GE oraz Panattoni rozpoczynają w Bielsku-Białej budowę Inteligentnej Fabryki

1070
GE Inudstrial Solutions Inteligentna Fabryka i Centrum Wspolpracy z Klie

GE Inudstrial Solutions Inteligentna Fabryka i Centrum Wspolpracy z Klie

GE Industrial Solutions (NYSE: GE) wmurowało dzisiaj w Bielsku Białej kamień węgielny pod budowę nowej, inteligentnej fabryki o powierzchni 45.000 m kw. W zakładzie będzie się odbywać zaawansowana technologicznie produkcja oraz mieścić Centrum Współpracy z Klientem.

Inwestycja firmy GE warta 54 mln USD ma na celu poprawę obsługi klientów w skali globalnej. Otwarcie fabryki przewidywane jest na koniec 2015 r. W oficjalnej inauguracji wzięli udział przedstawiciele kadry kierowniczej GE, Panattoni, CBRE oraz prezydent Bielska-Białej.
Nowy zakład umożliwi GE sprawniejsze wytwarzanie produktów dzięki połączeniu prac inżynieryjno-rozwojowych, badawczych i produkcyjnych w scentralizowanym, zaawansowanym technologicznie środowisku. Dzięki nowemu regionalnemu Centrum Współpracy z Klientem przedstawiciele firm korzystających z produktów i usług GE Industrial Solutions będą mogli brać czynny udział m.in. w tworzeniu najnowszych wyrobów wykorzystywanych do dystrybucji energii elektrycznej oraz przekazywać inżynierom GE informację zwrotną w procesie rozwoju produktów.
Inwestycja GE o wartości 54 mln USD w nowy zakład w Bielsku-Białej zapewni obsługę naszych klientów w skali globalnej oraz umożliwi nam szybszy rozwój produktów poprzez integrację zaawansowanych technologii wytwarzania typu lean management – powiedział Mark Begor, prezes i dyrektor generalny GE Energy Management.
Dla pracowników obecnego zakładu w Bielsko-Białej nowa fabryka oznaczać będzie pracę w nowoczesnej aranżacji wnętrz opartej na otwartej przestrzeni. Będzie to czynnik wspierający wspólne działanie oraz pracę zespołową w zakresie rozwoju nowych rozwiązań. Dodatkowo pracownicy otrzymają nowe możliwości szkoleniowe, zwiększające ich umiejętności techniczne.
Za projekt i realizację Inteligentnej Fabryki oraz Centrum Współpracy z Klientem odpowiedzialna jest firma Panattoni Europe, wiodący deweloper powierzchni przemysłowych w Europie Centralnej i Wschodniej. CBRE, czołowa spółka inwestycyjna na rynku nieruchomości komercyjnych, reprezentowała firmę GE w procesie negocjacyjnym, świadcząc usługi doradcze w zakresie projektu architektonicznego i budowy oraz nadzoru nad przedsięwzięciem i zarządzania projektem.
Dzięki wyjątkowej jakości, właściwemu zarządzaniu cyklem życia produktu oraz skróceniu czasu realizacji procesów nowy zakład umożliwi GE dostarczanie naszym klientom rozwiązań prościej, szybciej i w sposób bardziej wydajny – powiedział Stuart Thompson, dyrektor generalny działu Power Equipment, GE Industrial Solutions.
Zakład będzie czerpać maksymalne korzyści z cyfrowych technologii produkcji , metod wytwarzania typu lean manufacturing, szybkiego opracowywania prototypów, nowoczesnego materiałoznawstwa, wydajnego łańcucha dostaw i otwartych innowacji.
– Cieszy nas fakt, iż zostaliśmy deweloperem jednej z największych firm na świecie. Teraz naszym zadaniem jest przekazanie firmie GE nowoczesnego obiektu produkcyjnego wraz z Centrum Współpracy z Klientem – powiedział Robert Dobrzycki, partner zarządzający odpowiedzialny za Europę w Panattoni Europe.Projekt ten jest przykładem inwestycji tworzonej z myślą o specjalnych potrzebach klienta, a także optymalizacji przestrzeni przemysłowej.
Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej w swoich słowach pogratulował GE nowej inwestycji:
Odczuwam ogromną satysfakcję, ponieważ nowa fabryka będzie pierwszym tego typu inteligentnym obiektem w Polsce, wykorzystującym zaawansowane technologicznie procesy i możliwości produkcyjne. Cieszy mnie także fakt, że jedno z centrów doskonalenia produktów GE znajduje się właśnie w Bielsku-Białej i że firma GE dalej u nas inwestuje.
GE Industrial Solutions event 1

Nowoczesny zakład w Bielsku-Białej będzie obejmował:

* Laboratorium certyfikujące produkty IEC (zgodne z normami Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej) niskiego i średniego napięcia w celu wymiany informacji na temat prototypów i koncepcji projektów z klientami. Pozwoli to na oszczędności pieniędzy i czasu w procesie rozwoju produktu.
* Laboratorium przyspieszające prace nad powstaniem produktu w celu szybszego rozwoju prototypów i technologii, włącznie z metodologią GE FastWorks. Eksperci techniczni GE będą mogli projektować i testować rozwiązania otrzymując informację zwrotną od klientów w czasie rzeczywistym.
* Salon wystawowy angażujący klientów w opracowywanie produktów i technologii.
* Ośrodek szkoleniowy dla klientów i pracowników w celu zapewnienia możliwości ciągłego uczenia się, np. w zakresie innowacji i procesów.
Jesteśmy dumni, że możemy reprezentować GE w ramach jednej z największych umów dzierżawy zakładu przemysłowego w regionie. Dzisiejsza uroczystość wmurowania kamienia węgielnego kończy długi proces przygotowań i negocjacji – powiedziała Beata Hryniewska, szefowa BTS i Rozwoju Biznesu w Zespole ds. Przemysłu i Logistyki CBRE.
Zakład GE w Bielsku-Białej obsługuje klientów globalnych od ponad 14 lat. Jest również ośrodkiem doskonalenia opracowywanych przez GE urządzeń niskiego napięcia IEC. Zakład został uznany za jedną z najlepiej funkcjonujących fabryk GE w latach 2004, 2009, 2011 oraz 2013. Placówka produkuje m.in. urządzenia do dystrybucji energii elektrycznej, rozdzielnice niskiego i średniego napięcia, szafy sterownicze, panele i obudowy metalowe, a także wyłączniki prądu zmiennego (AC) i stałego (DC). Ma w portfolio produkty do zastosowań komercyjnych, przemysłowych, w odnawialnych źródłach energii oraz sektorze wrażliwym na bezprzerwowe dostawy energii, tj. np. do zasilania gminnej i miejskiej infrastruktury technicznej, w sektorze wydobywczym, turbinach wiatrowych, centrach danych i szpitalach. Aktualnie firma zatrudnia ponad 800 osób. Po zakończeniu bieżącego projektu nowy zakład będzie jednym z największych w regionie, w którym zatrudnienie będzie mogło znaleźć łącznie nawet do 1200 osób.

O GE Industrial Solutions

GE Industrial Solutions wspiera przyszłość elektryfikacji przy zastosowaniu zaawansowanych technologii, które chronią i kontrolują dystrybucję energii elektrycznej w ramach całościowej infrastruktury obiektów. Oferuje klientom z różnych branż kompleksowe produkty i usługi, zapewniające stabilność w zakresie infrastruktury rozwiązań elektrycznych. Rozwiązania GE Industrial Solutions są częścią szerokiego portfolio GE obejmującego wiodące rozwiązania technologiczne w ramach dystrybucji, zarządzania konwersją i optymalizacji energii elektrycznej dla klientów w różnych sektorach o dużym zapotrzebowaniu na energię elektryczną.

O GE

Firma GE (NYSE:GE) zajmuje się kwestiami o znaczeniu globalnym. Zatrudnia wybitnych fachowców i stosuje zaawansowane technologie, aby zmierzyć się z najtrudniejszymi wyzwaniami w obszarze energii, infrastruktury medycznej i transportowej, technologii użytkowych oraz usług finansowych. GE buduje, zasila energią, wprawia w ruch i leczy świat. Przemienia marzenia w rzeczywistość. GE po prostu działa.