Jaki będzie nowy Plac Małachowskiego?

1047
plac malachowskiego

plac malachowskiego

Aż 51 architektów, urbanistów z Polski i ze świata zaproponowało nowe koncepcje funkcjonowania Placu Małachowskiego w Warszawie jako miejsca otwartego na mieszkańców i eksponującego dziedzictwo architektury obiektów okalających plac. Zarząd Terenów Publicznych – organizator konkursu na koncepcję modernizacji tej części Śródmieścia – we wtorek, 17 czerwca, o godz. 11.00 zakończył przyjmowanie prac.

Uczestnicy konkursu przez ostatnie 3 miesiące tworzyli takie idee zagospodarowania Placu Małachowskiego, które umożliwią otwarcie kolejnego miejsca w stolicy przyjaznego dla mieszkańców i turystów, z przestrzenią do organizacji wydarzeń kulturalno-artystycznych, gdzie będzie można odpocząć, spotkać się i wymienić doświadczeniami, pospacerować. W pracach konkursowych należało zaproponować sposób połączenia historycznej funkcji placu z wymaganiami współczesnych użytkowników, zaakcentować architektoniczną i funkcjonalną rolę zabytkowych budynków oraz uwzględnić wymagania stołecznego konserwatora zabytków, inżyniera ruchu, a także wnioski z konsultacji społecznych.
Dobiegający końca konkurs był możliwy dzięki 3 latom pracy inicjatorów zabiegających o zmiany przestrzeni. Do koalicji starającej się o doprowadzenie do modernizacji Placu Małachowskiego, składającej się z instytucji świata kultury, biznesu, nauki, religii, okalających Plac: Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy oraz firmy HOCHTIEF Development Poland, rewitalizującej kamienice hrabiego Raczyńskiego i przy ulicy Mazowieckiej 2/4, dołączył Urząd Dzielnicy Śródmieście. Inicjatorom modernizacji zależy na tym, aby przywrócić temu fragmentowi Śródmieścia wytyczonemu w 1825 r. u zbiegu ulic Królewskiej, Traugutta, Mazowieckiej i Kredytowej rangę placu miejskiego. Plac położony w pobliżu pięknych tras spacerowych – Ogrodu Saskiego czy Traktu Królewskiego – zasługuje na to, by oddać go mieszkańcom, wzorem dobrych praktyk stosowanych w innych europejskich stolicach.
Teraz najlepsze prace wybierze sąd konkursowy, któremu przewodniczy wybitny architekt Andrzej M. Chołdzyński. Zarząd Terenów Publicznych przyzna laureatom nagrody pieniężne: 40.000 zł za I miejsce, 20.000 zł za II miejsce, 10.000 zł za III miejsce i dwa wyróżnienia, w łącznej wysokości 10.000 zł. Zwycięska koncepcja posłuży do wykonania dokumentacji budowlanej, wykonawczej i kosztorysowej modernizacji placu. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona w I połowie lipca. Dzieła architektów i projektantów będzie mógł obejrzeć każdy chętny, bowiem zostaną one zaprezentowane na pokonkursowej wystawie, która zostanie zainaugurowana w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Ponieważ prace związane z modernizacją Placu Małachowskiego od samego początku prowadzone są w modelu w pełni partycypacyjnym, zaplanowano także publiczną dyskusję pokonkursową dla mieszkańców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, aktywistów miejskich, architektów, urbanistów i wszystkich zainteresowanych kierunkami rozwoju przyjaznej przestrzeni w mieście.