Griffin kupuje Qualia Development

1059
Griffin logo

 Griffin logo

Fundusz z grupy Griffin podpisał list intencyjny z PKO Bankiem Polskim dotyczący zakupu spółki Qualia Development oraz wybranych aktywów nieruchomościowych banku.

Fundusz inwestycyjny zarządzany przez Griffin oraz PKO Bank Polski podpisały list intencyjny określający kluczowe warunki przyszłego zakupu 100 procent udziałów w spółce deweloperskiej Qualia Development oraz budynków biurowych przy ul. Nowogrodzkiej 35/41 oraz ul. Sienkiewicza 12/14 w Warszawie. Zgodnie z listem intencyjnym warunkiem zawarcia transakcji jest m.in. uzgodnienie finalnej dokumentacji prawnej, a warunkiem jej realizacji będzie w szczególności uzyskanie przez Griffin zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Planowany termin zamknięcia transakcji to przełom I i II kwartału 2015 roku.
Sprzedaż aktywów nieruchomościowych i spółki deweloperskiej jest zgodna ze strategią PKO Banku Polskiego zakładającą koncentrację na podstawowej działalności bankowej. Transakcja pozwoli obniżyć ryzyko oraz uwolnić środki, które będzie można przeznaczyć na działalność kredytową – powiedział Paweł Borys, dyrektor PKO Banku Polskiego odpowiedzialny za strategię i inwestycje.
Kluczowe warunki transakcji są zgodne z oczekiwaniami banku i pozwolą na realizację zysku, który wykazany zostanie w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
Transakcja wpisuje się również w strategię realizowaną przez Griffin Group.
Staramy się pozyskiwać atrakcyjne nieruchomości w wyjątkowych lokalizacjach, a następnie rozwijać je tak, aby zaoferować możliwie najlepsze warunki najemcom. Szczególne znaczenie mają dla nas nie tylko budynki przy ulicy Nowogrodzkiej i Sienkiewicza, ale także inne obiekty znajdujące się w portfolio Qualii: nieruchomości mieszkaniowe i hotelowe. Wiemy jak wykorzystać potencjał tych miejsc, a przede wszystkim nie boimy się tak zróżnicowanych i złożonych projektów – podsumowuje Piotr Belka, senior vice president w Griffin Group.

Qualia Development
Qualia Development jest spółką deweloperską należącą do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego. Pod marką Oualia działa od maja 2011 r., dawniej prowadziła działalność pod nazwą PKO Inwestycje, a następnie PKO BP Inwestycje ( spółka PKO Inwestycje powstała w 2000 r.). Znana jest z wysokiej jakości projektów na rynku budownictwa mieszkaniowego. Dotychczasowy dorobek to ponad 4100 gotowych lokali, w tym przeszło 1600 w projekcie Nowy Wilanów, prawie 500 apartamentów w projekcie Neptun Park, ponad 1500 lokali w zrealizowanym projekcie Marina Mokotów, jako większościowy udziałowiec, a także przeszło 300 apartamentów typu condo w hotelach sieciowych zarządzanych pod globalną marką hotelową Golden Tulip.

GRIFFIN GROUP
Griffin to wiodący inwestor na polskim rynku nieruchomości, który w imieniu zarządzanych przez siebie funduszy aktywnie lokuje środki w różnorodne projekty. W marcu 2013 roku Griffin pozyskał inwestora strategicznego – Oaktree Capital Management. Celem strategicznym jest zbudowanie w ciągu kilku lat unikatowego portfela nieruchomości. W portfolio grupy Griffin znajduje się̨ obecnie m.in. Hala Koszyki w Warszawie, Dom Handlowy Renoma we Wrocławiu, Supersam w Katowicach oraz inne obiekty biurowe i handlowe, a także działki inwestycyjne.