W Gdańskim Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy spotkali się przedstawiciele lotniska, miasta Gdańsk, Urzędu Marszałkowskiego oraz reprezentanci lokalnego biznesu, w celu określenia planu rozwoju nowej biznesowej dzielnicy zwanej Airport City.
Pomysł nowej dzielnicy, o roboczej nazwie Airport City, a także spotkanie dotyczące jej rozwoju zostało zainicjowane przez marszałka województwa pomorskiego, Mieczysława Struka oraz władze gdańskiego lotniska. Na zebraniu pojawili się m.in. Tomasz Kloskowski, prezes portu lotniczego, Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska, Ryszard Świlski, członek zarządu województwa pomorskiego oraz przedstawiciele podmiotów mających siedziby wokół portu.
Zgromadzeni jednakowo widzą przyszłość nowopowstającej dzielnicy oraz zgodnie zdecydowali, że powinna skupić się na powstaniu nowego obszaru biznesowego, który przyciągnie wielu zagranicznych i krajowych inwestorów. Jest to przede wszystkim szansa dla Trójmiasta i regionu na jeszcze większy rozwój.
– Chodzi nam o jak najlepsze wykorzystanie terenów w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska – wyjaśnia marszałek województwa pomorskiego.
Gdańskie Rębiechowo spełnia wszelkie kryteria, aby stać się Airport City. Międzynarodowe lotnisko funkcjonuje już od prawie 40 lat. Z roku na rok rozwija się coraz bardziej i planuje kolejne inwestycje m.in. rozbudowę niedawno powstałego terminalu 2. Tomasz Kloskowski na spotkaniu zapowiedział również plany powstania części komercyjnej portu w postaci centrum kongresowo-biurowego.
W 2015 roku ma powstać Pomorska Kolej Metropolitarna, która połączy Gdański Wrzeszcz i Gdynię z lotniskiem, a także ułatwi dojazd do dzielnicy mieszkańcom Kaszub m.in Kościerzyny. W pobliżu kończy się budowa hotelu znanego operatora Hampton by Hilton, a nieco dalej funkcjonuje już pierwszy biurowiec należący do BCB Business Park, którego deweloperem jest Bałtyckie Centrum Biznesu. W skład nowoczesnego kompleksu realizowanego na 11 ha docelowo wejdzie 5 biurowców o łącznej powierzchni ponad 45 tys. m kw., centrum usług towarzyszących oraz hotel. Znajdujący się w okolicy Allcon@Park zdążył wpisać się również w biznesowy krajobraz Trójmiasta.
Dzielnica stała się bardziej dostępna dzięki otwarciu przed Euro 2012 dwupasmowej drogi łączącej obwodnicę z lotniskiem oraz zakończonemu niedawno remontowi dolnego odcinka ulicy Słowackiego. Włodarze miasta planują dalszą jej rozbudowę w kierunku pobliskich gmin. To nie jedyne inwestycje jakie zamierza przeprowadzić miasto w tym rejonie. Otóż najprawdopodobniej już niedługo zacznie się przebudowa systemu kanalizacji sanitarnej.
Warto zastanowić się również nad samą inicjatywą Airport City. Według światowych trendów jest to obszar zlokalizowany wokół portu lotniczego, wliczając sam port (pasy startowe, terminale), elementy dodatkowej infrastruktury komunikacyjnej (stacje kolei, przystanki tramwajowe i autobusowe, postoje taksówek), jak również działalności biznesowe w bezpośrednim sąsiedztwie. Takie projekty często realizowane są przy współpracy partnerów publicznych z prywatnymi i sprawdziły się w takich miastach jak: Bruksela, Amsterdam czy Frankfurt.
Biorąc pod uwagę obecne i planowane inwestycje biznesowe, infrastrukturalne oraz ciągły rozwój lotniska, nowa dzielnica Airport City ma szansę stać się strategicznym miejscem na mapie Trójmiasta.