Luksus w cenie mieszkania

1133
Hortus 05

Hortus 05

Od kilku lat w Polsce odnotowuje się stopniowy wzrost popytu na dobra luksusowe. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się inwestycje apartamentowe i coraz więcej deweloperów decyduje się na tworzenie oferty dla wymagających klientów. Echo Investment obecnie realizuje kilka luksusowych projektów, które doskonale wpisują się w tę tendencję.

Według danych raportu KPMG z 2013, „Rynek dóbr luksusowych w Polsce”, rynek pierwotny i wtórny nieruchomości luksusowych w Polsce wart jest około 0,9 mld zł rocznie. Gdyby dodać do tego budowę rezydencji według indywidualnych projektów, wartość wydatków na luksusowe nieruchomości w Polsce znacznie przekroczyłaby 1 mld złotych. Na podstawie danych firmy ReAs z 2013 roku można przyjąć, że wartość rynku pierwotnego – apartamentów i rezydencji – wynosi około 250-280 mln złotych rocznie. Szacuje się, że liczba ta rokrocznie stopniowo będzie wzrastać.
Obecnie rynek pierwotny w tym sektorze zdominowany jest przez deweloperów budujących luksusowe apartamenty (80 proc. w ujęciu wartościowym), pozostałą część segmentu premium stanowią ekskluzywne rezydencje. Apartamenty powstają przede wszystkim w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Trójmieście. Pierwotny rynek rezydencji jest blisko czterokrotnie mniejszy, a średnie ceny transakcyjne rezydencji są wyraźnie niższe niż luksusowych apartamentów. Wynika to z faktu, że osoby najlepiej sytuowane chętnie inwestują w apartamenty, natomiast rezydencje wolą budować samodzielnie według indywidualnych projektów.
Sprzedaż luksusowych apartamentów utrzymuje tendencje wzrostową, gdyż ich zakup pozwala na relatywnie niewielką stratę w kryzysie – komentuje Jakub Tamborowski, kierownik Biura Sprzedaży Echo Investment w Krakowie.
Luksusowe apartamenty to typ nieruchomości, które wyróżniają się atrakcyjną lokalizacją, nowoczesną architekturą, jakością wykończenia i materiałów, dbałością o detal, udogodnieniami dla mieszkańców i usługami oferowanymi w budynku. Równie istotny jest przestrzenny rozkład. Prestiżowe inwestycje apartamentowe posiadają zazwyczaj kameralny charakter. Wynika to z faktu, że mieszkańcy tego typu inwestycji szczególnie cenią sobie spokój i komfort. Różnica tkwi również w podejściu kupujących tego typu nieruchomości.
Do miast o największym nasyceniu inwestycjami luksusowymi należy Kraków. Deweloperzy decydują się na umiejscowienie inwestycji w tym mieście ze względu na duże zainteresowanie potencjalnych mieszkańców, stosunkowo niskie ceny w porównaniu z rynkiem luksusowych mieszkań np. w Warszawie i możliwość zlokalizowania projektu w atrakcyjnym miejscu – wzdłuż Bulwarów Wiślanych lub w centrum miasta i niedalekiej odległości od Rynku. Taką strategię realizuje deweloper i inwestor Echo Investment.
Luksusowe apartamenty stanowią istotny element w ofercie firmy. W kolejnych latach przewidujemy wzrost tej tendencji i planujemy realizację następnych projektów z segmentu premium – komentuje ekspert Echo.
Jedną z takich inwestycji będzie nowoczesny kompleks apartamentów na terenie przylegającym do Parku Dębnickiego i Bulwarów Wiślanych, z którego roztacza się widok na najbardziej znane zabytki Krakowa – Wawel, kopiec Kościuszki, czy klasztor sióstr norbertanek. Dla przyszłych mieszkańców firma przygotowała wiele udogodnień takich jak: przestronne tarasy, fitness dostępny do wyłącznej dyspozycji mieszkańców, czy strefę rekreacyjną z alejkami płynnie przechodzącymi w tereny spacerowe parku.
Wszystkie projekty firmy cechuje najwyższa jakość zastosowanych materiałów i wykonania, nowoczesność i atrakcyjna lokalizacja. Głównym założeniem jest zapewnienie przyszłym użytkownikom inwestycji bezpieczeństwa i komfortu. W realizowanych inwestycjach stosowane są najnowsze rozwiązania funkcjonalne i udogodnienia w zakresie wyposażenia budynków: fitness, sauny, przestronne parkingi, monitoring i ochrona. Realizowane przez Echo Investment projekty doceniane są zarówno przez klientów jak i profesjonalistów związanych z rynkiem nieruchomości, czego najlepszym dowodem są przyznanie wyróżnienia – m.in. „Złote Ville 2014″ dla z luksusowego projektu Hortus Apartments i „Best Interior Design” dla apartamentowca Klimt House w Warszawie, podczas gali CIJ Residential Awards 2012.
Opierając się na danych z raportu KPMG, tendencja wzrostowa na rynku dóbr luksusowych jest stabilna. To dobry znak dla sektora deweloperskiego, który będzie mógł się rozwijać i oferować, w odpowiedzi na rosnące wymagania klientów, coraz bardziej zaawansowane realizacje – reasumuje Jakub Tamborowski.
Przedstawiciel Echo podkreśla jednocześnie bardzo dobrą obecną koniunkturę.
Rynek jest dzisiaj bardzo aktywny, a ceny zaczynają powoli rosnąć. Analizując bieżące wyniki, optymistycznie patrzymy w przyszłość – dodaje Tamborowski.