Półwiejska 47: rozpoczęcie prac we wrześniu

1098
polwiejska 47

polwiejska 47

Na początku września ruszą długo oczekiwane prace przy ul. Półwiejskiej w Poznaniu. Sprzęt budowlany pojawi się tam w związku z rozpoczęciem budowy nowego obiektu usługowo-mieszkalnego. Już za kilkanaście miesięcy w miejscu, gdzie jeszcze niedawno stały szpecące okolicę pawilony handlowe, powstanie nowa, prestiżowa kamienica.

Półwiejska 47 to nowy budynek wznoszony przez Inwestycje Wielkopolski na rogu ul. Półwiejskiej i Królowej Jadwigi w Poznaniu. Jego architektura nawiązywać będzie do prestiżowego charakteru okolicy (sąsiedztwo Starego Browaru i centrum biznesowego plac Andersa). Wyjątkowa będzie również jego funkcja. W kamienicy znajdą się przede wszystkim mieszkania (piętra 2-5), a lokale usługowe znajdą się na parterze, pierwszym piętrze i w kondygnacji podziemnej. Swoim kształtem budynek będzie nawiązywać zarówno do nowoczesnych biurowców przy pl. Andersa, jak i historycznych kamienic przy ul. Królowej Jadwigi. Przyjmie on tym samym funkcję łącznika łagodzącego różnice wysokości i stylów architektonicznych między istniejącymi budynkami.
Kamienica powstaje w szczególnym dla Poznania miejscu. Dzięki sąsiedztwu wyjątkowych budynków – Starego Browaru i biurowców Andersia i PFC – to jedna z najbardziej prestiżowych lokalizacji w Poznaniu. Życie tętni tu 24 godziny na dobę, a w ciągu dnia przez ten fragment ul. Półwiejskiej przewijają się tłumy poznaniaków. Do niedawna jednak zalegały w tym miejscu tymczasowe pawilony, które szpeciły okolicę. Ich rozbiórka, przeprowadzona przez inwestora na początku lipca, przyjęta została przez mieszkańców Poznania z ulgą.
Od początku lipca na miejscu inwestycji trwają prace przygotowawcze. Po usunięciu tymczasowych budek niezbędna była m. in. inwentaryzacja i przebudowa instalacji znajdujących się na obszarze przyszłego placu budowy. Według planów właściwe prace budowlane wykonawca powinien rozpocząć w połowie września.
– Na chwilę obecną szacujemy, że budowa potrwa około półtora roku, a więc zakończy się w ostatnim kwartale 2014 – mówi Andrzej Marszałek z Inwestycji Wielkopolski, inwestora Półwiejskiej 47. – Ale wiele zależy od tego, jak sroga będzie w tym roku zima.
Projekt Inwestycji Wielkopolski zakłada budynek 7-kondygnacyjny (w tym 1 kondygnację podziemną), skomunikowany centralną klatką schodową wyposażoną w dwie windy.
W piwnicach, na parterze oraz na pierwszym piętrze zaplanowane zostały lokale użytkowe. Parter oraz pierwsze piętro przeznaczone na handel oraz usługi posiadają znaczne przeszklenia witryn.
Na pozostałych kondygnacjach zaplanowano 29 mieszkań, jednak całość konstrukcji wykonana jest w sposób umożliwiający dowolne kształtowanie powierzchni poszczególnych kondygnacji – możliwe jest łączenie mieszkań lub przeznaczenie dowolnego piętra na cele handlowo-usługowe. Projektanci zaplanowali mieszkania o powierzchni od 25,5 do 81,8 m kw. Na piętrach II, III i IV przeważają jednak lokale trzydziestokilku- i czterdziestokilkumetrowe. Największe, o powierzchni 68,4 i 81,8 m kw., zlokalizowano na ostatnim piętrze.
Mieszkania niestety będą drogie. Ich ceny ustalono w przedziale 9-17 tys. zł.
W związku z rozpoczęciem budowy poznaniacy mogą spodziewać się utrudnień w ruchu na krótkim odcinku ul. Półwiejskiej.
Ze względu na bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i samochodów uzgodniliśmy z ZDM wyłączenie jednego pasa jezdni po stronie naszej inwestycji. Płot zostanie przesunięty do granicy chodnika, a piesi będą poruszać się po nieczynnym pasie ul. Półwiejskiej – tłumaczy Andrzej Marszałek z Inwestycji Wielkopolski. – Dla ich komfortu cały chodnik wzdłuż placu budowy będzie ochroniony specjalną drewnianą konstrukcją.
Zmiany zostaną wprowadzone w poniedziałek 26 sierpnia.
Samochody będą zatem poruszać się trzema, a nie – jak dotychczas – czterema pasami ruchu. Dodatkowo na odcinku Półwiejskiej między ul. Krakowską i Królowej Jadwigi wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości do 30 km/h. Piesi natomiast nie powinni odczuć uciążliwości, bo przestrzeń chodnika do ich dyspozycji nie zmieni się. Dużym udogodnieniem z kolei może dla nich być przestawienie biletomatu. Urządzenie, które znajdowało się w mało widocznym i trudno dostępnym miejscu, przestawione zostanie bliżej przystanku tramwajowego i przejścia dla pieszych.
Efekt działań budowlanych będzie atrakcyjny i z pewnością zrekompensuje kilkumiesięczne niedogodności. Nowa kamienica wypełni niezagospodarowaną dotąd przestrzeń i domknie zabudowę na rogu ul. Półwiejskiej i Królowej Jadwigi. Oprócz walorów urbanistycznych, kamienica będzie interesująca również z punktu widzenia estetyki.
Budynek został zaprojektowany w zgodzie z trendami nowoczesnej architektury. W procesie budowy użyte zostaną najwyższej jakości materiały, zatem nie mam wątpliwości, że nowy obiekt będzie cieszył oko każdego poznaniaka – mówi Marcin Sucharski, architekt budynku przy Półwiejskiej 47 z pracowni Easst.com.
Zmiany w ruchu można także potraktować jako test nowych koncepcji w tej przestrzeni.
Wielokrotnie pojawiały się głosy wzywające do usunięcia jednego pasa ruchu na rzecz poszerzenia chodnika. Wszystko przez bardzo duży ruch pieszych na odcinku między Krakowską i Królowej Jadwigi. Nasze rozwiązania pokażą zatem, jak w nowej sytuacji radzą sobie kierowcy. Jeśli nie będzie powodowała ona zbytnich problemów, na pewno będziemy zabiegać u przedstawicieli Zarządu Dróg Miejskich o reorganizację ruchu samochodowego – mówi Andrzej Marszałek.

O spółce Inwestycje Wielkopolski

Inwestycje Wielkopolski to poznański deweloper obecny na rynku nieruchomości od 15 lat. Misją spółki, realizowaną od początku jej działalności, jest zmiana oblicza Poznania. Wszystkie inwestycje lokuje w samym centrum miasta, dzięki czemu zyskują one niepowtarzalny charakter. Spółka gwarantuje najwyższe standardy wykończenia zapewniając dostęp do prestiżowych lokalizacji, których uzupełnieniem jest wyjątkowe otoczenie. Realizowane przez nią inwestycje – zarówno nowe budynki, jak i odnowione zabytkowe kamienice – przyjmują charakter przede wszystkim mieszkalny. Do zrealizowanych projektów należą: Rybaki 21, Wodna 15 czy Stare Chwaliszewo (Chwaliszewo 73). Aktualnie spółka pracuje nad trzema inwestycjami: Nowe Chwaliszewo, Półwiejska 47 i Ostrówek 12.