Kamień pod mieszkania dla absolwenta

1109
PTBS Palacza 3

PTBS Palacza 3

Przy ul. Palacza w Poznaniu wmurowano kamień węgielny pod osiedle mieszkań do wynajęcia budowanych przez Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w programie Mieszkanie dla Absolwenta.

– Dla PTBS to inwestycja specyficzna, kolejna po wielu latach nieobecności na rynku budowy mieszkań do wynajęcia. Ale staliśmy się instytucją godną zaufania i pozyskaliśmy środki na realizację inwestycji – powiedział prezes Arkadiusz Stasica.Mieszkania kierowane są do wyjątkowej grupy ludzi młodych, absolwentów wyższych uczelni.
Podjęty przez miasto Poznań program Mieszkanie dla Absolwenta kierowany jest do osób, które w ostatnich 5 latach ukończyły poznańską uczelnię i podjęły pracę w Poznaniu. Są to mieszkania do wynajęcia na okres do 10 lat za niższy od wolnorynkowego czynsz obowiązujący w zasobach TBS. Osoba wynajmująca lub zakład pracy w jego imieniu zobowiązani są wpłacić partycypację odpowiadająca 30 procentom kosztów budowy mieszkania, która jest zwraca z chwilą jego opuszczenia.
Na osiedlu przy Palacza stanie 5 budynków ze 143 mieszkaniami 1- i 2-pokojowymi. Zaprojektowano w nich 77 lokali 1-pokojowych o powierzchniach 33-38 m kw. oraz 66 lokali 2-pokojowych 48-56 m kw. Pod budynkami budowana jest hala garażowa ze 124 stanowiskami, a kolejne 125 miejsc znajdzie się na powierzchni nieruchomości.
Ofertę uczestnictwa w programie Mieszkanie dla Absolwenta PTBS skierował w pierwszej kolejności do pracodawców: poznańskich uczelni, które mogłyby być zainteresowane uzyskaniem lokum dla swych młodych pracowników świeżo kończących studia oraz firm, głównie zaliczanych do grupy marka Poznań. Jednakże nie wykazały one szczególnego zainteresowania uczestnictwem.
Niestety oferta dla firm nie sprawdziła się i nie było praktycznie zainteresowania, szczególnie jeśli chodzi o firmy marki Poznań, czy uczelnie. Jedynie kilka mniejszych firm, mniej znanych na rynku zechciało tu zaistnieć w programie i zapłacić partycypację za swoich pracowników – mówi prezes Arkadiusz Stasica. – Myślę, że w tej chwili zakłady pracy mają inne problemy niż dbanie o warunki bytowe swych pracowników. Podobna sytuacja jest w przypadku uczelni. Być może decydują o tym uwarunkowania formalno-prawne. Pewnie będziemy musieli w przyszłości zastanowić się jak zmodyfikować ten program, aby trafił do szerszej grupy odbiorców.
Natomiast zainteresowanie osób indywidualnych wypełniło w całości pulę dostępnych mieszkań. Wpłynęło ponad 200 wniosków, z czego po weryfikacji pozostało ok. 180. Tak więc 143 mieszkania zostały obsadzone i pozostaje jeszcze spora rezerwa. Zdaniem prezesa zainteresowanie to powoduje, że są podstawy, aby program kontynuować w przyszłości. Jednakże większość chętnych zainteresowanych jest wynajęciem mieszkań 2-pokojowych. Dlatego PTBS być może ogłosi nabór uzupełniający na przydział mieszkań 1-pokojowych – informuje wiceprezes Bogna Narożna.
Prezydent Ryszard Grobelny życzył inwestorom i wykonawcom, aby budowa przebiegała zgodnie z harmonogramem. Wyraził żal, że w program nie zechciały zaangażować się wyższe uczelnie oraz więksi pracodawcy. Miasto przymierza się do uruchomienia kolejnego programu budowy mieszkań do wynajęcia, tym razem z możliwością stopniowego dochodzenia do wykupienia ich na własność. Konkrety mają być znane za kilka miesięcy.
Powierzchnia całkowita budowanych przy Palacza obiektów wyniesie 13.805 m kw., a kubatura – 44.240 m sześc. Powierzchnia użytkowa mieszkań to 6.284 m kw. Na usługi (zlokalizowane w budynkach od strony ul. Grunwaldzkiej) przeznaczono ok. 860 m kw. Garaże podziemne zajmą ponad 2,5 tys. m kw.
Osiedle zaprojektowała Agencja Budowlana KALDO Paweł Jędraś z Leszna. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum firm: Firma Remontowo-Budowlana Piotr Szymański, MAR-DOM oraz Olmaz.
Domy mają być zrealizowane do marca 2015 r. Lokatorzy powinni wprowadzać się w lipcu przyszłego roku.
PTBS Palacza 1
PTBS Palacza 2