Największe w Europie Centrum Dystrybucyjne Lidl pod Poznaniem

1143
Lidl Centrum Dystrybucyjne Jankowice

Lidl Centrum Dystrybucyjne Jankowice

W podpoznańskich Jankowicach 29 października uroczyście zawieszono wiechę na rozbudowie Centrum Dystrybucyjnego Lidl Polska. Wkrótce, bo już w listopadzie, zostanie uruchomiona nowa część magazynu. W sumie będzie w nim pracowało ponad 230 osób. Centrum Dystrybucyjne w Jankowicach będzie największym tego typu obiektem firmy Lidl na świecie.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz gminy Tarnowo Podgórne, firmy Lidl oraz generalnego wykonawcy firmy Jakon. Przybyli goście mieli okazję zobaczyć jak w ciągu 11 lat funkcjonowania na rynku polskim rozwinęła się firma Lidl. Podkreślano również, iż pierwszy oraz pięćsetny sklep sieci zostały otwarte właśnie na terenie powiatu poznańskiego.
Rozbudowa centrum dystrybucyjnego w Jankowicach koło Poznania rozpoczęła się na początku 2013 r. Kubatura obiektu wynosi około 350 tys. m sześc., a powierzchnia całkowita około 23 tys. m kw. Po połączeniu obu magazynów powstanie najnowocześniejszy obiekt tego typu firmy Lidl w Polsce o wielkości ok. 55 tys. m kw. Szczególną uwagę podczas realizacji projektu zwrócono na rozwiązania ekologiczne.
W instalacji chłodniczej zastosowane będą naturalne środki chłodnicze, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko – mówi Maciej Marcinkowski, dyrektor ds. inwestycji w Lidl Polska.Dodatkowo odzysk ciepła z instalacji chłodniczej służy do ogrzewania chłodni warzyw i owoców.
Do budowy obiektu wykorzystano ponad 300 ton stali zbrojeniowej. Łączna masa dostarczonych elementów na budowę to ponad 10 tysięcy ton. Na budowie pracowało ponad 250 pracowników.
Centrum Dystrybucyjne w Jankowicach powstało 2001 r. Po roku również centrala firmy Lidl Polska została tam przeniesiona z pierwszej siedziby, która zlokalizowana była przy ul. Marcelińskiej w Poznaniu. W związku z intensywnym rozwojem sieci w 2011 r. rozpoczęła się rozbudowa oraz modernizacja centrali firmy Lidl. W nowoczesnym budynku biurowym pracuje ok. 400 osób.
W chwili obecnej firma posiada 7 centrów dystrybucyjnych na terenie całej Polski. W październiku zostało otwarte najnowsze Centrum Dystrybucyjne w Turzynie koło Wyszkowa. Zatrudnienie znalazło w nim już ok. 180 osób. Również w październiku, w podpoznańskich Komornikach otwarto 500. sklep Lidl w Polsce.