Koncept Roosevelta 22, czyli Bałtyk to nie kolejny biurowiec

1014
Baltyk dziedziniec

Baltyk dziedziniec

Roosevelta 22 to zupełnie nowy koncept w samym sercu Poznania – mówi Ewa Voelkel-Krokowicz o nowej inwestycji powstającej pod tym adresem i synergii, jaka ma połączyć przestrzeń pomiędzy powstającym biurowcem Bałtyk a zrewitalizowaną już Concordią Design. Na placu budowy wbito pierwszą łopatę.

W połowie listopada rozpoczęły się prace przygotowawcze do jednej z najbardziej dyskutowanych nowych inwestycji w Poznaniu – nowoczesnego biurowca Bałtyk, który stanie przy rondzie Kaponiera, na styku głównych arterii miasta. To wydarzenie o tyle ważne, że nie chodzi o budowę kolejnego wysokiego biurowca. W samym centrum miasta powstaje nowy koncept nazwany Roosevelta 22 obejmujący istniejącą już Concordię Design – centrum kreatywności, designu i biznesu – nowy budynek Bałtyku z przestrzenią biurową, restauracyjną, tarasem widokowym z najrozleglejszą panoramą Poznania, One Room Hotel oraz Podwórko – plac pomiędzy nimi, który będzie pełnił funkcje społeczne, animujące różne środowiska. Biura w Bałtyku cieszą się już dużym zainteresowaniem. Pierwsze umowy najmu powierzchni w budynku podpisały firmy KPMG oraz Grontmij.
Zorganizowane 26 listopada spotkanie z inwestorami i przedstawicielami mediów zapoczątkowuje jednocześnie cykl dyskusji na temat nowej roli centrów miast i świadomego projektowania przestrzeni publicznej, które będą odbywały się w czasie realizacji projektu Roosevelta 22. To także moment premiery filmu obrazującego Poznań dziś i za 50 lat, który wraz z wbiciem pierwszej łopaty został zakopany na terenie inwestycji jako Kapsuła Czasu dla potomnych.
Przed nami prawie pewny sukces, bo wszystko do tej pory wychodziło ze zgody i szacunku: inwestora, projektantów, miasta, banku i kolejnych najemców – cieszy się Piotr Voelkel, właściciel Grupy VOX, która wraz z Garvest Real Estate jest inwestorem obiektu. – Uzgodniliśmy z Garvestem, że cały teren między Bałtykiem a Concordią będzie zagospodarowany wspólnie, a za jej funkcjonowanie będzie odpowiedzialna moja córka Ewa prowadząca Concordię Design.

Baltyk I lopata 1

Idea

Koncept Roosevelta 22 został zaprojektowany w oparciu o najnowsze standardy myślenia o sposobach funkcjonowania przestrzeni publicznej w nowoczesnych metropoliach. Miejsce, które topograficznie znajduje się w rzeczywistym centrum miasta, na styku jego głównych ulic, ma ambicje stać się demokratyczną przestrzenią łączącą biznes, design, kreatywną rozrywkę, integrującą różne społeczności. Będzie to jednocześnie brama do rewitalizowanej ulicy Święty Marcin, tworząc wspólnie nową miastotwórczą przestrzeń. Siłą konceptu Roosevelta 22 jest połączenie wartości każdego z trzech podmiotów: Bałtyku, Concordii Design oraz Podwórka.

Architektura

Roosevelta 22 to przykład świadomego projektowania przestrzeni publicznej i harmonijnego połączenia „starej” i „nowej” architektury. Bałtyk będzie multifunkcjonalnym budynkiem z nowocześnie zaprojektowaną powierzchnią biurową, innowacyjnymi rozwiązaniami przestrzeni wewnątrz. Za całość konceptu architektonicznego odpowiada znana na całym świecie holenderska pracownia MVRDV pod kierunkiem Natalie de Vries, a w kooperacji z polskim biurem NO Natkaniec Olechnicki Architekci. Bałtyk inspirowany jest poznańskim modernizmem w najlepszym wydaniu, zwłaszcza uznawanym za ikonę tego stylu – Okrąglakiem autorstwa Marka Leykama. Po trwających kilka lat pracach koncepcyjnych i projektowych budynek ostatecznie będzie miał 16 kondygnacji układających się w nieregularną, górującą nad centrum miasta bryłę, która z każdego punktu wygląda inaczej.
Bałtyk będzie korespondował z funkcjonującą na mapie Poznania od trzech lat Concordią Design – centrum kreatywności, designu i biznesu, które jest uznawane za bardzo udany przykład rewitalizacja budynku z przełomu XIX/XX w. Concordia utożsamia połączenie historycznej architektury z nowoczesnym designem i nowymi funkcjami stawianymi przed centrum designu, w którym mieści się inkubator przedsiębiorczości czyli co-office – grupa młodych firm z sektora kreatywnego, restauracja, przestrzeń konferencyjno-wystawowa oraz innowacyjna drukarnia.
Z kolei Podwórko łączące oba obiekty będzie przyjaźnie zaprojektowaną przestrzenią publiczną o funkcjach społecznych. To kameralny skwer wpisany w ruchliwe centrum miasta, z kawiarniami wśród drzew, ławkami. Miejsce kreujące aktywne życie biznesowe i towarzyskie z ambitnym planem wydarzeń, plenerowych koncertów, spektakli, wystaw, projekcji filmowych. Podwórko będzie pełniło funkcje integrujące różne społeczności: osoby związane z biznesem i sektorem kreatywnym, mieszkańców i turystów, dzieci i seniorów, przestrzenią dostępną dla wszystkich, interaktywną, pobudzającą kreatywność i chęć do działania. Pełną zieleni, z ławeczkami.
Roosevelta 22 to nie tylko adres, lecz miejsce dla ludzi otwartych na nowe idee. To prestiżowe miejsce w centrum miasta, przez które przemieszcza się dziennie kilka tysięcy ludzi – podkreśla Ewa Voelkel-Krokowicz. Dlatego aby mogli się tu zatrzymać zaprojektowano również parkingi dla aut i rowerów.
To niezwykłe miejsce i niezwykły projekt, który ma szansę stać się ikoną Poznania, choć będzie wywoływał dyskusje – stwierdził wiceprezydent Poznania Tomasz Kayser. Zaznaczył, że pomysł wprowadzenia tej bryły był możliwy dzięki wieloletniej dyskusji. Długi czas przygotowań wyszedł projektowi na dobre. Nowa inwestycja wchodzi wraz z rewitalizacją ronda Kaponiera. Wiceprezydent Kayser z uznaniem podkreślił też, iż stoi za nią kapitał związany z poznańską rodziną.
Z kolei dr Łukasz Skoczylas z Pracowni Socjologii Miast UAM zauważył, że centrum Poznania historycznie rozwijało się na osi wschód-zachód. Współcześnie rozwija się na osi północ-południe. Są problemy urbanistyczne i kwestia rewaloryzacji osi północ-południe. Roosevelta 22 daje szansę na przedłużenie osi wschodnio-zachodniej centrum miasta. Do tego bliskość Jeżyc – dzielnicy mieszkaniowej z dużym potencjałem ludnościowym oraz spełnianie funkcji integracyjnej i praktycznej dla Dzielnicy Cesarskiej.
Jako przykłady takich ,,uspołecznionych” miejsc na świecie (oczywiście o znacznie większej skali i znaczeniu) przytoczył Rockefeller Centre w Nowym Jorku, Rive Gauche w Paryżu, Borgo Dora w Turynie, czy Hafen City w Hamburgu.

Kapsuła Czasu

Baltyk I lopata 2

Inwestorzy pokusili się o przygotowanie krótkiego filmu dokumentującego obecne centrum Poznania obejmującego teren na styku głównych arterii miasta: Roosevelta, Św. Marcin, Bukowska w pobliżu ronda Kaponiera, MTP, Concordia Design oraz terenu powstającego Bałtyku. W tym celu zaprosili do współpracy Monikę Gościniak i Natalię Liput – studentki School of Form oraz MovLab Studio. Film „Poznań (w) centrum dziś i za 50 lat” z wypowiedziami poznaniaków został nagrany na nośniku i następnie zakopany podczas uroczystego rozpoczęcia budowy 26 listopada jako tzw. Kapsuła Czasu dla potomnych. Jednocześnie w dniu rozpoczęcia inwestycji będzie też miał swoją premierę w sieci. Tego samego dnia zacznie działać także strona internetowa www.roosevelta22.pl oraz profil facebook dokumentujący każdego dnia postępy z budowy nowego konceptu.

O inwestycji

Trwają już pierwsze prace rozpoczynające budowę Bałtyku. Generalnym wykonawcą jest firma PORR Polska (umowa podpisana 29 października), a project managerem jest firma Grontmij Polska. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec lutego 2017 roku.
Głównym architektem Bałtyku wraz z przyległym do niego i Concordii Design Podwórkiem jest holenderska pracownia MVRDV we współpracy z koarchitektami z NO Natkaniec Olechnicki Architekci. Łączna powierzchnia inwestycji to ok. 15.170 m kw. Wartość netto szacowana jest na 146.995.023 zł. Inwestycja współfinansowana jest z programu JESSICA. Udziałowcami inwestycji są: Garvest Real Estate Cooperatief UA oraz Energia Active.