Postępy w budowie Nowej Papierni we Wrocławiu

1029
Nowa Papiernia budowa 2

Nowa Papiernia budowa 2

Jedna kondygnacja New Line powstaje w dwa tygodnie, a w budynkach dawnej papierni wszystko jest już gotowe pod montaż instalacji. Inwestor uzgodnił też aktualny termin oddania budynków do użytku.

Na placu budowy wrocławskiej Nowej Papierni prace są na bardzo zaawansowanym etapie. W budynkach A i B, czyli tam, gdzie dawniej mieściła się fabryka papieru, gotowe są niemal wszystkie ścianki działowe, a we wnętrzach miejscami widać oczyszczoną starą cegłę. Ukończona jest również konstrukcja nadbudówek, można więc przejść się tam po tarasach i cieszyć widokiem, jaki będą mieli przyszli mieszkańcy ostatnich pięter Nowej Papierni. Patrząc w dół widać jak robotnicy przygotowują się do betonowania garaży. Na ich stropach powstaną zielone tarasy dla właścicieli loftów na parterze.
Obecnie wykonujemy próby czyszczenia cegły różnymi sposobami. Sprawdzamy co i gdzie najlepiej się sprawdzi. Przy obiekcie wybudowanym jeszcze w XIX wieku trudno ocenić to z góry – mówi Marek Jaworski, kierownik budowy Nowej Papierni.Przygotowujemy też miejsca pod instalacje. Lada dzień firmy rozpoczną ich montaż.

Każdy inny

Przy budowie loftów niezwykle ważne jest, aby pozostawić unikatowy charakter zabytkowego budynku. W tym celu robotnicy zachowują wiekową cegłę, którą pozyskali przy rozbiórce zbędnego muru lub garażu. Na placu budowy widać posegregowane na paletach setki cegieł. Są one wykorzystane do wypełnień lub ozdoby we wnętrzach. Dzięki indywidualnemu podejściu do oryginalnej architektury dawnej papierni, każde piętro, a nawet mieszkanie będzie wyglądać inaczej. Mieszkańcy mogą więc być pewni, że ich loft będzie niepowtarzalny.
Obok budynków Nowej Papierni powstaje obiekt New Line z mieszkaniami inspirowanymi loftami. Robotnicy kończą właśnie trzecią kondygnację mieszkalną. Pod nimi znajdują się dwa poziomy garaży, w tym jeden pod ziemią. Robotnicy budują jedno piętro w ciągu dwóch tygodni, więc na początku maja gotowa będzie już czwarta kondygnacja.
Budowa loftów to skomplikowany proces. To trochę jak łączenie wody z ogniem. Trzeba przypilnować przepisów bezpieczeństwa, stosować się do zaleceń konserwatora zabytków, a równocześnie zadbać o komfort mieszkańców – mówi Marek Jaworski.
Inwestor mimo posiadania szczegółowej dokumentacji, ze względu na nieprzewidziane trudności musiał nieco zweryfikować plany budynków. W czasie prac okazało się, że w niektórych częściach budynków A i B należy wzmocnić strop i podłogę. Robotnicy natrafiali również na miejsca, gdzie należało uzupełnić cegłę. Nie były to prace przewidziane w pierwotnym planie.
W przypadku budynku tak starego i zabytkowego jak papiernia, niespodzianki mogą zdarzyć się w każdej chwili. Na szczęście na tym etapie nic nie powinno nas już zaskoczyć – mówi Dennis Klein, prezes firmy RED Real Estate Development, która zainwestowała w Nową Papiernię. – Budynki Nowej Papierni będą gotowe do końca 2014 oku. Zakończenie prac przy budynku New Line planowane jest na marzec 2015 roku.

Nowa Papiernia budowa 1

Wrocławski unikat

Nowa Papiernia to obecnie jedyna we Wrocławiu inwestycja, w której powstaną lofty, czyli przestronne mieszkania w poprzemysłowych wnętrzach. Zlokalizowana jest przy ul. Kościuszki 142 na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Lofty powstają w dwóch budynkach po fabryce papieru wybudowanej jeszcze w 1889 roku. W pierwszym znajdą się 53 lofty, a w drugim 23, z tym że na parterze przewidziano dodatkowo 4 lokale handlowo-usługowe.
Lofty mają wielkość od 30 do 100 m kw., a mieszkańcy mają możliwość ich łączenia. Lokale zostaną przekazane w standardzie deweloperskim+. Wewnątrz znajdzie się oryginalna XIX-wieczna cegła. Stropy (Kleina lub odcinkowe) znajdują się wysoko – nawet do 4 metrów – na życzenie klienta nie będą tynkowane.
Tuż obok powstaje budynek New Line, w którym znajdą się wysokie mieszkania inspirowane loftami. Wnętrza będą przestronne, a stropy wyżej niż w typowych mieszkaniach. Projektanci zaplanowali tam 53 lokale. Ich metraż mieści się w przedziale od 38 do 65 m kw. Sposób wykończenia zależy od przyszłego mieszkańca, który przygotuje projekt wspólnie z architektem wnętrz Nowej Papierni. Firma gwarantuje wykończenie w stylu industrialnym, przyszli mieszkańcy mają też bogaty wybór podłóg – kilkadziesiąt różnych wzorów – oraz 45 wzorów cegły. Pomoc architekta, materiały i montaż są w cenie mieszkania.
W biurze sprzedaży Nowej Papierni można obejrzeć wszystkie materiały oferowane w standardzie New Line, a także porozmawiać z architektem wnętrz – mówi Ewa Piechota, marketing manager Nowej Papierni.Prace przy realizacji inwestycji jeszcze trwają, ale na tym etapie mamy już sprzedane 80 procent loftów. Z kolei w budynku New Line klienci wykupili 30 procent mieszkań.