najemców – wpływ branży BPO i R&D na nowe inwestycje, czy obecna ilość powierzchni handlowej jest optymalna, czy warto w Poznaniu inwestować w kolejne hotele, czy warto oursourcingować usługi związane z obsługą i wyszukiwaniem inwestorów. Mówiono też o barierach, które ograniczają i przedłużają realizacje procesów inwestycyjnych.
Drugi panel dotyczył jakości architektury: w jakim kierunku zmierza poznańska architektura, czy warto inwestować w dobrą architekturę i czy ładna architektura równa się duży koszt, w jaki sposób wybrać dobrego architekta. Zaprezentowano najciekawsze realizacje ostatnich lat.
Trzeci blok poświęcono finansowaniu i inwestowaniu w nieruchomości. Tu zaprezentowano charakterystykę kredytów na finansowanie nieruchomości, omówiono kwestię wkładu własnego i jego wysokości, formy finansowania inwestycji, które inwestycje najchętniej finansują banki, dobór konstrukcji finansowania do konkretnych przedsięwzięć inwestycyjnych, w które nieruchomości warto inwestować, kiedy warto kupić nieruchomość. Porównano także nieruchomości z innymi formami inwestowania.
W trakcie czwartego panelu dyskutowano o sposobach dobrej komercjalizacji: ile powierzchni rocznie się wynajmuje i jak zwiększyć tę ilość, jakie są czynsze w biurowcach i centrach handlowych, umowach pre-lease, czy opłaca się certyfikacja budynków, jak uzyskać najwyższą cenę ze sprzedaży budynków. Spora część budynków znajduje się w rękach zagranicznych funduszy. Czy jest szansa, aby to zmienić?
Konferencja spotkała się z bardzo licznym uczestnictwem osób operujących na poznańskim rynku nieruchomości komercyjnych lub zainteresowanych uczestnictwem na nim.

Poznań w liczbach (I połowa 2013 r.)

Rynek biurowy
– podaż 248 tys. m kw.
– aktywność rynkowa 14 tys. m kw.
– współczynnik pustostanów 15,5 proc.
– średnia stawka czynszu 13-16,5 euro/m kw.

Rynek powierzchni handlowych
– podaż 546,5 tys. m kw.
– nasycenie powierzchnią handlową 670 m kw./1000 mieszkańców
– wskaźnik pustostanów 4,9 proc.
– czynsze typu prime 42-50 euro/m kw.

Rynek magazynowy
– podaż 900,5 tys. m kw.
– aktywność rynkowa 101,8 tys. m kw.
– wskaźnik pustostanów 4 proc.
– efektywna stawka czynszu 2,70-3,10 euro/m kw.

rynek biurowy Poznań

rynek pow. handl. Poznań

rynek magazynowy Poznań