Korsyka zamknie się na inwestorów?

1091
rezydencja Lake Como

rezydencja Lake Como

Politycy na Korsyce przegłosowali ustawę, według której nieruchomości na największej francuskiej wyspie będą mogli nabyć jedynie stali mieszkańcy. Działanie lokalnego parlamentu spowodowane zostało niekontrolowanymi wzrostami cen domów i mieszkań stymulowanym popytem ze strony nabywców zagranicznych.

Nowe prawo ma ograniczyć popyt i przyczynić się do powrotu cen do akceptowalnych przez lokalną społeczność poziomów.
Korsyka ze względu na swoje nieprzeciętne walory przyrodnicze cieszy się wielkim zainteresowaniem ze strony cudzoziemców – szczególnie zamożnych obywateli z krajów Unii Europejskiej i wschodniej Europy. Jak podaje narodowy urząd statystyczny Francji (INSEE), na Korsyce w 1968 roku było tylko 7 tys. domów letniskowych, a teraz jest ich ponad 100 razy więcej (710 tys.). Jak wyliczają miejscowi analitycy ok. 40 proc. nieruchomości jest własnością osób, które nie są stałymi mieszkańcami wyspy. W wyniku rosnącego popytu domy i mieszkania podrożały na tyle, że przeciętny mieszkaniec Korsyki ma coraz większe trudności z zakupem nieruchomości.
Tę sytuację zaostrza fakt, że na wyspie panuje wysokie bezrobocie, a cudzoziemcy nie ograniczają się w swoich zakupach jedynie do najatrakcyjniejszych turystycznie rejonów wybrzeża, kupując także nieruchomości w głębi wyspy.
Ustawa, aby wejść w życie, musi zostać jeszcze przegłosowana przez Zgromadzenie Narodowe oraz Senat. Potem nowe prawo może też podważyć Trybunał Konstytucyjny, a według specjalistów ustawa ma duże szanse zostać uznaną za niezgodną z ustawą zasadniczą.
INSEE informuje o niepokojącej sytuacji nie tylko na Korsyce. Ceny nieruchomości biją też kolejne rekordy na francuskiej riwierze, a niedawno w podobnym tonie wypowiedział się też Bank of England odnośnie rosnących cen nieruchomości w Londynie. W dużej mierze spowodowane jest to narastającym popytem ze strony obywateli wschodniej Europy. Potwierdzeniem może być niedawny zakup apartamentu w Londynie przez jednego rosyjskich magnatów za 140 mln GBP.

——————————————————————————–

LICZBA TYGODNIA – 339 metrów
taka jest wysokość najwyższego wieżowca w Europie – Mercury City Tower, położonego w centrum Moskwy

rezydencja Lake Como 2

NIERUCHOMOŚĆ TYGODNIA

Luksusowa, historyczna rezydencja położona nad brzegiem jeziora Como we Włoszech. Na 500 m kw. powierzchni, znajduje się w niej m. in. 5 sypialni z łazienkami, salon, kuchnia i piwnica na wina. Na terenie posiadłości mieści się również domek dla gości i przystań dla łodzi.
Cena: 7 mln EUR
Lokalizacja: Oliveto Lario, Włochy

Źródło: Sotheby’s International Realty

CENY NIERUCHOMOŚCI NA ŚWIECIE: WŁOCHY

ceny nieruch na swiecie Włochy