1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Last Update:
General update: 07-08-2017 12:40

Blackstone sprzedaje obiekty w Kaliszu, Kłodzku, Włocławku i Zamościu

Galeria Tęcza Kalisz

Blackstone sprzedał portfel czterech centrów handlowych. Transakcja objęła takie obiekty jak Galeria Twierdza w Kłodzku (23.000 mkw.) wraz z pobliską działką, na której znajduje się restauracja Broaster Chicken Drive; Galeria Twierdza w Zamościu (23.800 mkw.) oraz Galeria Wzorcownia we Włocławku (25.600 mkw.). Obiekty te zostały przejęte przez Echo Polska Properties za kwotę 141,6 mln euro.

Kolejna sprzedana przez Blackstone nieruchomość handlowa to Galeria Tęcza w Kaliszu (16.000 mkw.) – kupiona przez nieujawnionego inwestora.
Wspomniane galerie handlowe charakteryzują się atrakcyjną i zróżnicowaną ofertą zakupową. Grono kluczowych najemców tych obiektów obejmuje marki z Grupy LPP, H&M, Rossmann, CCC, Media Markt, Carrefour oraz Multikino. Galerie operują od 2009 (Wzorcownia i Twierdza Kłodzko) oraz 2011 (Twierdza Zamość i Galeria Tęcza). Wszystkie cztery galerie handlowe są zarządzane od 2014 roku przez Multi Poland, będące częścią Multi Corporation, czołowego właściciela, zarządcy i dewelopera nieruchomości handlowych w Europie i Turcji.
JLL oraz kancelaria Greenberg Traurig doradzały Blackstone w transakcji. Kupujących reprezentował Colliers oraz Linklaters.
Adam Kiernicki, dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych JLL informuje:
- Transakcja ta potwierdza utrzymującą się aktywność inwestycyjną na rynkach nieruchomości handlowych poza głównymi aglomeracjami. Chętnie odwiedzane, dobrze wynajęte i spozycjonowane obiekty przyciągają uwagę inwestorów dążących do dywersyfikacji swojego portfela.

W Krakowie Skanska oficjalnie otworzyła Axis i pierwszy fragment Superścieżki

Axis 4

Uroczyste otwarcie budynku biurowego Axis i pierwszego etapu Superścieżki – największego projektu miastotwórczego w Polsce – już za nami. To właśnie w krakowskim Axis zadomowiła się firma ABB, globalna firma specjalizująca się w technologiach dla energetyki i automatyki, stając się głównym najemcą obiektu.

Projekt biurowy, zlokalizowany u zbiegu ważnych krakowskich arterii komunikacyjnych stworzył nową oś administracyjno-biznesową, przy której powstał również wyjątkowy projekt przestrzeni miejskiej. I etap Superścieżki, który Skanska oddała mieszkańcom to nie tylko nowa droga dla rowerzystów, ale przede wszystkim przyjazne miejsce sprzyjające odpoczynkowi, zabawie oraz inicjatywom społecznym.
Superścieżka to przykład pierwszej tak szerokiej współpracy w Polsce, w której udział wzięli mieszkańcy, władze miasta, organizacje pozarządowe, architekci i deweloperzy. W pierwszym etapie przedsięwzięcia został zrewitalizowany fragment przestrzeni wokół budynku biurowego Axis oraz Skwer Mariana Eilego.
W jego centrum stanęła rzeźba „Wierszownik" zaprojektowana przez Szymona Ruszczewskiego i Aleksandra Rokosza, których projekt wygrał konkurs organizowany przez Skanska. Powstały tutaj także: nowy plac zabaw dla dzieci wykonany z ekologicznych materiałów, fontanna oraz przyjazna mała architektura. Nie zabrakło również zieleni w postaci drzew, krzewów i traw ozdobnych. W projektowaniu terenu pomiędzy rondem Mogilskim i Grzegórzeckim wzięli udział mieszkańcy w trakcie warsztatów koordynowanych przez Fundację Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla.
- W efekcie spotkań z przedstawicielami firmy Skanska i dyskusji poświęconych powstawaniu budynku biurowego Axis zależało nam na tym, aby budynek realizowanym był z maksymalnym zachowaniem terenów zielonych. Padła więc propozycja rewitalizacji skweru Eilego, będąca ofertą dla okolicznych mieszkańców. Zasugerowaliśmy jednak podjęcia się znacznie szerszego projektu. Kluczowym stało się bowiem ujęcie całej przestrzeni wzdłuż ruchliwej arterii w ramach jednego spójnego projektu tak, aby obszar między rondami Mogilskim i Grzegórzeckim stał się bardziej przyjazny dla mieszkańców i użytkowników. Inicjatywa została przedstawiona wszystkim właścicielom i zarządcom budynków zlokalizowanych na tym odcinku Al. Powstania Warszawskiego, co spotkało się z ich przychylnością – powiedział Tadeusz Trzmiel, wiceprezydent Krakowa ds. inwestycji miejskich.
Klimat Superścieżki można poczuć już na otwarciu pierwszego etapu projektu, czemu towarzyszy szereg aktywności zorganizowanych przez Skanska.
- Dziś otwieramy pierwszy etap Superścieżki, wykonany przez firmę Skanska i możemy z dumą powiedzieć, że jest to projekt innowacyjny w skali całego kraju. Sięgając do doświadczeń zagranicznych udało się nam wypracować model współpracy wielostronnej. Jest to niewątpliwy sukces, gdyż dzięki zaangażowaniu podmiotów publicznych i prywatnych zdołaliśmy wypracować wspólny projekt dla całego obszaru, uzyskując szereg decyzji administracyjnych, niezbędnych dla realizacji tego zadania – pointował wiceprezydent Trzmiel.
Superścieżka- Katarzyna Zawodna
W trakcie całego dnia można grać w wielkoformatowe gry planszowe, korzystać ze strefy piknikowej, czy wziąć udział w warsztatach z tworzenia domowych zielników. Na dedykowanej tablicy każdy może również napisać swoje skojarzenie z Superścieżką.
- Zaangażowanie w tak unikatowy projekt odzwierciedla nasze podejście do budowania z korzyścią dla lokalnej społeczności. Dzisiaj świętowaliśmy podwójnie, otwierając jednocześnie sąsiadujący z Superścieżką budynek biurowy Axis. To dla nas połączenie sukcesów na dwóch różnych polach – z jednej strony angażowania ludzi we wspólne budowanie miasta, z drugiej sukcesu biznesowego – powiedział Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland.
Oferujący 20 tys. mkw. elastycznej przestrzeni biurowej Axis na długo przed oddaniem do użytku zyskał głównego najemcę ABB. Dzięki odpowiednio wcześnie rozpoczętej współpracy budynek został już na etapie projektowania dostosowany do potrzeb globalnego lidera technologii energetyki i automatyki.
- Cieszę się, że firma Skanska, podobnie jak i ABB, przykłada szczególną wagę do rozwiązań innowacyjnych i ograniczających negatywny wpływ na środowisko. W budynku biurowym Axis zainstalowano inteligentne systemy zasilania i automatyki budynków naszej firmy. Dodajmy do tego infrastrukturę na najwyższym poziomie i pracę w komfortowych warunkach, w przestrzeni zaaranżowanej zgodnie z naszą strategią Workplace 2020. To wszystko sprzyja rozwojowi talentów i konsolidacji zespołów, które odegrają kluczową rolę w globalnym rozwoju naszej organizacji. Dlatego też uważam, że zlokalizowanie Globalnego Centrum Usług Wspólnych ABB właśnie tutaj było bardzo dobrą decyzją – powiedział Paweł Łojszczyk, dyrektor zarządzający ABB w Polsce.
Sukces budynku potwierdza również jego szybka sprzedaż funduszowi Niam. Do portfolio inwestora Axis trafiło w pakiecie z trzema innymi obiektami biurowymi Skanska znajdującymi się na rynkach regionalnych.
- Niam przepełnia duma i satysfakcja, że to my jesteśmy właścicielem Axis, który naszym zdaniem jest budynkiem najwyższej światowej jakości i zlokalizowanym w tak pięknym i dynamicznie rozwijającym się mieście, jakim jest Kraków. Skanska wykonała świetną pracę, tworząc Axis i chcielibyśmy podziękować za naszą owocną współpracę przy tym projekcie. Fakt, że ten budynek posiada zielony certyfikat jest dla nas niezwykle istotny, ponieważ kwestie ochrony środowiska i zrównoważonego budownictwa są dla nas bardzo ważne. Dlatego też otwarcie pobliskiej Superścieżki odebraliśmy jako bonus, z którego bardzo się cieszymy. Na zakończenie chcielibyśmy powitać ABB i pozostałych najemców naszego biurowca Axis. Nie mamy wątpliwości, że praca w tym miejscu będzie czymś wyjątkowym – powiedział Erik Rydström, przedstawiciel funduszu Niam.
Axis to drugi budynek biurowy, po Kapelance 42 zrealizowany przez Skanska Property Poland w Krakowie. Liczący 9 kondygnacji naziemnych i 3 podziemne obiekt został zaprojektowany w estetyce skandynawskiej architektury. Pracownicy znajdą tutaj także szatnie z prysznicami dla rowerzystów oraz punkty do ładowania aut elektrycznych. W ogólnodostępnym hallu budynku nie zabrakło również kawiarni i punktów usługowych.

Axis: kluczowe fakty i liczby

Całkowita powierzchnia najmu kompleksu: 20.000 mkw. GLA
Budynek dostarczył 174 miejsc parkingowych oraz 102 miejsc dla rowerzystów.
Certyfikacja: LEED Platinum
Generalnym wykonawcą budynku jest firma Skanska S.A.
Autorem projektu architektonicznego jest pracownia Artur Jasiński i Wspólnicy Biuro Architektoniczne.
Za komercjalizację biurowca odpowiada Skanska Property Poland.

Bałtyk z Przystanią otwiera się na Poznań

Bałtyk gotowy1

Od 2 czerwca otwarta jest jedna z najbardziej dyskutowanych inwestycji w Poznaniu – w samym sercu miasta powstał Bałtyk, biurowiec klasy A z częścią usługową – pierwsza polska realizacja holenderskiej pracowni MVRDV. W tym samym czasie otwarto nową restaurację Concordia Taste będącą częścią Concordii Design – centrum designu oraz Przystań – plac łączący oba obiekty, który będzie pełnił funkcje społeczne, zachęcające do spotkań i integrujące różne grupy.


Udziałowcami inwestycji są: Garvest Real Estate Cooperatief UA oraz Grupa Kapitałowa VOX. Budynek jest w 90 procentach skomercjalizowany. Najemcy będą zajmować powierzchnię do końca 2017 roku.


Bałtyk – pierwsza realizacja MVRDV w Polsce

Za całość konceptu architektonicznego Bałtyku i Przystani odpowiada holenderska pracownia MVRDV pod kierunkiem Nathalie de Vries w kooperacji z polskim biurem NO Natkaniec Olechnicki Architekci. Bałtyk to biurowiec klasy A, multifunkcjonalny budynek z nowocześnie zaprojektowaną powierzchnią biurową, innowacyjnymi rozwiązaniami przestrzeni wewnątrz i tarasami widokowymi na rozległą panoramę miasta. Oprócz funkcji biznesowej w budynku będą działały punkty gastronomiczne, klub fitness oraz kameralny klub jazzowy na 16 piętrze. Bałtyk inspirowany jest poznańskim modernizmem, zwłaszcza uznawanym za ikonę tego stylu – Okrąglakiem autorstwa Marka Leykama.
Bałtyk got. fragm
- Miasto zyskało nie tylko najnowocześniejszą przestrzeń biurową w najwyższym standardzie, ale także prawdziwą perłę architektoniczną w samym centrum miasta – powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
Budynek liczy 16 kondygnacji układających się w nieregularną, górującą nad centrum miasta bryłę, która z każdego punktu wygląda inaczej. Realizacja inwestycji rozpoczęła się w listopadzie 2014 roku. Budynek wraz z placem został ukończony w 2,5 roku. Jednak sam proces przygotowawczy i projektowy trwał i wiele dłużej i znacznie bardziej skomplikowany. Zanim projekt został powierzony pracowni z Holandii odbył się konkurs architektoniczny, który nie przyniósł w pełni satysfakcjonujących rozwiązań dla tej przestrzeni. Pomimo rozstrzygnięcia, zwycięski projekt nie został zrealizowany. Dopiero projekt MVRDV przekonał inwestorów. Do współpracy zaproszono także polskich co-architektów NO Natkaniec/Olechnicki Architekci. Wybór takiego teamu projektowego sprawdził się wielokrotnie na poziomie realizacji. Oba studia architektoniczne nie korzystają bowiem z gotowych rozwiązań, a bieżące projektowanie jest dla nich konsekwencją potrzeb nowego budynku.
Przykładem takiego myślenia jest unikatowa fasada Bałtyku. Dzięki współpracy architektów i co-architektów z poznańską firmą Pozbruk, zaprojektowana została ultracienka betonowa fasada z wyraźnie odsłoniętymi ziarnami kruszywa. Innowacyjność materiału wykorzystanego w projekcie polegała na stworzeniu elementu o przekroju w kształcie litery „U" przy jednoczesnym ograniczeniu jego grubości do zaledwie 30 mm.
- Od czasu kiedy kupiliśmy teren po starym kinie Bałtyk wiedziałem, że musimy do tej inwestycji podejść bardzo odpowiedzialnie i z namysłem. Centralna, najważniejsza w Poznaniu lokalizacja wymagała rozwagi. Otoczenie też było skomplikowane i w części historyczne. Skutkiem takiego myślenia był wpierw konkurs architektoniczny, który miał pomóc wybrać najlepszą drogę dla tej inwestycji. Zgłosiło się wiele bardzo dobrych pracowni z całej Polski, ale za sprawą stanowczej postawy ówczesnej konserwator zabytków miasta Poznania, jury konkursu wybrało propozycję na niski budynek, który wpisywał się w ograniczenia jakie zostały wyznaczone. Zaskoczyła nas w konkursie duża liczba propozycji wysokich budynków. Dało nam to do myślenia i postanowiliśmy zlecić urbanistom opracowanie koncepcji na całe otoczenie przyszłego Bałtyku. Okazało się, że grono autorytetów potwierdziło potrzebę wybudowania w tym miejscu wysokiego budynku, który zamknie perspektywę ulicy Święty Marcin oraz będzie konieczną w tym miejscu dominantą krajobrazową – opowiada Piotr Voelkel, założyciel Grupy Kapitałowej VOX, współinwestor Bałtyku.
- Argumenty te przekonały władze miasta i konserwatora miejskiego. W tej sytuacji postanowiliśmy zlecić projekt MVRDV. Jednej z najlepszych pracowni architektonicznych na świecie, specjalistom od trudnych tematów umiejących projektować w skomplikowanym otoczeniu. Ważną wspólną ambicją było zbudowanie obiektu, który będzie symbolem nowoczesnego, ambitnego Poznania. Miasta, które ma poczucie własnego potencjału i nie boi się przyszłości. Powstał budynek, który wyprzedza gusta wielu poznaniaków, ale tak jest zawsze kiedy architekt i inwestor współtworzą dzieło, które jest symbolem wysokich ambicji. Bezkompromisowa jakość i piękna architektura Bałtyku już są powodem dumy dla wielu mieszkańców miasta, którzy z niekłamanym uznaniem mówią "nasz Bałtyk". To dowód na to, że stawiając na najwyższą możliwą jakość, wybraliśmy właściwa drogę. Świadome, przemyślane przez MVRDV połączenie starej architektury Concordia Design i nowoczesnego Bałtyku tworzy unikatowe miejsce w naszym mieście. Otwiera się też przestrzeń między tymi budynkami. "Przystań" to nowy uroczy kawałek Poznania. Miejsce do spotkań i naszej miejskiej integracji – ocenia Piotr Voelkel.
Bałtyk got. Przystań
Wysłaliśmy zapytania do najlepszych architektów, Holendrzy odpowiedzieli pierwsi. Nie spytali o pieniądze, tylko o szczegóły projektu. Od pierwszego spotkania pojawiła się między nami chemia, szybko się dogadaliśmy i wkrótce zobaczyliśmy projekt, który nam się spodobał. Niestety nie zyskał akceptacji ówczesnej miejskiej konserwator zabytków. Walczyliśmy o niego, ale Pani Maria Strzałko była nieugięta. Kiedy dziś patrzę na tamten model i na gotowy Bałtyk, muszę przyznać jej rację. Te dodatkowe dwa lata pracy nad projektem sprawiły, że jest to jeden z najlepiej wymyślonych i najbardziej wycyzelowanych budynków, jakie zdarzyło się zaprojektować pracowni MVRDV. Wielką zasługę mają w tym także NO Natkaniec Olechnicki Architekci. Jako co-architekci wykonali tytaniczną pracę, która często bywa niedoceniana. A dzięki firmie PozBruk mamy elewację, jakiej nie ma żaden budynek na świecie. Producent kostki brukowej stworzył budynkową biżuterię – delikatną, cienką skorupę z betonu. Przy tym projekcie spotkało się tylu ludzi z pasją i wizją, by budować lepiej, że Bałtyk nie mógł się nie udać. Jakość tej architektury to suma kreatywności, doświadczenia i zaangażowania całego zespołu, od pomysłodawców, przez projektantów, aż po wykonawców. Niezależnie czy Bałtyk stanie się ikoną Poznania, czy nie, czy zdobędzie międzynarodowe nagrody, dopóki użytkownicy będą z niego zadowoleni, tak długo my pozostaniemy z niego dumni – podsumowuje Michał Włodarczyk, partner w firmie Garvest, współinwestor.
Bałtyk got. wnętrze

Architektura odpowiedzialna społecznie. Wyzwanie: Bałtyk


Szczególnym wyzwaniem we współczesnej urbanistyce jest projektowanie budynków w centrach miast, gdyż współtworzą w swoim bezpośrednim otoczeniu przestrzenie publiczne, które łączą różnorodne funkcje i potrzeby społeczne. Bałtyk znajdujący się na styku głównych szlaków komunikacyjnych Poznania, w symbolicznym dla metropolii punkcie 0, z którego odmierzane są odległości do poszczególnych stolic europejskich, będzie więc oceniany nie tylko z perspektywy estetycznej samego projektu, lecz także tego, jak wpisuje się w cały kontekst miejsca, jaki wpływ wywiera na mieszkańców i otoczenie. Zaprojektowany przez jedną z najlepszych pracowni architektonicznych wieżowiec współtworzy innowacyjny na terenie Poznania koncept z centrum designu Concordią Design i Przystanią, czyli placem - społeczną przestrzenią między budynkami. Bałtyk skupiając energię tych trzech miejsc ma ambicje stać się demokratyczną przestrzenią łaczącą biznes, design, kreatywną rozrywkę, integrującą różne społeczności.
- Bałtyk na tle panoramy Poznania jest prawdziwą ikoną. Dawniej znajdowało się tu kultowe kino, które było miejscem wielu premier i spotkań mieszkańców z osobowościami filmu. Teraz mamy nie tylko piękny i nowoczesny budynek, ale też przestrzeń rekreacyjną i wypoczynkową, która może być miejscem spotkań biznesmenów, przyjezdnych i samych poznaniaków – podkreślił prezydent Jacek Jaśkowiak,
Mieszkańcy będą mieli przynajmniej kilka powodów poza zawodowymi, by przyjść i spędzić tu czas. W Bałtyku na najniższej kondygnacji otwartej na Przystań będą mieścić się bary: Starbucks, Yuzu. Wyżej aż na dwóch piętrach zajmie miejsce Fabryka Formy – znane centrum fitness, a na najwyższej, 15 kondygnacji klub muzyczny wyjątkową panoramą miasta. W tym samym czasie, z drugiej strony Przystani w Concordii Design otwarta została nowa restauracja Concordia Taste (za rewitalizację miejsca odpowiada pracownia Wierszyłłowski i Projektanci) i dwa inne punkty kulinarne: ZenOn oraz Bar Przystań – Lody, Gofry, Jagodzianki. Restauracje w Concordii, razem z lokalami Bałtyku, stworzą różnorodny kulinarnie zakątek, w którym można spotkać się ze znajomymi w restauracji, jak również zabrać jedzenie na wynos.
Z kolei Przystań łącząca oba obiekty została zaprojektowana jako otwarta przestrzeń publiczna o funkcjach społecznych. To kameralny skwer wpisany w ruchliwe centrum miasta, z kawiarniami wśród drzew, ławkami. Miejsce kreujące aktywne życie biznesowe i towarzyskie z ambitnym planem wydarzeń, plenerowych koncertów, spektakli, wystaw, projekcji filmowych. Przystań będzie pełniła funkcję integrującą różne społeczności: osoby związane z biznesem i sektorem kreatywnym, mieszkańców i turystów, dzieci i seniorów, będzie przestrzenią dostępną dla wszystkich, interaktywną, pobudzającą kreatywność i chęć do działania.
Na Przystani będzie realizowanych wiele projektów, które do tej pory odbywały się w Concordii Design. Takim przykładem jest wydarzenie zaplanowane na weekend otwarciowy 3-4 czerwca - „ChceJeżyce". To już trzecia edycja jeżyckich, kreatywnych spotkań integrujących lokalną społeczność, w którą wpisuje się też Concordia i Bałtyk. Od tej pory centrum designu będzie odpowiadało za program wydarzeń kulturalnych na Przystani. Będzie także zarządzać wynajmem powierzchni na wydarzenia komercyjne.
Bałtyk got. Przystań2
- Przygotowujemy szczegółowy plan wydarzeń i atrakcji, które będą odbywać się na Przystani. Bardzo zależy nam, by ta przestrzeń tętniła życiem i nie zamierała po 17, kiedy z biur i Concordii wychodzą pracownicy. Przystań już dziś (a funkcjonuje dopiero od kilku dni!) jest naturalnym ciągiem komunikacyjnym. Chcieliśmy, żeby wybierali akurat tę drogę. Zadbaliśmy więc na Przystani o małą architekturę, drewniane siedziska, drzewa, które latem dają cień czy wielkie, drewniane schody prowadzące do Concordii Taste – tu w ciepły dzień można przysiąść z laptopem i wypić chłodną lemoniadę. Takich pretekstów, żeby wybrać akurat tę drogę będzie jednak o wiele więcej. Zarówno po stronie Concordii jak i Bałtyku otwierają się nowe, ciekawe kulinarne miejsca. Najlepszego udonu w mieście będzie można posmakować w ZenOn – nowej, japońskiej restauracji, a do Baru Przystań wpaść, jak na „wybrzeże" przystało po jagodzianki, lody i gofry. Sama Concordia Taste przeszła też z tej okazji ogromne zmiany i kompletnie przeformułowała swoją architekturę. Będzie inicjatorem wspólnych działań i inspirującym punktem styku wszystkich 3 miejsc. Poza tym wieczorami na Przystani będzie można „przystanąć" i odwiedzić plenerowe kino (pomysł powstał z szacunku do długiej, kinowej tradycji tego miejsca), wpaść na silent disco, czy po prostu zjeść kolację w samym centrum miasta, ale w kameralnej atmosferze. W ramach funkcjonowania Przystani planujemy też partnerstwo i warsztaty z Festiwalem Malta, kreatywne warsztaty dla dzieci oraz działania z Short Waves Festival. Chcemy, żeby energia biznesu, kreatywność i codzienny rytm życia miasta spotkały się z sobą właśnie w przestrzeni Przystani i przenikając się tworzyły nową, inspirującą całość – informuje Ewa Voelkel-Krokowicz właścicielka Concordii Design.
Bałtyk to przykład harmonijnego łączenia „starej" i „nowej" architektury. W kontekście bliskości z historycznym budynkiem centrum designu Concordia Design i Przystanią został zaprojektowany podobnie jak inne obiekty MVRDV jako przykład społecznie zaangażowanej, odpowiedzialnej architektury, która jednocześnie spełnia najwyższe standardy estetyczne. Najbardziej znane projekty holenderskiego biura na świecie to m.in.: Market Hall, Glass Farm, Pyjama Garden, Silodam, Book Mountain, Mirador, Balancing Barn, czy Expo 2000. Wszystkie projekt MVRDV są wymyślone właśnie dla tego miejsca, gdzie powstają z uwzględnieniem lokalnych wyzwań i ograniczeń oraz potrzeb mieszkańców. To architektura, która dyskutuje, inspiruje, pokazuje na nowo możliwości.
Nathalie de Vries – architektka i współtwórczyni MVRDV mówi o wyzwaniach, jakie stoją przed dzisiejszą architekturą w kontekście nowych funkcji miast i zmieniających się stylów życia mieszkańców. Od momentu powstania MVRDV jest skupiona na tworzeniu rozwiązań dla mocno zaludnionych metropolii. Ta filozofia wynika z silnej wiary, że najbardziej odpowiedzialną społecznie pracą, jaką może wykonać architekt, jest – przy świadomości obecnego wzrostu zaludnienia i sposobu życia na naszej planecie – projektowanie z oszczędnym zużyciem surowców. Projekty MVRDV mają misję podnoszenia jakości życia najbliższego otoczenia, a powstające obiekty mogą być interpretowane przez użytkowników na wiele sposobów. To właśnie przez użytkowanie budynki udowadniają sens swojego istnienia. O społecznej, ekologicznej, ekonomicznej odpowiedzialności można mówić wtedy, gdy budynki są kochane przez ich użytkowników.
- Gdy po raz pierwszy przyjechaliśmy do Poznania, cel był jasny: mieliśmy stworzyć reprezentacyjny biurowiec z funkcjami publicznymi na dwóch dolnych kondygnacjach i na samym szczycie. Dodatkowo miał on zapewniać możliwie najlepsze wykorzystanie przestrzeni nie tylko przez użytkowników, ale przez wszystkich dokoła. Zrozumieliśmy, że odpowiednio kontrolując obrys budynku, będziemy w stanie stworzyć nowy plac pomiędzy Bałtykiem a Concordią. Naszą odpowiedzią było przekształcenie ukośnych kształtów w tarasy dostępne dla pracowników biur. Oglądany z czterech różnych stron smukły budynek za każdym razem prezentuje się inaczej: został wyszczuplony u szczytu, aby wzmocnić wrażenie obcowania z wieżowcem, jednak przy zachowaniu odpowiednich proporcji wobec wysokości sąsiadującej zabudowy – mówi Nathalie de Vries, współzałożycielka pracowni MVRDV.

***


Bałtyk liczy 16 kondygnacji. Łączna powierzchnia to ok. 15.170 m kw. Udziałowcami inwestycji są: Garvest Real Estate Cooperatief UA oraz Energia Active Sp. z o.o. Sp. k.. Generalny wykonawca PORR, nadzór inwestycyjny Sweco Consulting. Koszt inwestycji netto szacowany jest na prawie 147 mln zł.
Pełna lista najemców w porządku alfabetycznym:
Doradztwo Podatkowe WTS&Saja
Fabryka Formy
KPMG
Horcus Investments Group
mBank
Mus Bar&Wine (umowa z SQ Sp. z o.o. i wspólnicy spółka komandytowa)
Oxylion
PKO Bank Polski
Starbucks (umowa z AmRest Coffee)
Sweco Consulting
Travel Profi Partner
Yuzu (umowa z Mizu Premium Food)

Kamień węgielny pod poznańskie Pixele wmurowany

Pixel II kamień1

Obok charakterystycznej bryły nowoczesnego biurowca Pixel w Poznaniu powstają dwa bliźniaczo podobne budynki. Surowy cedr kanadyjski na elewacji, szpalery grabów na tarasach i łąki na dachu – to pomysły, które sprawdziły się w pierwszym biurowcu i które inwestor, spółka Garvest zrealizuje również w dwóch kolejnych.

22 czerwca wmurowano kamień węgielny pod budowę nowych budynków w ramach parku Pixel. Generalnym wykonawcą jest Skanska.
Idziemy za ciosem – mówi Michał Włodarczyk, partner Garvestu. – Pierwszy zbudowany przez nas Pixel przeszedł test bardzo wymagającego najemcy, Grupy Allegro. Koncepcja się sprawdziła, poprawy wymagały tylko drobiazgi. Mądrzejsi o to doświadczenie przystępujemy do budowy kolejnych, bliźniaczych budynków. Razem z wykonawcą, firmą Skanska obiecujemy, że nie będą gorsze.

Kompleksowa praca generalnego wykonawcy

W ramach inwestycji budujemy dwa siedmiokondygnacyjne biurowce z dwukondygnacyjnymi garażami podziemnymi oraz jednokondygnacyjny pawilon z salami konferencyjnymi – mówi Piotr Skweres, starszy menadżer projektu, Skanska. – Zakończyliśmy już prace zabezpieczające i ziemne, wykonaliśmy ściany fundamentowe i konstrukcję żelbetową poziomu -2. Obecnie wykonujemy konstrukcje poziomu -1 oraz poziomu 1 w pierwszym z biurowców. Przed nami reszta kondygnacji, a także budowa drogi publicznej łączącej ulicę Babimojską i Jawornicką. Forma budowanych przez nas biurowców jest powtórzeniem kompozycji budynku stojącego przy ulicy Grunwaldzkiej. Od strony ulicy wykonamy szklaną fasadę, a od podwórka obłożone cedrem kanadyjskim tarasy, skierowane ku dziedzińcowi – dodaje Piotr Skweres ze Skanska.
Pixel II kamień3
Skanska zajmie się także zagospodarowaniem terenu wokół biurowców oraz roślinnością. Będą zielone dachy i tarasy, między budynkami wyrośnie bujna łąka przecinana ścieżkami dla pieszych i rowerzystów. Pojawią się ławki i stoliki oraz kolejne wiaty na rowery.

Ekologiczne i innowacyjne budownictwo

Infrastruktura dla rowerzystów oraz miejsca do odpoczynku to nie jedyne udogodnienia dla przyszłych najemców. Wszystkie biurowce Pixel to inteligentne budynki z system zarządzania BMS, zwiększającym bezpieczeństwo i komfort przebywania oraz obniżający koszty eksploatacji. Pixel to także dogodna lokalizacja zapewniająca łatwy i szybki dojazd komunikacją miejską, energooszczędne oświetlenie oraz system wykorzystania wody szarej do podlewania roślin. Na parterze nowych budynków znajdzie się przychodnia lekarska i klub fitness. W połączeniu z istniejącą już restauracją i przedszkolem kompleks Pixel wkrótce stanie się samowystarczalnym organizmem.
Jak ocenia inwestor pierwszy Pixel się sprawdził. Jego użytkownikiem jest w całości Grupa Allegro. Najemca początkowo podpisał umowę na 5 lat, ale już po 2 latach przedłużył ją do 10 lat, co oznacza, że dobrze się w nim czuje. Także budowany drugi biurowiec jest już w znacznym stopniu skomercjalizowany – jak zapewnia Michał Włodarczyk – tym razem przez różnych użytkowników. Czyli architekturę można na tyle ocenić jako dobrą, na ile spełnia ona oczekiwania użytkowników, bo to im ma służyć.
- Ważne, aby tu były placówki usługowe, aby przychodzili ludzie i obiekt żył. Niech to będzie przychodnia lekarska, kawiarnia, czy bar – stwierdza Włodarczyk.
Powierzchnia całkowita dwóch nowych biurowców to odpowiednio około 20 tys. m kw. oraz ponad 17 tys. m kw. Pawilon z salami konferencyjnymi, który znajdzie się pośrodku kompleksu będzie miał 264 m kw. Jak zapewnia generalny wykonawca, nowe biurowce zostaną przykryte dachami na przełomie listopada i grudnia br.
Pierwszy z nowych budynków ma być gotowy na koniec sierpnia 2018 r.
Pixel II kamień2
Cały kompleks będzie składał się z pięciu analogicznych biurowców, zaś ,,wisienką na torcie" będzie ulokowany w środku pawilon z salami konferencyjnymi uzupełniający o tę stronę kompleks.
- Tak staraliśmy się zaprojektować ten kompleks, aby nie był zamkniętym kwartałem, ale pozwalał na autonomiczne funkcjonowanie poszczególnych budynków, pomimo nie dokończenia całego zespołu. Każdy mógłby być oddzielną jednostką. Architektura stara się znaleźć odpowiedź na różnorodny kontekst otoczenia i mam nadzieję będzie to już widać po wybudowaniu tych dwóch budynków. Założenie surowej architektury od strony zewnętrznej jest w opozycji do tego, co jest od wewnątrz, czyli spokojne, gładkie, bardzo rytmiczne elewacje od strony zewnętrznej i bardzo rozrzeźbione, z użyciem innych materiałów elewacje od strony wnętrza – wyjaśnia architekt Marcin Citko z JEMS Architekci.
Pierwszy Pixel otrzymał doroczną nagrodę architektoniczną prezydenta Poznania im. J. B. Quadro jako obiekt w największym stopniu wpływający na jakość przestrzeni miasta. Czy można liczyć na kolejną nagrodę Quadro, czy nie będzie to już atrakcja przestrzenna?
- Mam nadzieję, że dopiero teraz ten zespół nabierze sensu i wyrazu. Wraz z realizacją kolejnych obiektów będzie coraz bardziej widoczny zamysł, który legł u podstaw projektu. Bo rysując pierwszy budynek cały czas myśleliśmy o zespole jako całości, aby była widoczna zasada jego kształtowania właśnie od wnętrza – stwierdza projektant.
- To duża satysfakcja, gdy powstają ciekawe obiekty. Mam nadzieje, że to dopiero pierwszy krok i cały kompleks pokaże jego atrakcyjność – ocenia Michał Włodarczyk z Garvest i deklaruje determinację do zrealizowania całego przedsięwzięcia.
Niedawno inwestor zakończył swój najbardziej spektakularny biurowiec w Poznaniu – Bałtyk – i zapowiada gotowość dalszego inwestowania w Poznaniu.
- Chyba się nie pomylę jeśli powiem, że Pixel jako całość będzie pierwszym projektem z naszej pracowni, który ma szansę – czego życzę nam i inwestorowi – być zrealizowanym w całości. Do tej pory nie udało nam się z jednym inwestorem zrealizować całego kompleksu biurowego, co też będzie historyczne chociażby z tego powodu – podsumowuje architekt Marcin Citko.

Xcity Investment poszukuje inwestorów dla 7 nowych projektów

Xcity Inv. logo

Na przełomie września i października bieżącego roku Xcity Investment planuje uruchomić procedurę wyłaniania inwestorów w drodze rokowań dla projektów deweloperskich zlokalizowanych w 7 miastach. Inwestycje, o potencjalnej funkcji handlowej, zostaną zrealizowane na gruntach PKP S.A. w Bielsku-Białej, Elblągu, Kole, Koszalinie, Kutnie, Oleśnicy oraz Skarżysku-Kamiennej.


- Wznawianie projektów zawieszonych w czerwcu 2016 r. było tylko kwestią czasu. Oczywiście musieliśmy zaktualizować nieco ich listę – dwie z trzech lokalizacji, które wcześniej wchodziły w postępowanie Małe Projekty Deweloperskie II, które zamierzamy uruchomić jako pierwsze zostały objęte rządowym programem Mieszkanie Plus – mówi Marek Chibowski, prezes zarządu Xcity Investment. - Uzyskaliśmy również zgodę od PKP S.A. na realizację 12 kolejnych projektów. Trwają teraz analizy i mam nadzieję, ze niedługo będziemy gotowi na uruchomienie nowych postępowań.

***
Spółka Xcity Investment została powołana z początkiem 2015 r. przez PKP S.A., a jej zadaniem jest identyfikacja i realizacja projektów deweloperskich na terenach kolejowych. Projekty realizowane przez Xcity Investment powstają w formule joint venture.
Obecnie spółka realizuje 7 projektów na różnym etapie zaawansowania. 5 projektów ma już wybranych współinwestorów: Warszawa Zachodnia z HB Reavis, Warszawa Gdańska z Ghelamco, Gdynia Międzytorze z Semeko Grupa Inwestycyjna oraz Mińsk Mazowiecki i Konin z Dekada Realty. Prowadzone są postępowania na wybór inwestorów dla realizacji 2 inwestycji w Warszawie – przy Alejach Jerozolimskich 140 oraz Szczęśliwickiej 62. Xcity Investment analizuje potencjał kolejnych lokalizacji oraz planuje rozszerzyć swoje portfolio o nowe projekty.