Łódzki rynek biurowy przygotowany na ekspansję najemców

1079
Green Horizon Skanska Property Poland

Green Horizon Skanska Property Poland

Eksperci Jones Lang LaSalle podsumowali dane i trendy na rynku nieruchomości biurowych w Łodzi na koniec IV kw. 2012. Oto najważniejsze wnioski z raportu:

Popyt: W 2012 r. firmy wynajęły łącznie 27.700 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w Łodzi. Największe umowy najmu zawarły: Polkomtel (2.700 mkw., Park Biznesu Teofilów I, nowa umowa), BRE Bank (2.125 mkw., Sterlinga Business Center, nowa umowa), SWS BPO Poland (2.100 mkw., Green Horizon II, umowa przednajmu) oraz Rule Financial (1.750 mkw., Sterlinga Business Center, rozszerzenie kontraktu). Analitycy Jones Lang LaSalle spodziewają się, że w 2013 r. popyt utrzyma się na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego. Warto podkreślić, że dużym najemcom, ze szczególnym uwzględnieniem firm z sektora usług dla biznesu, Łódź oferuje 5 opcji najmu minimum 1.000 mkw. w istniejących budynkach oraz 3 w projektach, których oddanie do użytku przewidziane jest na koniec tego roku. Łącznie, najemcy mogą wybierać spośród 34.100 mkw. w ukończonych inwestycjach oraz 38.000 mkw. w budowanych obiektach.
Podaż: Rosnące zainteresowanie najemców Łodzią przełożyło się na dynamiczny rozwój lokalnego rynku biurowego w latach 2005–2010, ze średnim rocznym wolumenem 30.000 mkw. powierzchni oddawanej do użytku. Obecnie całkowite zasoby biurowe w Łodzi wynoszą ok. 250.000 mkw., czyli ponad dwa razy mniej niż w Krakowie, który pod względem liczby mieszkańców jest miastem równorzędnej kategorii. Projektem ukończonym w 2012 r. był Green Horizon (I faza – 16.500 mkw., Skanska Property Poland). Aktualnie, w budowie znajduje się 45.100 mkw. powierzchni, z dużą szansą na oddanie jej do użytku jeszcze w tym roku. 15 proc. tego wolumenu jest zabezpieczone umowami przednajmu.
Z analiz Jones Lang LaSalle wynika, że w najbliższym czasie nie należy spodziewać się rozpoczęcia znaczących inwestycji spekulacyjnych. Uruchomienie nowych projektów uzależnione jest bowiem od stopnia zabezpieczenia planowanej powierzchni biurowej umowami przednajmu.

Podaż (mkw.) oraz współczynnik powierzchni niewynajętej (%) – porównanie, IV kw. 2012

pow
Współczynnik powierzchni niewynajętej: Spowolnienie gospodarcze w 2009 oraz 41.000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej oddanej do użytku w tym okresie były bezpośrednim powodem wzrostu współczynnika powierzchni niewynajętej do rekordowych 24 proc. Od tamtego czasu rynek stopniowo absorbuje nową powierzchnię, dzięki czemu współczynnik pustostanów spadł do poziomu 13.7 proc. na koniec 2012 r. Biorąc pod uwagę realizowane inwestycje i stabilny poziom zainteresowania najemców można spodziewać się wzrostu analizowanego parametru pod warunkiem, że zapowiadane projekty trafią na rynek zgodnie z planem.
Czynsze: Łódź oferuje konkurencyjne stawki najmu w porównaniu z innymi aglomeracjami. Czynsze wahają się w przedziale od 11 do 13 euro za metr kwadratowy miesięcznie. Możliwe są umiarkowane presje zniżkowe na stawki w obiektach posiadających znaczną powierzchnię biurową do wynajęcia.
Jakub Sylwestrowicz, dyrektor w Dziale Reprezentacji Najemcy, Jones Lang LaSalle, podsumowuje:
Rozwój łódzkiego rynku biurowego generowany jest przede wszystkim przez firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, które zajmują około 80.000 mkw. powierzchni. 2012 rok był przełomowy pod tym względem, kiedy to decyzje o uruchomieniu swoich centrów w mieście ogłosili tacy giganci jak HP czy Samsung. Warto zwrócić uwagę, że źródłem popytu na powierzchnię biurową, oprócz nowych inwestorów, są firmy już funkcjonujące w Łodzi – przykładowo Mobica – które wraz z rozszerzaniem skali operacji poszukują nieruchomości lepiej spełniających ich potrzeby pod kątem standardu technicznego czy możliwości rozwoju. W dużej mierze łódzki rynek biurowy rośnie w odpowiedzi na potrzeby właśnie takich organizacji. Nie zapominajmy również o firmach, które nie zmieniając obecnej lokalizacji, dobierają powierzchnię wraz z rozwojem i wzrostem zatrudnienia. Klasycznym przykładem takiego podmiotu jest Infosys.