Panattoni Europe wybuduje we Wrocławiu fabrykę taboru kolejowego dla Bombardier Transportation

1386
Bombardier Wroclaw

Bombardier Wroclaw

Panattoni Europe wkracza na nowe tory i za cel obiera przemysł ciężki. Deweloper wybuduje nowy obiekt produkcyjny dedykowany taborowi kolejowemu produkowanemu przez Bombardier Transportation. Obiekt będzie liczyć ok. 19.400 m kw. i zrealizowany zostanie we Wrocławiu. Przewidziany termin ukończenia inwestycji to czerwiec 2016 r.

Deweloper podpisał kontrakt na budowę obiektu produkcyjnego z firmą Bombardier Transportation, wiodącym producentem technologii dla transportu szynowego i jednocześnie największym inwestorem międzynarodowym w Polsce w tej branży. Realizowana przez Panattoni Europe inwestycja powstanie na terenie wrocławskiej fabryki Bombardier Transportation, obok istniejącego zakładu produkcyjnego – jednej z najstarszych fabryk taboru kolejowego w Europie i jednocześnie najstarszej stale działającej fabryki taboru w Polsce.
W nowym obiekcie o łącznej powierzchni 19.377 m kw. odbywać się będzie produkcja nadwozi nowoczesnych pociągów pasażerskich, w tym m.in. pociągów dużych prędkości ICx. W tym celu część produkcyjna (18.357 m kw.) podzielona zostanie na halę spawania laserowego i halę lakierni, natomiast powierzchnia biurowo-socjalno-techniczna zajmie 1.020 m kw. W transakcji pośredniczyła międzynarodowa firma doradcza Colliers International.
Projektowane i realizowane na indywidualne zamówienie poszczególnych klientów obiekty produkcyjne to jedna z wielu kompetencji Panattoni Europe, którą deweloper zapoczątkował w 2008 roku nadając trend całej branży.
Dotychczas jednak wspierał on swych partnerów w lekkiej produkcji małego AGD, komponentów do wyposażenia wnętrz samochodów, czy nawet quadów. Kontrakt z czołowym graczem taboru kolejowego w Polsce, firmą Bombardier Transportation Polska jest dla dewelopera kolejnym wyzwaniem i jednocześnie istotnym etapem w rozwoju już nie tylko firmy, ale i całego rynku. Zdaniem Macieja Chmielewskiego, partnera i dyrektora Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych Colliers International transakcja była jedną z najbardziej kompleksowych przy jakich ostatnio doradzano. Zaawansowana produkcja to wymagający obszar i należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które są niezbędne dla zapewnienia sukcesu inwestora”.
W tym roku Panattoni Europe obchodzi swoje dziesięciolecie obecności w Europie. W ciągu tego czasu deweloper wybudował ponad 3,2 miliona nowoczesnej powierzchni przemysłowej. Oprócz parków magazynowych, czy centrów dystrybucyjnych dedykowanych konkretnemu najemcy, firma może pochwalić się wieloma realizacjami o charakterze produkcyjnym, powstającymi również w specjalnych strefach ekonomicznych. Należą do nich m.in: przebudowa istniejącego obiektu o powierzchni 30.000 m kw. dla koncernu Lear Corporation, specjalizującego się w produkcji komponentów do wyposażenia wnętrz samochodów; rozbudowa gorzowskiej fabryki elementów wyposażenia wnętrz do samochodów Volkswagen Amarok, Golf A7 oraz Mercedesa W222 firmy Faurecia; budowa pierwszej w Europie fabryki Polaris Industries, amerykańskiego producenta m.in. quadów, o powierzchni 33.000 m kw. w Opolu, czy powstanie 10.700 m kw. obiektu produkcyjnego w Świebodzinie dla RECARO Aircraft Seating Polska, lidera specjalizującego się w produkcji foteli lotniczych economy class.

foto: Bombardier Transportation Polska