Kamień węgielny pod fabrykę BASF Środzie Śl.

1102
BASF Sroda-Slaska

BASF Sroda-Slaska

W Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Środzie Śląskiej rozpoczęto pierwszy etap budowy fabryki katalizatorów firmy BASF. Pod inwestycję wmurowano kamień węgielny.

 

Pierwsza faza budowy zakładu pochłonie 90 mln euro, zaś docelowo – 150 mln euro. Zakład będzie miał 40 tys. mkw. powierzchni oraz 10 linii produkcyjnych. Produkcja w nowym przedsiębiorstwie ruszy w pierwszym kwartale 2014 roku, ale pełną wydajność osiągnie do 2016 roku.
W nowych zakładach w Środzie Śląskiej produkowane będą nowoczesne systemy redukcji spalin samochodowych takie jak katalizatory SCR (Selective Catalytic Reduction, selektywna redukcja katalityczna) i filtry cząstek stałych do samochodów z silnikiem Diesla. Ponadto na terenie zakładów znajdować się będzie laboratorium badawcze i produkcja samochodowych katalizatorów rozpadu ozonu marki Premair. Będzie to największa fabryka katalizatorów BASF w Europie, a pracę w niej znajdzie 400 osób.
Polska jest dla BASF atrakcyjna inwestycyjnie przede wszystkim ze względu na jej centralne położenie w Europie i pozytywny rozwój gospodarczy. Obecna inwestycja pozwoli nam umocnić naszą pozycję na polskim rynku jako dostawcy innowacyjnych rozwiązań – uważa dr Joachim Meyer, szef BASF na Europę Centralną.
W pozyskaniu inwestora uczestniczyła Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, która w 2012 roku zakończyła już dziewięć inwestycji o łącznej wartości 328,5 mln euro.