Otwarto nowy dworzec Warszawa Zachodnia

1182
Warszawa Zachodnia caly

Warszawa Zachodnia caly

Nowy dworzec kolejowy Warszawa Zachodnia został oddany do użytku pasażerów w środę 9 grudnia o godzinie 10.00. Obiekt o powierzchni ok. 1300 m kw. zlokalizowany jest bezpośrednio przy Alejach Jerozolimskich. Budynek ułatwi komunikację osobom podróżującym z takich dzielnic jak Ochota, Włochy, czy Mokotów. Dzięki efektywnej współpracy PKP S.A., Xcity Investment i międzynarodowej grupy deweloperskiej HB Reavis dworzec powstał w zaledwie rok od rozpoczęcia budowy.

Od dziś podróżujący z dworca kolejowego Warszawa Zachodnia mogą skorzystać z zupełnie nowego, dodatkowego budynku, zlokalizowanego od strony Alei Jerozolimskich. Położenie obiektu ułatwia dostęp osobom korzystającym z komunikacji miejskiej. Gmach będzie stanowił dodatkową powierzchnię dla obiektu przy ulicy Tunelowej. Dotychczasowy dworzec będzie nadal obsługiwał podróżnych.
To pierwsza nasza inwestycja realizowana we współpracy z PKP S.A. I mam nadzieję, że nie ostatnia, ponieważ dworzec Warszawa Zachodnia to nasz wielki sukces. Niecałe 12 miesięcy od rozpoczęcia budowy obiekt jest gotowy do użytku. Pasażerowie chwalą ciekawy design, imponującą szklaną kopułę i otoczenie dworca, które już teraz wygląda atrakcyjnie, a po oddaniu do użytku sąsiadujących biurowców zyska jeszcze bardziej – powiedział Stanislav Frnka, prezes zarządu HB Reavis Poland.
Koncepcja architektoniczna inwestycji powstała na deskach pracowni FS&P ARCUS, a jej najbardziej charakterystycznymi elementami są znajdująca się nad głównym wejściem imponująca szklana kopuła o powierzchni 500 m kw. oraz wysoka na 20 metrów wieża zegarowa z tarczą o średnicy 3,5 metra. Nowy dworzec mieści się praktycznie w całości pod ziemią. W zlokalizowanej na poziomie -1 hali znajduje się 6 stanowisk kasowych i dwa biletomaty, w których można kupić bilety kolejowe i komunikacji miejskiej. Do dyspozycji podróżnych są restauracja McDonald’s, salonik prasowy Relay, księgarnia Matras, kantor oraz dwa bankomaty. Bezpośrednio przy wejściu do dworca, na poziomie 0, przewidziano 33 miejsca parkingowe typu kiss & ride, gdzie osoby odprowadzające będą mogły bezpłatnie zostawić samochód na 15 minut. Pod koniec przyszłego roku, gdy do użytku zostanie oddany pierwszy etap sąsiadującego z dworcem kompleksu biurowego West Station, udostępniony zostanie również płatny parking podziemny.
Warszawa Zachodnia3 Wspólnie z HB Reavis stworzyliśmy miejsce, w którym pasażerowie w komfortowych warunkach mogą zaczekać na pociąg, wypić kawę i kupić gazetę. Dworzec został zbudowany zgodnie z najnowszymi trendami, przestrzeń jest efektywnie zaplanowana i funkcjonalna – mówi Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A. I dodaje: – Tworząc nową Warszawę Zachodnią zwiększyliśmy przestrzeń dla podróżnych, którzy wciąż mogą korzystać z dotychczasowego obiektu przy ul. Tunelowej. Głównym celem nowego dworca jest obsługa połączeń lokalnych, z których korzystają osoby dojeżdżające codziennie do pracy w Warszawie z okolicznych miejscowości. Jestem przekonany, że już wkrótce wielu zmotoryzowanych przesiądzie się na pociąg, by szybciej i bardziej komfortowo odbyć podróż do biura.
Nowy dworzec jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Okienka kasowe mają obniżone blaty, umożliwiające wygodną obsługę osób na wózkach inwalidzkich. Na dworcu znajdują się także ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, dostosowane toalety i wyznaczone miejsca parkingowe przed dworcem. W budynku dostępne są windy i schody ruchome. Kwestie dostosowania dworca do potrzeb osób o ograniczonych zdolnościach ruchowych zostały zweryfikowane w audycie przeprowadzonym przez Stowarzyszenie „Integracja”.
Budowa nowego budynku dworcowego przyczyniła się również do rewitalizacji jego najbliższego otoczenia. W ramach inwestycji przebudowano skrzyżowanie Al. Jerozolimskich i ulicy Ppłk. M. Sokołowskiego „Grzymały”, co pozwoliło na znaczne usprawnienie ruchu samochodowego w ciągu Alei Jerozolimskich.
W bezpośrednim sąsiedztwie dworca Warszawa Zachodnia powstaje nowoczesny kompleks biznesowy West Station. Dwa czternastokondygnacyjne budynki biurowe zaoferują najemcom łącznie 68.400 m kw. powierzchni klasy A. Pierwszy etap inwestycji zostanie oddany do użytku w III kwartale 2016 r., a drugi – w IV kwartale 2017 r. Wśród najemców obiektu znajdą się m.in. spółki należące do Grupy PKP, tzn. PKP S.A., PKP Informatyka oraz PKP Intercity, a także punkty usługowe, w tym myjnia samochodowa Carsan i kawiarnia Friends.